Dobré zprávy z Gruzie?
Rusové se stáhli z gruzínských území, které dosud okupovali. Tuhle událost můžeme číst dvojím způsobem, záleží na naturelu čtenáře.
Rusové se stáhli z gruzínských území, které dosud okupovali. Tuhle událost můžeme číst dvojím způsobem, záleží na naturelu čtenáře.
Buď tak, že to žádná sláva vlastně není – trvalo týdny (a mnoho cest francouzského prezidenta do Moskvy) je k odchodu přinutit, stejně dál zůstanou na území Jižní Osetie a Abcházie, jejichž nezávislost jako jeden z mála států světa Rusko oznává. Navíc z francouzského Evianu ještě přišla znepokojující zpráva, kterou Haló noviny podávají tak, že „Sarkozy poslechl Medveděva“. Ruský prezient totiž znovu navrhl, aby EU začala s jeho zemí jednat o novém bezpečnostním paktu, který by měl stanovit společný bezpečnostní prostor nad euroatlantickým prostorem, v němž by žádná země ani oganizace (tedy samozřejmě Spojené státy a NATO) neměly „exkluzivní“ právo udržovat mír a stabilitu. Obrátit se k americkým spojencům zády a ze hry vyšachovat NATO je asi to nejhorší, co by Evropané mohli udělat. Nicolas Sarkozy návrh neodmítl a slíbil se návrhem zabývat.
Nebo si můžeme dovolit trochu optimismu – trvalo to sice týdny, ale nakonec se to hlavně díky úsilí francouzských diplomatů podařilo. Gruzíncům z dotčených území je jedno, z jakých pohnutek Rusové odešli, hlavně že už nemají za jejich domy zaparkované tanky. A nakonec i takový posun je pokrok, stačí si pro srovnání připomenout průběh různých okupací z historie. A nakonec ani zprávy z Evianu nejsou tak tragické – Sarkozyho prohlášení bylo spíše zdvořilostní a i Evropská komise se k věci staví tak, že nemůže něco rovnou smést ze stolu, aniž by znala detaily. Evropské země se naopak k NATO přimykají – debata o možném vstupu do aliance se po vypuknutí krize na Kavkaze rozjela ve Švédsku a Finsku.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].