0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa27. 11. 20073 minuty

O zelených čistkách

Odchod místopředsedkyně Kuchtové z ministerstva školství probudil u nejmenší vládní strany krizi, která se s každým dnem stupňuje.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Je to pořád stejný kus, jen osoby a obsazení se mění. Nejdřív šlo o Danu Kuchtovou, pak o Dušana Lužného, teď o Olgu Zubovou. Odchod místopředsedkyně Kuchtové z ministerstva školství probudil u nejmenší vládní strany krizi, která se s každým dnem stupňuje. Začalo to interními hádkami na interních fórech, dnes už dvě poslankyně vyhrožují zamítnutím rozpočtu a předseda nejvyššího orgánu mezi sjezdy, Republikové rady, odstupuje.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Při pohledu s několikakilometrovým odstupem to vypadá jako taková žabomyší válka o kompetence. Kdo rozhoduje o ministrech: nejužší vedení, které má blíž k praktické politice, nebo Republiková rada, jež by měla nejlíp odrážet mínění zdola? Nikdo neví, protože embryonální stanovy Zelených ani nepočítaly s tím, že partaj nějaké ministry mít bude. V ideálním světě by to bylo jedno, všichni by se prostě domluvili. Jenže jsme v politice, tady hrají roli nejrůznější zájmy a osud to zařídil tak, že jedno centrum moci zjednodušeně řečeno ovládá Martin Bursík a jeho lidé (předsednictvo a poslanecký klub), to druhé jeho odpůrci (Republikovou radu).

Takže jsme u starého známého boje o vliv ve straně a z ministerstva školství se stalo beranidlo těch druhých. Proč právě tenhle resort? Krátce řečeno, Dana Kuchtová se osobně nedokázala s odchodem z něj smířit, a tak využila své popularity na Republikové radě, aby přes ni prosadila na ministerstvo „svého“ člověka. A když si Bursík postavil hlavu, začala mluvit o tom, že nerespektuje stanovisko demokraticky zvoleného orgánu a chová se …. tak nějak jako diktátor.

Úpornost, s jakou Dana Kuchtová o udržení vlivu bojuje, naznačuje, že na něm má nějaký hlubší zájem. Vodítkem pro jeho pochopení může být osoba místopředsedy strany Martina Tichého. Toho do resortu protlačila jako náměstka a teď ho Bursík v roli pověřeného ministra odvolal. Skutečně se Bursík zbavuje vnitrostranických oponentů, jak Tichý při odchodu řekl do kamer? Těžko říct, jisté je, že o Tichého práci panují vážné pochybnosti. Provalilo se na něj, že ještě před svým jmenováním do křesla náměstka pomáhal Daně Kuchtové za 200 tisíc korun s organizací libereckého mistrovství světa v lyžování. Nikdo z nich nedokázal přesvědčivě vysvětlit, v čem ta pomoc spočívala. A ani evropským fondům, které měl potom na ministerstvu na starosti, dokonce i podle Kuchtové nerozuměl. Není to nikde potvrzeno, ale mezi částí Zelených panuje názor, že bývalá ministryně zkrátka chce na resortu někoho, kdo tyto nesrovnalosti nebude podrobně zkoumat.

Je ale zřejmé, že chyb se dopustil i Martin Bursík. Kdyby přišel s vhodným kandidátem na post ministra dřív, nemusela situace dojít tak daleko. Stejně tak měl dění na ministerstvu školství a propojování strany s ním, více sledovat. Šéf zelených stojí před klíčovým momentem, který rozhodne o budoucnosti jeho i celé strany.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].