Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Zpřesněná data o českém HDP: O krůček blíže recesi

Český statistický úřad opravil svůj odhad růstu české ekonomiky. Ve třetím kvartále rostla „pouze“ o 4,2 procenta. Ekonomové dodávají: Budeme mít štěstí, když se příští rok vyhneme recesi.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Ještě v polovině listopadu se zdálo, že česká ekonomika odnese finanční krizi jen zpomalením svého růstu. Názory analytiků, politiků i České národní banky podpořil rychlý odhad růstu HDP za třetí kvartál na úrovni 4,7 procenta. Od té doby ale mezinárodní i české instituce své odhady na příští rok snižují. Poslední data od Českého statistického úřadu pak zchladila i nejzarytější optimisty.

Ve třetím kvartále rostla česká ekonomika podle zpřesněného odhadu o půl procentního bodu méně, tedy tempem 4,2 procenta. V odhadu za druhé čtvrtletí se přitom ČSÚ lišil pouze o 0,1 procentního bodu. „Je to dáno především statistickými metodami. Neměli jsme dostatek dat, takže jsme při rychlém odhadu museli některé položky extrapolovat. Některé podniky navíc změnily svá vykazovaná čísla, a to někdy výrazně,“ zdůvodnil takto vysokou odchylku pro Respekt.cz Jan Heller z ČSÚ.

Statistickou chybu způsobila také změna trendu, kdy už ekonomika nezrychluje svůj růst, ale naopak brzdí. „Body obratu jsou kamenem úrazu pro každý model,“ tvrdí Heller. Statistický úřad zveřejňuje rychlé odhady od ledna letošního roku, takže se zatím nedá odhadnout, kolik by mohla činit maximální chyba. „V minulosti se ale objevily případy, kdy se statistici v některých vyspělých zemích lišili dokonce o pět procentních bodů,“ doplnil Heller.

Blíže recesi

ČSÚ revidoval i předchozí data až do začátku loňského roku. Za celý rok 2007 upravil data o růstu z 6,5 na 5,9 procenta. Česká ekonomika tak začala zpomalovat už v loňském roce, a ne až letos, jak se dosud předpokládalo. Nejvíce se na růstu hospodářství v minulém čtvrtletí podílel zahraniční obchod, což se vzhledem k recesi v eurozóně nebude několik kvartálů opakovat. Více v článku Český vývoz klesl nejvíce za 10 let.

Překvapivý je na současných datech pokles zásob, které by se měly naopak při oslabujícím růstu zvyšovat. „Zásoby jsou vždycky taková černá skříňka HDP. Jedním z možných vysvětlení je zpomalení investic. Podniky totiž nejdříve účtují strojní zařízení do zásob, a až poté jej převedou pod dlouhodobý majetek. Dnes to jsou zásoby, zítra investice,“ vysvětlil pro Respekt.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Marek na základě posledních údajů přehodnotil svou prognózu růstu na příští rok. „Pracovní verze naší upravené prognózy počítá s růstem HDP v příštím roce pouze na úrovni 0,5 procenta,“ uvedl Marek. S vysokou pravděpodobní se tak dostaneme pod hodnotu 2 procent, kterou si stanovila vláda jako limit pro spuštění balíčku opatření na podporu hospodářství. „S pravděpodobností 40 procent se dostaneme dokonce do recese,“ varuje Marek.

Podpůrný balíček

Ekonomové tak vyzývají k co nejrychlejšímu spuštění balíčku. Jeho projednání vládou a parlamentem se ale zřejmě letos už nedočkáme. „Připravili jsme ve spolupráci s ostatními ekonomickými ministerstvy souhrn opatření k podpoře ekonomického růstu. Teď už bude na premiérových poradcích, jestli a která opatření doporučí použít,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Poradci premiéra obdrželi návrhy opatření pravděpodobně teprve před několika dny. „Ještě před týdnem jsme se bavili s ministrem o tom, že nejsou konkrétní opatření upřesněna. O tom, že to bylo odesláno poradcům zatím nevím,“ vyplývá ze sdělení tiskového mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Sezemského pro Respekt.cz. Tiskový odbor vlády odmítá do projednání balíčku vládou sdělovat bližší podrobnosti. „Poradci o takových materiálech jednají obvykle měsíc nebo i déle,“ řekl pouze Respektu.cz Jakub Stadler.

Ekonomiku tak zatím podpoří jen Česká národní banka. Na svém zasedání 17. prosince by totiž mohla sáhnout k razantnějšímu snížení sazeb. „Trh už většinově očekává snížení sazeb o půl procentního bodu. Hned začátkem roku bychom se mohli dočkat dalšího snížení,“ předpovídá Marek. Na svém posledním měnovém zasedání bankovní rada snížila klíčovou dvoutýdenní reposazbu o 0,75 procentního bodu na 2,75 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].