0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa20. 4. 20073 minuty

Dlouhé prsty Hollywoodu

Mluvit v souvislosti s olympiádou o míru nebo něčem podobně ušlechtilém, zní na počátku 21. století jako blouznění opilého Marťana. Mediální monstrakce, kterou se olympijské hry staly, ale může zafungovat i jinak a dosti překvapivě. Nedávno se o tom přesvědčili pořadatelé příštích her v Pekingu.

Mluvit v souvislosti s olympiádou o míru nebo něčem podobně ušlechtilém, zní na počátku 21. století jako blouznění opilého Marťana. Střízlivý pozemšťan argumentuje zisky hostitelského města, propagací pořadatelské země, výstavbou zbrusu nové dopravní infrastruktury a – dětem pro radost – třeba záchranou syslí kolonie. Mediální monstrakce, kterou se olympijské hry staly, ale může zafungovat i jinak a dosti překvapivě. Nedávno se o tom přesvědčili pořadatelé příštích her v Pekingu.

Život jim otrávila americká herečka Mia Farrow, která působí jako vyslanec dobré vůle fondu UNICEF. Předmětem jejího zájmu je mimo jiné již několik let probíhající hromadné vraždění v Dárfúru, jemuž padlo za oběť zhruba čtyři sta tisíc lidí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Odpověď, proč se genocidu nedaří zastavit, najdete v Chartúmu, kde se z vyprahlé pouště k obloze tyčí supermoderní mrakodrapy ropných společností. Súdán těží ropu a jeho hlavními obchodními partnery jsou Čína, Spojené arabské emiráty nebo Malajsie.

To je důvod, proč na vládu neplatí vyhlášené sankce Spojených států nebo Evropské unie a proč si může dovolit ignorovat žádosti Západu o rozmístění jednotek OSN. Zároveň je to důvod, proč Čína dosud vždy bránila přijetí zásadní rezoluce na půdě Rady bezpečnosti a nepřipustila vyhlášení skutečně účinných mezinárodních sankcí. Čína ropu potřebuje a potřebuje jí hodně.

Stejně tak ale potřebuje nadcházející olympiádu, od které si slibuje vytvoření nové image Číny jako moderní světové mocnosti. Nový mediální obraz říše středu přitom nepomáhá vytvořit nikdo menší než legendární hollywoodský režisér a producent Steven Spielberg, najatý do funkce „uměleckého poradce“ celé akce. Právě skrze něj provedla nedávno Mia Farrow svůj nečekaný útok.

Na stránkách ekonomického deníku Wall Street Journal zveřejnila komentář, ve kterém pohrozila Číňanům masivní inzertní kampaní pod heslem Genocidní olympiáda, upozorňující na jejich ostudné pletky se Súdánci a vyzývající k bojkotu her. Spielbergovi pak ve stejném článku na dálku vysvětlila, že je na nejlepší cestě stát se „Leni Riefenstahlovou olympiády v Pekingu“, tedy obdobou slavné filmařky, jež ve službách Hitlera zvěčnila olympiádu v Berlíně v roce 1936 a své pověsti přisluhovačky hromadného vraha se už nikdy nezbavila, navzdory nespochybnitelnému talentu.

Zabralo to. Čínská média spustila úzkostlivý povyk vysvětlující herečce, že mezi nestranným obchodováním a financováním genocidního režimu je přece rozdíl. Ale Spielberg pochopil, že je zle, a poslal čínskému prezidentovi dopis, v němž ho vyzval, aby využil svého vlivu a ukončil utrpení lidí v Dárfúru.

Následovalo něco dosud nevídaného – vysoký čínský představitel odletěl do Chartúmu, přemlouval tam vládu, aby vpustila do Dárfúru jednotky OSN, a nakonec ještě podnikl bezprecedentní exkurzi po dárfúrských uprchlických táborech. Na tiskové konferenci pak prohlásil, že „Súdán jistě projeví pružnost a přijme požadavky OSN“.

Takže bravo, ledy se o kousek pohnuly, a díky olympiádě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].