Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka • Autor: Milan Jaroš

I když je premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) u vlády teprve páty měsíc a jeho kabinet ještě žádné výrazné rozhodnutí nepřijal, již brzy se to může změnit. V kuloárech se mluví o personálním zemětřesení ve vedení energetického gigantu ČEZ, který v poslední době nevykazuje příliš dobré ekonomické výsledky, a jak navíc vyšlo najevo, jeho ředitel Daniel Beneš uvízl v odposleších případu kolem Jany Nagyové.

Brzy se sejde dozorčí rada ČEZ, spekuluje se o konci šéfa firmy Daniela Beneše. Andrej Babiš přitom několikrát zmínil, že přímo vy rozhodujete o tom, zda zůstane ředitelem ČEZ. Z jakého důvodu?
Diskuse o pozicích v takto významných státních firmách by vždycky měla být vedena minimálně na koaliční úrovni. Čili není to věc ani individuálního rozhodování ministra financí, ani individuálního rozhodnutí premiéra. Koneckonců, akcionářská práva za stát vykonává ve většině těchto společností ministerstvo financí. U žádné státní firmy ale nelze vyloučit, že postupně může dojít ke změně vedení. Vždycky bude záležet na tom, jak bude management schopen akcionáře přesvědčit o tom, že vede firmu správným směrem, že dosahuje maximálně dobrých hospodářských výsledků a že tam nedochází k nějakým netransparentním procesům.


Když mluvíte o transparentnosti – nevadí vám, že šéf ČEZ Daniel Beneš jednal o věcech, do kterých mu absolutně nic není? Jak vyplývá z nedávno zveřejněných odposlechů, domlouval s Janou Nagyovou například obsazení vedení policejního odboru odposlechů.
Jde o to, jestli se v souvislosti s touto kauzou, která ještě nebyla ukončena a je poměrně rozsáhlá, dopustil porušení zákona. Žádné takové indicie vláda zatím k dispozici nemá.

V kuloárech se spekuluje, že výměnou za udržení Beneše, člena vaší ČSSD, v čele ČEZ přepustíte hnutí ANO post eurokomisaře. Připadá to v úvahu?
To jste mi třeba něco napověděli. Takový obchod neproběhl.

titulka kindle
titulka kindle • Autor: Respekt
Jak se premiér staví k rusko-ukrajinské krizi a k sankcím vůči Rusku? Podporuje Radosława Sikorského na evropského „ministra zahraničí“? Proč ČSSD žádá, aby fiskální pakt schválila ústavní většina parlamentu? Jaké tři nejdůležitější problémy jsou podle jeho vlády v domácí politice? Řeší případné střety zájmů Andreje Babiše? Jaké projekty zaplatí vláda namísto odkupu vepřína v Letech? Odpovědi Bohuslava Sobotky čtěte v novém Respektu 25/2014, který vychází v pondělí 16. června (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte