Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Rekordně silná koruna: hodný sluha nebo zlý pán?

Neustále posilující koruna přidělává vrásky na čele exportérům, naopak běžný český spotřebitel se raduje – i přes vysoké ceny ropy stále může tankovat benzín za 30 korun.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Česká koruna zná jen jeden směr: posílení. Ve středu prolomila psychologickou hranici 25,50 koruny za euro a dále posiluje. Za poslední tři roky koruna zpevnila k euru o dvacet procent, k dolaru dokonce o třicet. Silná měna budí v Češích povětšinou pocit národní hrdosti. Ne každý má ale v Česku z posilování radost.

První „na ráně“ jsou exportéři. Za své prodané zboží dostávají zaplaceno v drtivé většině případů v eurech nebo dolarech. Když je pak převádí do korun, dostávají za ně čím dál tím méně. Zvedat ceny v zahraničí přitom nemohou, protože by ztratili konkurenceschopnost.

Přesto se podle posledních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) exportérům daří. Rozdíl exportu a importu zboží a služeb činil v loňském roce rekordních 86,1 miliardy korun. Trochu škodolibě bychom tak mohli říct, že si za sílící korunu mohou exportéři sami. Tím, jak stále více vyváží, a převádí dolary a eura na koruny, zvyšují poptávku po české měně. Cena koruny tak stejně jako na jakémkoliv jiném trhu roste.

Bude to problém

Z dlouhodobého hlediska se ale může koruna stát pro exportéry vážným problémem. Existují sice nástroje, kterými se mohou bránit. Zajistit se mohou například tím, že si dohodnou s bankou na rok dopředu pevný kurz. Problémem jsou ale náklady, které musí bance platit a také trend vývoje koruny.

Když nyní euro stojí 25,50 koruny a příští rok by se očekával kurz 24 korun, tak banka nebude ochotná zajistit exportérům nynější kurz, ale spíše ten budoucí. Analytici tak nejsou jednotní v tom, jestli přebytek zahraničního obchodu bude dále růst nebo naopak klesat.

Rekordně silná koruna se nelíbí ani pracovníkům v zahraničí. „Lidé, kteří pracují v zahraničí, teď asi nevěřícně koukají na kurz, co udělal,“ uvedl pro server Respekt.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Podle analytičky Next Finance Markéty Šichařové mohou být postiženi také drobní investoři, kteří své investice směřovaly do zahraničí. „Jde ale o minoritní skupinu, nejvíce měna působí na exportéry,“ řekla pro Respekt.cz.

Dovozci mají radost

Na druhé straně pomyslné barikády stojí dovozci zboží a s nimi český spotřebitel. Dovozci zboží nakupují v cizí měně, a díky posilující koruně tak platí čím dál tím méně. Nejvíce to může český spotřebitel pozorovat u výpočetní techniky. Ta zlevňuje sama o sobě, a posílení koruny tento trend ještě umocňuje. Notebooky pod deset tisíc korun tak byly pouze začátkem.

Rekordně silná koruna pomáhá také České národní bance (ČNB). Dalo by se říci, že odvádí kus práce za ní. Tím, že zlevňuje dovážené zboží, které je součástí spotřebitelského koše jako kterékoliv jiné, snižuje všeobecný růst cen. Jen díky silné koruně tak můžeme stále čerpat benzín za 30 korun. „Ti, kteří teď jeli na lyže do zahraničí, poznali, že permanentka byla levnější, než to bylo loni,“ uvedl další příklad Michl.

Poslední čísla o inflaci ve výši 7,5 procenta ale ČNB příliš neuklidnila. „Za současnou vysokou inflaci může daňový balíček. Čili jsou to administrativní opatření. Kdyby koruna neposílila tak, jako za poslední dva roky, tak máme inflaci kolem 10 procent,“ upozornil Michl.

Za silnou korunou stojí silná ekonomika

Se silnou korunou se ale Česko bude muset naučit žít. Rostoucí česká ekonomika se pomalu ale jistě blíží vyspělé části světa. Díky zvyšující se kupní síle obyvatel a narůstající produktivitě se „narovnává“ poměr zahraničních měn a české koruny.

V současnosti si Češi ještě mohou dopřávat oproti zahraničí levnější zboží a služby, které nejsou mezinárodně obchodovatelné. S tím, jak koruna posiluje, se ale tento rozdíl umazává.

Posilující měna je nicméně jen jednou možnou cestou, kterou se Západu můžeme přiblížit. Tou druhou je přibližně o tři procentní body vyšší inflace. A není to tak nereálná varianta. Pokud přijmeme euro, tak se vydáme právě po ní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].