Sedm kulí jako ve Švejkovi
Výhrůžky zákonodárcům smrtí začal šetřit detektiv Čech.

Tolik českých poslanců najednou ještě výhrůžce smrtí nikdy nečelilo. Proto taky zpráva, že sedm z nich dostalo poštou kulku nebo střelný prach s dovětkem, aby si dobře rozmysleli svůj hlas ve volbě hlavy státu, zvedla na politické scéně vlnu emocí. Oněch sedm bílých obálek označili poslanci za útok na svoji „svobodu“ a českou „politickou kulturu“.
Ministr vnitra vzápětí své kolegy i veřejnost ujistil, že jeho lidé tuto hrozivou a závažnou aféru urychleně vyšetří. To bylo před dvaceti dny. Jak případ dopisových atentátů vypadá dnes?


Detektiv s teplou vodou
Rozpletení případu dostal na starosti společně se svými třemi kolegy dlouholetý policista Oldřich Čech z pražské kriminálky a z jeho hlasu je na první pohled znát, že z nového úkolu není moc nadšen. „Jsem skeptický k tomu, že pachatel po sobě nechal něco, čeho bychom se mohli chytit,“ říká detektiv Čech.
„Je a bude to složité objasňování. Pachatel výhrůžku napsal podle všeho na hodně rozšířený druh papíru, který je všude k dostání. Vložené kulky také zřejmě patří mezi ty dost často používané. Nebylo to psané rukou, ale asi na stroji, takže tam možná ani nebudou žádné otisky.“
Hvězdný případ policisty Čecha začal – jak je ještě všeobecně známo – čtyři dny po první prezidentské volbě, při níž se delegátům nepodařilo zvolit ani Václava Klause, ani jeho protikandidáta Jana Švejnara. V tu chvíli přišla do parlamentní podatelny na jméno sedmi zákonodárců bílá podlouhlá obálka s kulkou (ve dvou případech se střelným prachem) a poznámkou, že jestli půjdou volit v druhé volbě, „příště už kulku neuvidí“, protože bude v nich.
Adresáti výhrůžek byli napříč partajemi od lidovců přes nezávislé až po sociálního demokrata. Spojovalo je pouze to, že volili nebo se v druhé volbě chystali volit Václava Klause.
Ani jeden příjemce nedostal obálku přímo do ruky, protože ji pokaždé před jejím převzetím zachytil detektor parlamentní ochranky. Strážci pak zavolali policisty, kteří na místě prozkoumali obsah obálek, a pak si je odvezli k dalším expertizám. V té době se zpráva už šířila kuloáry. Dodnes není jasné, kdo ji tak rychle vynesl ven, ale už půl dne po objevu o dopisovém atentátu informovala většina internetových médií.
Událost vzbudila na politické scéně okamžitě velký rozruch a začala plnit i první stránky novin. Politici vyhrožování kulkami označili za mafiánské praktiky a mluvili o „vážném útoku na svobodu rozhodování“ a dehonestaci politické kultury. Všichni se pak shodli na tom, že věc je potřeba co nejdřív vyšetřit. Kam tedy po třech týdnech rozplétání případu policisté pokročili?
„Analyzovali jsme si to tak, že jde buď o projev nějakého podezřelého jedince, nebo spíš o nějakou formu politického boje. Šetříme to jako trestný čin vydírání,“ říká detektiv Čech.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].