Vašáryová: Vadí mi výmluvy na Unii
Rozhovor s Magdou Vašáryovou o současném politickém dění ve střední Evropě, českém předsednictví a ekonomických klanech ve slovenské politice.
SMagdou Vašáryovou o zahraniční politice, Unii, Lisabonské smlouvě, českém předsednictví a slušném chování.
Není v současné době sílící pacifismus zemí střední Evropy a ČR nebezpečný?
Podle mě to je pohodlnost. ČR si to může dovolit. Je obklopena státy EU a NATO. Jestli ale budeme pohodlnost prosazovat dlouhodobě, zaplatíme za to.
Od našeho členství v EU příští rok uběhne 5 let. Jak hodnotíte pozici ČR a SR v EU?
Z pohledu mé generace je členství v EU jako zázrak a já za něj nepřestanu být vděčná. Je neuvěřitelné, že 20 let po pádu železné opony tu můžeme sedět jako Evropané a bavit se o tom, jakou máme v Unii pozici. Nezapřičinili jsme se o členství příliš, ale využili jsme situace úspěšně.
Naší povinností je přispět k fungování EU co nejlépe a stejně tak demokracii. Je potřeba Unii neustále budovat a snažit se přičinit o její budoucnost. Velmi mne mrzí, když vidím „vymlouvání se“ na EU a to ve všech zemích střední Evropy – takové to „za to může EU“. Chybí zde identifikace, neboť za „to“ nemůže EU, ale my sami. Napříkad Rakousko. Není možné, aby v zemi, která díky EU patří mezi nejbohatší v Evropě, tak uspěl ve volbách člověk, který říká, jak je EU „blbá“. Ve střední Evropě jsme si všichni zvykli lamentovat nad naším stavem a to považuji za zbabělou a krátkozrakou politiku.
V tomto kontextu tedy můžeme zařadit Rakousko do střední Evropy…
To rozhodně, v lamentování si rozumíne.
Irsko ale není ve střední Evropě a také se tam objevují podobné názory…
Zde bych byla opatrnější. Podívejte se na životopis pana Ganleyho a na nejasné prostředky na kampaň proti Lisabonské smlouvě. Člověk, který nemá žádné zkušenosti z obchodu najedou dělá obchod s Ruskem v takovém velkém objemu. Z mého pohledu je možné, že to je ruský agent. Tam by jsem si položila jinou otázku.
Jak se díváte na Lisabonskou smlouvu a postoj Václava Klause?
V Národné Radě Slovenské republiky je sedm stran a nejsou se schopny dohodnout ani na tom, jaké dveře bude mít budova. Proto je pro mě příjemným překvapením, když se na něčem shodne 27 států. O společné měně nepanovaly také příliš pozitivní vyhlídky a teď je Slovensko členem eurozóny.
My víme kdo je proti. Média podávají jen ty negativní zprávy.
Lisabonskou smlouvu bych neviděla tak tragicky… Lech Kaczynsky také říkal, že nepodepíše a nakonec podepsal. Je potřeba zachovat reálný optimismus.
Je vůbec české předsednictví zajímavé pro Slováky? Sledují jej?
Ano, určitě. Jsem přesvědčena, že většina Slováků vám fandí. Když to zvládla tak malá země jako Slovinsko, tak proč by to nezvládla Česká republika? Navíc to může mít pozitivní dopad na českou politickou scénu – na zlepšení „blbé“ nálady a vést ke konsolidaci politické scény. My, Slováci, jsme v očekávání.
A co Visegrádská skupina a předsednictví? Polsko a Maďarsko budou předsedat v roce 2011. Jsou tyto státy schopny něco společného prosadit?
Pokud se domluvíme.
A jsme toho schopni?
Celé V4 je o domluvě a proto si vážím této efektivní a úspěšné spolupráce. Jen mne mrzí, že se nepodařilo prosadit institucionalizaci V4 kromě Visegrádského fondu. Ten je unikátem a je potřeba jej více propagovat.
V rámci předsednictví jsme schopni se domluvit na otázce spolupráce s Ukrajinou a spolupráce v otázce integrace Balkánu.
Vyslala SR do ČR nějaké pozorovatele v souvislosti s předsednictvím? Slovensko bude sice předsedat až v roce 2016…
Současná zahraniční politika Slovenska je bohužel v podivném stavu. Velmi utrpěla Ficova koncepce, tedy strategický partner Rusko. Navíc prezident zastává nejasnou zahraniční politiku
A co zahraniční politika ČR? Nemůže také dojít k oslabení transatlantického směřování např. v kontextu etablování KSČM v krajských vládách?
Jak se tak dívám na peripetie české politické scény, tak si říkám, že je dobře, že nejsme v jednom státě, že nemusíme řešit tyto problémy.
Na druhé straně v mnoha západních demokraciích byly komunistické strany členy vlády například ve Francii a nezanechalo to vážnější problémy. Důležité je, co vzejde od voličů. V ČR jsou komunisté pod jednou „střechou“, na Slovensku jsou všude, což je hrozba z ekonomického hlediska - politiku mohou ovládat tyto podivné klany.
V souvislosti s komunisty mě také velmi znepokojuje, že mnoho Slováků nepovažuje svobodu za hodnotu, za kterou stojí bojovat a strádat. Takto ji nebudeme mít a budou tu vládnout hospodářské klany a u vlády se budou střídat nastrčení „panáci“, jak to lze v některých případech vidět i dnes. KSČM má oddané voliče a ptám se? Kde jsou ti ostatní? To záleží zejména na mladé generaci a její zodpovědnosti. Pak se nedivme, že to dopadá, jak to dopadá…
Co se týče změny zahraničněpolitické orientace bude důležité, jak ovlivní ekonomická krize vztahy s Ruskem, které bude nejvíce zasaženo. Již teď se ukazuje, že Rusové začínají být smířlivější - nedávno byla podepsána smlouva se Slovenskem o dodávkách plynu na 20 let a to bez větších problémů. Pro ČR je zejména důležité členství v NATO.
Ekonomickými klany narážíte třeba na skandál Jána Počiatka z letošního léta?
U toho si nejsem jistá, ale v mnoha ohledech je silnější než premiér Fico. To mne vede k úvaze, že Smer není politická strana, ale obchodní společnost, kde nejsou jasní majitelé.
Jakou pozici zde zastává současný ministr zahraniční Ján Kubiš? Určité hlasy volají po jeho odvolání právě v souvislosti s obchodními zájmy ekonomických kruhů…
To přesně nevím, ale ze Smeru zahraniční politika nikoho moc nezajímá.
Často se vyjadřujete také ke společenskému chování a etiketě. Zaznamenala jste ve střední Evropě v rámci příprav předsednictví zlepšení i v této oblasti?
To nevím, to by byla spekulace. Slušně vychovaný člověk znamená, že upozaďuje sebe a přemýšlí o těch druhých. Slušné chování je vlastně chování vůči druhým tak, abychom se jich zbytečně nedotýkali. Slušné chování je založeno na něčem co se nedá naučit a to je dobrota srdce.
Nemyslím si, že bychom měli předstírat, že jsme něco jiného, to také nepatří do dobrého chování. Já bych byla velice ráda, kdybychom si uvědomili že slušné chování je normální chování civilizovaného člověka. Je to je jeden z nejlepších způsobů jak proplout životem s úspěchem. Protože pokud se slušně chováte k většině lidí oni vám to oplatí. Samozřejmě pokud to čekáte od grázla, je to váš problém a těch ale není zas tak mnoho a jsou viditělní.
Takovým způsobem snad tedy proplujeme českým předsednictvím.
To Vám přeji a držím moc, moc palce.
Děkujeme za rozhovor.
Já také děkuji a na shledanou.
Magda Vašáryová po roce 1989 působila v diplomacii. Za ČSFR byla velvyslankyní v Rakousku, v letech 2000 až 2005 velvyslankyní Slovenska v Polsku. Nyní je poslankyní Národní rady Slovenské republiky za opoziční SDKÚ-DS a předsedkyní Sdružení žen SDKÚ-DS. (Více na osobních stránkách Vašáryové)
Autoři působí v Evropském programu Asocice pro Mezinárodní otázky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].