Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Ruský parlament vyzval Putina, aby zasáhl

Sledujete online zpravodajství o situaci na Ukrajině

Ozbrojenci na Krymu • Autor: ČTK, AP
Ozbrojenci na Krymu • Autor: ČTK, AP

Napětí na Krymu se ještě více vyhrotilo. Ruský prezident Vladimir Putin požádal parlament o povolení využít ruské vojáky k normalizaci situace na Krymu. Informoval o tom Kreml. Podle Putina je tento krok nutný k ochraně ruských občanů a vojáků z ruské základny umístěné na autonomním poloostrově.

Úřadující ukrajinský prezident a šéf parlamentu Oleksandr Turčynov podepsal dekret, kterým označil za nelegální jmenování nového proruského premiéra autonomního Krymu Sergeje Aksjonova do funkce. Aksjonova před několika dny regionální parlament zasedající pod dohledem neznámých, údajně proruských ozbrojenců zvolil do čela nové krymské vlády.

Online zpravodajství z Ukrajiny sledujte na iHned.cz.

Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby podnikl opatření ke stabilizaci situace na ukrajinském Krymu. Informovala o tom agentura Reuters. O pomoc Putina již dříve požádal proruský premiér krymské autonomie Sergej Aksjonov. 

Zákonodárci Putina žádají, „aby přijal opatření ke stabilizaci situace na Krymu a aby využil veškeré možnosti k ochraně obyvatel Krymu před tyranií a násilím,“ prohlásil předseda dolní sněmovny Sergej Naryškin. 

Agentura RIA Novosti s odvoláním na ruskou černomořskou flotilu napsala, že ruští námořníci se s krymskými úřady dohodli na ochraně klíčových objektů na poloostrově. Aksjonov krátce předtím oznámil, že ruské námořnictvo již ostrahu zajišťuje. 

Kyjev sice oznámil, že nebude na provokace Rusů na tomto autonomním poloostrově vojensky reagovat, ministerstvo obrany ale podle agentury Reuters uvedlo armádu v oblasti do pohotovosti. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].