0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa3. 4. 20083 minuty

Jen to malinko štípne

Debata kolem očkování je zajímavá, protože nastoluje otázku, zda máme právo se starat jenom o zdraví své a svých blízkých.

  • Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Musím nechat své dítě očkovat? Musím poslechnout a mít vyplněný očkovací průkaz se vším všudy? A co nepovinné očkování proti encefalitidě, žloutence a pneumokoku? Je vůbec k něčemu, když jeho vedlejší účinky mohou být hrozivé? Debata kolem očkování je zajímavá, protože nastoluje otázku, zda máme právo se starat jenom o zdraví své a svých blízkých. Nikdo totiž neví, co by se stalo za deset let, kdyby se zítřkem počínaje přestaly povinně očkovat děti. Možná nic. Možná bychom se ale nestačili divit.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Věc se má tak: starší generace Čechů se nikdo neptal, zda se chce dát očkovat: mdloby, boláky a horečky byly věrnými průvodci generací socialistických dětí a nikdo z toho nedělal vědu. „To vydržíš,“ říkalo se. Byl k tomu důvod, protože mnozí očkující lékaři ještě zažili pro nás nepředstavitelný pocit bezmocnosti: kojeneckou úmrtnost, děti udušené při záškrtu, úmrtí na spálu, fatální TBC a smutnou i děsivou dětskou obrnu, pro kterou si stačilo skočit do bazénu anebo půjčit kamarádův ručník. Všechno bylo lepší než vidět děti trpět a vůbec nikdo o tom nepochyboval. I zapřisáhlí antikomunisté chápali, že nejde jen o to, aby konkrétně jejich Pepíček zůstal zdráv, ale že cílem je vymýtit TBC, pravé neštovice a obrnu úplně a jednou provždy z celé společnosti, a proto na očkování musíme všichni.

Akce byla úspěšná a většina z nás nikdy neviděla člověka nemocného chorobou, proti kterým se šedesát let povinně očkuje. Máme svobodu, jsme individualisté, nemoci jsou pryč a dětem je z očkování špatně. Už nikdo neříká: „To vydržíš.“ Podle reálného odhadu je totiž u nás čtrnáct tisíc případů nežádoucích účinků očkování ročně, někdy velmi vážných. Mnoho rodičů i lékařů si přestává být plošným očkováním jisto. EU nám dokonce doporučila očkovat proti TBC jen rizikové skupiny. A pokud jde o drahé nepovinné vakcíny: televizní reklamy na ně vypadají krásně, ale zvedá se proti nim řada varovných hlasů: nadělají možná víc škody než užitku a snižují imunitu.

Občanské sdružení Rosalio v současnosti o povinném očkování diskutuje s hlavním hygienikem o tom, že rodiče by měli mít právo se o očkování dětí svobodně rozhodnout. Hlavní hygienik Vít argumentuje: „byl by to konec systému, který nám svět závidí. Všechny ty bakterie a viry tu jsou, ale jsme chráněni. To přestane, pokud bude proočkováno méně než 70 procent populace.“

Co si o tom myslet? Váš Pepíček by měl u doktora při očkování něco vydržet. Kvůli sobě, i kvůli nám ostatním. Právo rodit doma je osobní rozhodnutí. Právo nenechat se očkovat proti TBC se týká i vašeho okolí. Na druhé straně si řekněme rovnou, že nikdo, ani hlavní hygienik není jasnovidec a pracuje pouze s čísly. Je velmi pravděpodobné, že by se mohlo očkovat méně, ale že se to hygienikům nechce riskovat.

Současná debata o tom, zda očkovat, je přirozenou reakcí na dvojí manipulaci: jednak na autoritářství minulého systému, kde s vámi pan doktor o ničem nedebatoval. A jednak na propagaci zájmů zdravotních pojišťoven a farmaceutických firem, které vakcíny vyrábějí.

Získat mezi těmi dvěma mlýny objektivní informace nebude snadné, ale měli bychom se o to pokusit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].