Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

S vámi nevládnu

Politické srany by si s ohledem na povolební jednání i riziko frustrace voličů měly více nechávat otevřená zadní vrátka

Tenhle nikdy • Autor: Matěj Stránský
Tenhle nikdy • Autor: Matěj Stránský

V posledních dnes se politici předhánějí v tom, kdo dřív vyloučí spolupráci se někým ze svých politických konkurentů. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že si nedokáže představit vládu s ČSSD. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zase nechce vládnout kromě TOP 09 ani s ODS nebo hnutím ANO miliardáře Andreje Babiše. Zelení s ODS. ODS s novými stranami a ČSSD. A tak by šlo pokračovat dlouho. 

Schopností dobrých politiků je umět dohodnout i velmi bolestivý, skoro nepředstavitelný kompromis, který zemi jako celek může posunout dopředu. Například vládu velké koalice, jež nyní vzniká v sousedním Německu a na níž se budou podílet nejsilnější pravicová a levicová strana. V současném předvolebním Česku to spíš vypadá, že nikdo nechce vládnout s nikým, nebo že všichni snad věří, že dostanou více než padesát procent hlasů a nebudou koaliční partnery potřebovat.

Jak víme z minulosti, povolební realita bývá stejně jako život daleko pestřejší - a strany, které se před volbami zaříkávaly, že spolu nikdy, ale nikdy nebudou vládnout, pak takovou vládu často udělaly. Problém však je, že právě kvůli předvolebnímu negativnímu vymezování to jejich voliči nikdy nepochopili nebo neskousli, což v nich rozšiřovalo pocit znechucení z demokratické politiky nebo její odmítání jako takové. V takové atmosféře se pak snadněji daří různým populistům. 

Někdy je samozřejmě nutné dopředu vyloučit nějakou koalici, například s totalitními komunisty, strany by si však právě s ohledem na riziko povolební frustrace měly více nechávat otevřená zadní vrátka. A nejde jen o devastující dopady na veřejné mínění, když to neudělají. Je to i ryze praktické: snadněji se jim pak bude sestavovat vláda, protože mezi jejich lídry nebudou takové příkopy. 

Zároveň platí, že politici by se měli dokázat dohodnout i s hodně odlišnými partnery a přenést se přes své animozity. Kdyby svého času Jan Ruml vzal nabídku Miloše Zemana na vládu, nikdy Česko nemuselo zažít korupcí prolezlou opoziční smlouvu. Opakovat tu samou chybu si už tahle země nezaslouží. 

01 obalka velka • Autor: Respekt
01 obalka velka • Autor: Respekt

Nadcházejícím volbám věnuje nové vydání Respektu 23 stran v rubrice Fokus . Přečtete si například, co může přinést do politiky výrazný úspěch Andreje Babiše, plán favorita voleb na proměnu Česka, texty o reklamní kampani, koho by Respekt rád viděl v parlamentu či článek o návratu lidovců.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].