0:00
0:00
Agenda26. 6. 20084 minuty

Tři kroky pro důchodce

Ministr Nečas si může oddechnout. První etapa důchodové reformy prošla sněmovnou.

Astronaut
Autor: Respekt

Lidé budou odcházet do důchodu v 65 letech. Rozhodla o tom na svém středečním zasedání sněmovna. Posvětila tak první etapu reformy důchodů z dílny ministerstva práce. V Senátu i u prezidenta by měl návrh projít bez problémů.

Jakých změn se tedy dočkáme? Věk odchodu do důchodu se bude postupně do roku 2030 zvyšovat pro muže na 65 let. Ženy budou podle počtu dětí odcházet do penze mezi 62. a 65. rokem života. Zvýší se také minimální délka placení důchodového pojištění z 25 na 35 let, ze které bude nově vyloučena doba studia. Změní se také invalidní důchody, které budou rozděleny do tří kategorií podle schopnosti člověka pracovat. Novela by měla platit od roku 2010.

↓ INZERCE

Analytici první etapu chápou pouze jako nutný krok k zásadnější reformě. „Je trochu vtipné, s jakou pompou se tady řeší, že se za 22 let budeme odcházet do důchodu o dva roky později,“ uvedl pro Respekt.cz analytik ČSOB Tomáš Sedláček, který dával za minulé vlády dohromady takzvanou Bezděkovu komisi pro důchodovou reformu. „Je to takový face-lift, ale motor zůstává stejný již od Bismarckovské režimu,“ tvrdí.

Výměna „motoru“

České důchody ovlivní daleko více druhá a třetí etapa. „Druhá etapa bude zveřejněna již brzo. V současnosti to projednává vláda,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský. Ministerstvo počítá s tím, že schválena by měla být ještě v tomto roce.

Druhý krok reformy s sebou přinese například zvýšení daňových úlev pro dobrovolné penzijní připojištění nebo snížení sazby důchodového pojištění. Výpadek příjmů bude kompenzován výběrem ekologických daní. „O tom, jak se bude snižovat důchodové pojištění, rozhodne vláda,“ upozornil Sezemský. Účinnost by měla být stejná jako u první etapy, čili od začátku roku 2010.

Skutečná reforma ale přijde až s poslední etapou. Ministerstvo totiž počítá s takzvaným opt-outem, čili vyvedením části důchodového pojištění do povinného spoření v soukromých fondech. „Určitě to nebude devět procent, jako je tomu na Slovensku. Mluví se o třech procentech, ale zatím je to předčasné,“ uvedl Sezemský.

Zda se podaří prosadit celou reformu v tomto volební období, závisí podle Sezemského na privatizačních příjmech. „Záleží na tom, jak se podaří zajistit příjmy z privatizace do rezervního fondu. Budou se snižovat příjmy z důchodového pojištění, takže je nutné mít tyto peníze připravené.“

Na nutnosti vyvézt část pojištění do soukromých fondů se ale neshodnou jak politici, tak analytici. „Skutečná reforma spočívá v přehození motoru a tím je právě vyvedení části státního pilíře do soukromých fondů,“ myslí si Sedláček. Spoření ve fondech by tak zajistilo větší odolnost systému proti demografickým vlivům.

Analytik Next Finance Vladimír Pikora ale tvrdí, že stát by neměl ke spoření lidi nutit. „Opt-out nic neřeší. Fondy nejsou stoprocentně bezpečné, a mohou se dostat do problémů kvůli finanční krizi, jako tomu je v současnosti. Jsem spíše pro posilování dobrovolného penzijního připojištění,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz. Spořit na důchod si tak podle Pikory lidé nemusí přes fondy ale třeba přes nemovitosti. „Někdo si může koupit dům, a v důchodu z něj brát rentu.“

Odbory jsou proti

S přesunem části pojištění do fondů nesouhlasí ani odboráři. „Jsme zásadně proti. Zkušenosti ze Slovenska a dalších zemí jsou negativní. Musí se posilovat systémy na bázi dobrovolného připojištění,“ sdělil Respektu.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Zaměstnancům v těžkém průmyslu by podle Štěcha měli přispívat na důchodové pojištění také zaměstnavatelé.

Pokud nechceme chodit do důchodu hodně pozdě, tak budeme muset na důchody platit více. Připojištění bude muset jít nahoru,“ tvrdí Štěch. Předseda ČMKOS tak vítá snahu ministerstva práce zvýšit možnost odečíst si větší část připojištění z daní. Maximální hranice by se mohla zvýšit ze současných 12 tisíc až na trojnásobek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].