Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Policejní odposlech Andreje Babiše

Policie odposlouchává miliardáře Andreje Babiše, uvedl server Aktuálně.cz.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Policie odposlouchává miliardáře Andreje Babiše, uvedl server Aktuálně. Byla by to dobrá zpráva o detektivech, kteří se nebojí napíchnout telefon jednoho z nejmocnějších mužů země, člověka, který si umí najít přátele mezi nejvyššími politiky. Špatnou je to, že Babiš přijal zprávu média docela klidně. Prý o odposlechu už ví z několika zdrojů. Tedy, Babišův odposlech je zbytečný a bylo by dobré zjistit, kdo mu jej vyzradil. Pokud si Babiš nevymýšlí.

Možná stejně důležité, jako fakt, že je slovenský miliardář odposloucháván, je, že se policejní operace týká vyšetřování firmy Čepro. Pravděpodobně nejbohatšího státního podniku typu „beránku otřes se“.

Vždyť s vyslovením jména podniku si kromě Babiše vybavíme i Radovana Krejčíře, Františka Mrázka nebo Tomáše Pitra. Vybavíme si daňové podvody, fingované prodeje a nákupy pohonných hmot, kdy nafta nebo benzín vůbec neopustily obrovské tanky podniku a na provizích se platily desítky a někdy i stovky milionů korun.

Už v devadesátých letech se policie pokoušela vyšetřit informace, že z nekontrolovatelných nádrží Čepra mizí pohonné hmoty ve velkém, že velcí, ale i drobní podnikavci chytře obcházeli měřící přístroje na obrovitých potrubích, patřících podniku a odčerpávali tisíce tun pohonných hmot do svých nádrží.

Naděje, že konečně na někoho dojde, mizí tak rychle, jak rychle je zažehnuta zprávou, že policie začala někoho v souvislosti s podnikem vyšetřovat, sledovat, odposlouchávat. Zatím se detektivům nepodařilo usvědčit žádnou velkou rybu, zdokumentovat a předložit soudu nějaký složitější podvod.

Uvidíme, co policii přinesou Babišovy odposlechy. Jednou by nebylo špatné slyšet aspoň trochu obnaženou historii podniku, který nevlastnil svého času nic jiného, než potrubí a nádrže a stal se nakonec jedním z nejbohatších státních firem, přesto, že byl evidentně systematicky tunelován aspoň patnáct let. Představit si jak by byl podnik bohatý bez tunelů je stejně lákavé, jako si představit jak skvěle by vypadala tato docela prosperující země bez tunelářů. Jsou to dva stejné příběhy.

Policie odposlouchává Andreje Babiše. Už nás to nechává klidnými. Protože žádné – pokračování příště – nebude.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].