Varování před anděly
Česká národní banka opět varuje před aktivitami společnosti Business Angels Investment. Firma se brání: Za svými kroky si stojíme.
Česká národní banka (ČNB) na svých stránkách už po několikáté za poslední rok zveřejnila upozornění na aktivity firmy Business Angels Investment (BAI). Bance vadí údajné chyby v reklamních textech BAI.
„Dříve inzerovali zhodnocování vkladů, což mohou činit jen banky, a BAI bankovní licenci nemá. Trochu to pozměnili a nyní zase tvrdí, že jsou pod dohledem ČNB, což by mohla být klamavá reklama,“ sdělila Respektu.cz tisková mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Podle jejích slov se objevily sporné reklamy například v bezplatných denících Metro a 24 hodin.
S tímto názorem souhlasí i právník Marek Nemeth. „Pokud hrozí nebezpečí záměny s bankovními službami, je na orgánech veřejné správy, aby to prošetřily,“ uvedl pro Respekt.cz. Klamavou reklamu má na starosti místně příslušný živnostenských odbor na krajském úřadě. V tomto případě se jedná o odbor magistrátu hlavního města Prahy.
„Slyším to od vás poprvé. Reklama, která používá takové praktiky, by mohla být považována za klamavou reklamu, ale musíme to nejdříve prošetřit,“ sdělil Respektu.cz šéf právního oddělení živnostenského odboru Michael Lakosil.
Firma se ale brání, a tvrdí, že jde o nedorozumění. „Máme dopis přímo od ČNB s jejich razítkem, že spadáme pod jejich dohled. Vzhledem k nejasnostem, které zde nastaly, zveřejníme tento dopis na našich nových webových stránkách, které by měly být spuštěny v nejbližší době. Za každou větou v reklamách si ale stojíme,“ uvedl v rozhovoru pro Respekt.cz člen představenstva BAI Ivo König.
Nový druh podnikání?
Podle Königa si hledá ČNB cestu, jak se vůbec k jejich aktivitám postavit. „Byli jsme první, kdo veřejně využil paragraf zákona o kolektivním investování pro takový projekt,“ uvedl. BAI totiž investuje tak, že přesvědčuje drobné investory, aby jim svěřili prostředky za pevný úrok, a ty poté investují do konkrétních projektů. Lidé tak dostanou vyšší sazbu než v bance na termínovaném účtu a firma zase získá zdroje levněji, než kdyby si vzala úvěr. V současnosti se BAI chystá investovat například do slunečních elektráren.
A právě to je také dalším trnem v oku ČNB. „U BAI existuje podezření ze shromažďování finančních prostředků od veřejnosti v rozporu se zákonem o kolektivním investování,“ uvádí banka ve svém tiskovém prohlášení. BAI totiž musí investovat do svých projektů minimálně polovinu vlastních zdrojů. „Nejen polovina, ale dokonce velká většina zdrojů pochází od vlastníků. Hlavní akcionář disponuje kapitálem 700 milionů eur,“ tvrdí König.
Podle jeho slov zvažuje firma zveřejnění výpisů z účtů na internetu, aby drobní investoři viděli, že jejich prostředky tvoří jen malou část celkových investic. „Nechceme, aby si lidé mysleli, že jsme nějací tuneláři,“ tvrdí. BAI plánuje v nejbližší době také spustit masivnější reklamní kampaň, která více osvětlí její akcionářskou strukturu.
Podle záznamu v Obchodním rejstříku byla společnost BAI založena v květnu loňského roku. Do současnosti už vystřídala čtyři předsedy představenstva. Prvním z nich byl Martin Chamr, který v současnosti vlastní společnost Ten Spirits Security zabývající se prodejem ready-made společností. Ostravská firma Ten Spirits Security byla do loňského května jediným akcionářem BAI. Vedle Chamra má v této firmě 40 procentní podíl také Lucie Chamrová, která v BAI působila jako členka dozorčí rady.
Žádná komunikace?
Poslední věcí, na kterou si ČNB stěžuje je nedostatečná komunikace ze strany BAI. „Požádali jsme je o informace, ale nechtějí s námi spolupracovat, takže jsme s nimi zahájili správní řízení pro nesoučinnost,“ uvedla Bolfová. Firma se ale odvolává na příliš krátké lhůty, které jim centrální banka dává. „O prázdninách jsme něco nedodali v termínu, ale banka je stanovuje třeba na 15 dnů, což je vzhledem k tomu, že akcionáři pochází z celého světa, občas nesplnitelné,“ brání se König.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].