Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Zeman má pravdu. Byl to pokus o sabotáž

Pokus o převzetí prezidentových pravomocí by se měl řádně vyšetřit

Miloš Zeman ve sněmovně, únor 2022  • Autor: Milan Jaroš
Miloš Zeman ve sněmovně, únor 2022 • Autor: Milan Jaroš

Miloš Zeman podal ministru spravedlnosti podnět k prošetření, jestli se v době jeho hospitalizace někdo nepokusil převzít jeho pravomoci. „Prezident republiky předal ministru spravedlnosti podnět k prověření skutečností, nasvědčujících spáchání trestného činu Sabotáž, ke kterému mohlo dojít v souvislosti s onemocněním prezidenta republiky v období září až listopad 2021,“ napsal na webu Hradu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Nestává se to často, kdy lze s Milošem Zemanem souhlasit. Ano, je v tom ale velký háček.

Nic se nestalo

Válka na Ukrajině logicky odvedla naši pozornost jinam, ale není to tak dlouho, co jsme všichni s překvapením sledovali dramatické události kolem prezidenta Miloše Zemana. Jeho zdravotní stav se viditelně zhoršoval, kancelář prezidenta přitom odmítala sdělovat jakékoli informace.

Miloše Zemana dlouho nikdo neviděl, nejednal s ním a nebylo tak zřejmé, nakolik svůj úřad skutečně vykonává. A to v době, kdy byly parlamentní volby na dohled. Následně se jeho stav, který kancelář celou dobu označovala za normální, zhoršil natolik, že musel být hospitalizován.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil si vyžádal stanovisko nemocnice, které následně přečetl: „Dle názoru nemocnice není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.“ Uvedl také, že kancelář prezidenta měla tuto informaci už 13. října, ale druhý den přivedl Vratislav Mynář za prezidentem šéfa sněmovny Radka Vondráčka, kterému prezident (podle lékařů neschopný služby) podepsal listinu o svolání zasedání nově zvolené Sněmovny. Rozhodně má tedy prezident pravdu, že tu mohlo jít o sabotáž, byť on si myslí, že pachatelé jsou jinde.

Zemanova úvaha, že se o sabotáž pokusili poslanci a senátoři, nedává logiku. Oni jen v souladu s ústavou uvažovali o dočasném odebrání pravomocí hlavy státu. Bez prezidenta totiž není možné po volbách postupovat, zároveň měli v ruce potvrzení od lékařů, že Miloš Zeman není schopen vykonávat funkci.

Rozběhla se tudíž naprosto logická a věcná debata – mají zákonodárci přikročit k tomuto kroku? Všichni zmiňovali, že je to až krajní řešení, dávali najevo, že počkají na další vývoj pacienta na lůžku. A když lékaři uvedli, že Zeman je na tom lépe, debata o odebrání pravomocí skončila. Nelze tedy prošetřovat něco, co se nestalo.

Unesený prezident

Smutné je, že prezidentův podnět převzal přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Podnět ještě dnes předám nejvyššímu státnímu zástupci Igoru Střížovi k dalšímu řízení, neboť k jeho prověření nemám žádnou pravomoc,“ řekl Blažek. Ministr nemá sloužit jako prezidentův poskok. Dává tak větší relevanci naprosto absurdnímu divadlu. Nicméně Stříž by toho mohl využít a zabývat se skutečnou sabotáží. Podnětů, že Vratislav Mynář a spol. „unesli“ prezidenta, je poměrně dost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].