Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Chvála Kolesárovi

Pan Kolesár je dlouholetý aktivista za ochranu zvířat. Svoji organizaci nedávno opustil, aby – zjednodušeně řečeno – místo jedné týrané kočce pomáhal desetitisícům týraných slepic v masových velkochovech.

Je o tom celá historie protestního hnutí všech možných aktivistů: kdy vítězí legitimita nad legalitou? Jinak řečeno: mohou se kvůli „vyšším“ cílům porušovat „přízemní“ zákony?

Server Aktuálně.cz připomněl včera případ Michala Kolesára, který je živoucí ukázkou střetu legitimity s legalitou. Pan Kolesár je dlouholetý aktivista za ochranu zvířat. Svoji organizaci nedávno opustil, aby – zjednodušeně řečeno – místo jedné týrané kočce pomáhal desetitisícům týraných slepic v masových velkochovech.

Činí tak cestou přímých akcí: bez povolení vnikne do slepičárny a ze zoufale malých klecí průmyslového chovu odnese několik opeřenců kamsi na dožití v přirozených podmínkách.

Akce ve slepičárnách má svoji logiku: žádné jiné hospodářské zvíře není tak znásilněné jako právě slepice v tzv. bateriových velkochovech, kde svůj několikaletý život musí trávit v kleci o velikosti krabice od bot, v temnu a na nepohodlných, do nohou se zařezávajících drátech. To vše s plným posvěcením českých zákonů na ochranu zvířat.

Z pohledu lidí, jako je Kolesár, je přitom střet mezi legalitou a legitimností jasný: osvobodit vězně z Osvětimi by bylo taky „protizákonné“. A slepice ve velkochovech jakýmisi novodobými koncentráčníky jsou. Na druhou stranu demokratické Česko není třetí říše a zákony by mělo jít normální cestou měnit.

Problém ale je, že v tomhle případě nejdou. Zacházení se slepicemi je evidentně eticky nepřijatelné (proč by se jinak vnitřky velkochovů před veřejností tak pečlivě zakrývaly), tlak chovatelské lobby a pohodlné návyky spotřebitelů na levné maso a vejce tak silné, že se jakákoliv změna prosazuje velmi těžko.

A tak zatímco české zákony dovedou postihnout zbití psa, v dlouhodobém mrzačení a likvidaci hospodářských zvířat ve velkém problém nevidí. Právě lidé jako Kolesár to ale mohou změnit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].