Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Persepolis proti stereotypům

Že se íránské vládní autority pustí do kritiky filmu Persepolis se dalo čekat.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Že se íránské vládní autority pustí do kritiky filmu Persepolis se dalo čekat. Už jen jejich argumentace ale ukazuje, proč právě taková umělecká díla nutně potřebujeme.

Skvělá adaptace komiksu (nebo přesněji řečeno „grafického románu“) Íránky žijící ve Francii Marjane Satrapiové, která právě přichází do českých kin, není vůči současnému íránskému režimu vůbec lichotivá. Není ale islamofobní, jak tvrdí lidé z teheránských vládních kruhů. Příběh se dívá s groteskní nadsázkou, ale bez příkras na proměnu Íránu v totalitní stát po islámské revoluci v roce 1979.

Íránská nóta protestovala proti tomu, že francouzský animovaný snímek získal na festivalu v Cannes Cenu poroty. Film v ní byl označen za součást snah USA „jakýmkoli možným způsobem dodat odvahu silám opozičním vůči úřadům“. Je to dost absurdní. Satrapiová, která si dobře pamatuje hrůzy irácko-íránské války, se totiž v rozhovorech a novinových textech projevuje jako jednoznačná odpůrkyně politiky George Bushe vůči Íránu.

Autorka autobiografického vyprávění se ve svém evropském azylu údajně často setkává s předsudky vůči vlastní osobě i vůči rodné zemi. Orientovat se ve složitém světě nám pomáhají stereotypy – zjednodušující představy o menšinách, subkulturách, národech. Ochotně je – už z vlastní podstaty svého fungování – šíří média. Zprávy o hrozbě jaderného programu a popírání holocaustu a obrázky zfanatizovaných vousáčů z Revolučních gard a od hlavy po patu zahalených žen formují naše povědomí o Íránu.

Satrapiová jako autorka předlohy a spolurežisérka nás proti tomu zve na návštěvu do vzdělané teheránské středostavovské rodiny, která si i v nelehkých podmínkách z generace na generaci předává odvahu, toleranci k okolí a úctu k sobě samému. „Opravdová válka není mezi Západem a Východem. Opravdová válka je mezi chytrými a hloupými lidmi,“ tvrdí. Hloupost často pramení z nevědomosti. Persepolis se stal nečekaným komerčním hitem ve Francii a v prosinci ho čeká americká distribuční premiéra. Čím více lidí ho uvidí, o to menší váhu budou mít předsudečné představy o zemi, kterou americký prezident umístil do osy zla, stejně jako paranoidně-spiklenecké teorie lidí kolem íránského vůdce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].