Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Lipovská, policie a skandální obvinění

Veřejnost nesmí žít v temných podezřeních

Radní Hana Lipovská • Autor: Matěj Stránský
Radní Hana Lipovská • Autor: Matěj Stránský

Když se členka Rady České televize Hana Lipovská objevila na zasedání rady v doprovodu policie, vyvolalo to velké překvapení. Chrání ji policie, protože je v ohrožení života? Kdo by jí chtěl ublížit? V rozhovoru pro Reflex na otázku “Můžete říci, co konkrétně vám mělo hrozit?” nyní odpověděla: „Vzhledem k závažnosti informací, které jsem se chystala na radě přednést, reálně hrozilo, že se nemusím bezpečně dostat na jednání. Případně že poté, co sdělím příslušné informace, tak může být problém s mým odchodem z České televize a s návratem domů.“

To je naprosto šokující vyjádření a policie to bude muset vysvětlovat, protože jsou před námi jen dvě možné interpretace. A obě jsou více než znepokojivé. Hana Lipovská na radě neřekla nic výbušného, jen uvedla řadu spekulací. Takže není jasné, proč by ji měl někdo chtít likvidovat. Ale vezměme ji vážně, někdo ji skutečně chtěl ohrozit na životě. Kdo? V kontextu jejího vyjádření generální ředitel Petr Dvořák, případně PPF. To je obvinění (vznesené bez jakýchkoli důkazů), které nejde jen tak přejít.

Jediný, kdo do toho může vnést jasno, je policie. Lipovská v rozhovoru totiž také uvedla: “Mohu ale snad říci, že zatímco já jsem velmi plédovala za to, aby byla ochrana ukončena, jak jen rychle to bude možné, tak odpovědné orgány braly celou věc výrazně vážněji než já a rozhodly ony, nikoliv já.” To znamená, pokud je to pravda, že policie měla informace, že Dvořák, PPF, případně někdo další, chce Lipovskou unést, možná dokonce zabít.

Česká společnost nemůže žít v temném podezření, jak to tu chodí. Co na to tedy policie? Pakliže Hana Lipovská lže, dostala ochranku jen proto, že o to požádala, a policie neměla dost času vyhodnotit, jestli jí něco hrozí, musí to zaznít veřejně. Pro policii to jistě není lehká situace, ale pokud ji Hana Lipovská zatáhla do politické hry, musíme to vědět. A měli bychom slyšet, jaké závěry z toho policie vyvodila. Aby se to neopakovalo.

Případně musíme vědět, jestli Lipovská mluví pravdu, proč si policie myslí, že tu člence důležité instituce hrozila na půdě veřejnoprávní televize likvidace.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].