Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Brno neonacistům nepřeje

Už to dlouho znervózňovalo. Pohled na neonacisty, kteří se s klidem procházejí českými městy a ještě je přitom chrání kordony policejních těžkooděnců. Město Brno včera přepsalo dějiny – těsně před nahlášenou sešlostí neonacistů radnice rozhodla, že scházející se holohlaví muži projevují „přímé odkazy na nacistickou ideologii“, a proto se jim povolení odebírá.

Už to dlouho znervózňovalo. Pohled na neonacisty, kteří se s klidem procházejí českými městy a ještě je přitom chrání kordony policejních těžkooděnců. Pokaždé při tom zněla stejná úřední písnička: nemohli jsme tomu zabránit, protože šlo o legálně nahlášenou demonstraci. Město Brno včera přepsalo dějiny – těsně před nahlášenou sešlostí neonacistů radnice rozhodla, že scházející se holohlaví muži projevují „přímé odkazy na nacistickou ideologii“, a proto se jim povolení odebírá.

To pochopitelně nevyvolalo u národovců nadšení, a tak se střetli s policií. I to je novinka, policisté se většinou tloukli hlava nehlava s anarchisty (nebo přihlížejícími ženami).

Podle čeho brněnští radní usoudili, že jde o vyznavače Hitlerových myšlenek? Třeba z praporů, kterými mávali nad hlavami – jejich barvy (černá, bílá a červená) jasně odkazovaly na symboly nacistů. Stejně jako vykřikovaná hesla. Městští zastupitelé nepotřebovali několikasetstránkové analýzy, ale prostě vsadili na zdravý rozum a potřebu rychlého zásahu. Spojení odvahy brněnských radních udělat okamžité rozhodnutí a nekompromisní zásah policie dávají naději, že se časy mení.

Dalším nezbytným krokem je, že se podobné zákazy a policejní zásahy vrhnou i na komunistický extremismus. I ten hlásá nesnášenlivost k různým skupinám obyvatel a volá po ozbrojené revoluci. A symboly zakázané ideologie jsou stejně jako u neonacistů nezpochybnitelné – například rudé prapory se srpem a kladivem.

Každopádně je ale třeba konstatovat, že Brno udělalo pro celou zemi mimořádnou věc. Její význam doceníme až v budoucnosti, kdy ho, alespoň doufejme, budou následovat i další města. Příklad a precedent už mají.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].