Rekordně drahá elektřina
Elektřina na pražské energetické burze zdražila za rok o čtvrtinu. Dočkají se podobného zdražení od začátku příštího roku i domácnosti?

Ropa dosáhla minulý pátek nové historického maxima – 125 dolarů za barel. Mimo obav (především amerických) motoristů, to má ale i další důsledky. „Elektřina je spojena s cenami ropy, uhlí a plynu. Když jsou rekordní ceny ropy, tak se to projeví i v elektřině,“ upozornil Respekt.cz analytik Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus.
Jelikož je evropská energetická síť propojená, projevila se drahá ropa i na pražské energetické burze (PXE). Kontrakt na příští rok se v závěru minulého týdne vyšplhal na rekordní maximum 68,9 euro za MW. Oproti loňskému srpnu tak zdražil o čtvrtinu.


Jak na tom budou domácnosti
Cenu elektřiny pro domácnosti ovlivňuje velkoobchodní trh pouze asi z poloviny. „Nedá se dost dobře předvídat, jak moc vzroste regulovaná složka,“ tvrdí Hatlapatka s tím, že by to nemělo být více než pět procent. Na burze se navíc obchoduje v eurech. Finální cenu tak snižuje posilující koruna. „Je to úzus energetického trhu v Evropě,“ vysvětlil pro Respekt.cz důvod, proč je cena na PXE v eurech Jiří Kovařík, tiskový mluvčí burzy.
Česká měna nicméně v posledních týdnech prakticky přestala posilovat, takže její vliv na konečnou cenu lze těžko odhadnout. Například u pohonných hmot se to ale projevilo prakticky okamžitě, když v pátek podle Českého statistického úřadu zdražila motorová nafta na rekordních 32,71 koruny za litr.
I přes řadu neznámých se Hatlapatka pokusil odhadnout, o kolik elektřina domácnostem podraží. „Koncová cena se zvýší pravděpodobně o 10 až 12 procent,“ předpověděl. Nepůjde přitom o dočasný výkyv. „Pokud dojde ke krátkodobé korekci ceny ropy, klesne krátkodobě i cena elektřiny. Nedá se ale očekávat nějaký větší pokles, musíme si zvyknout na současné ceny,“ dodal. Kovařík upozornil na to, že rekordní cena na burze nebude mít příliš vliv na cenu pro domácnosti. „Je to jen jedna složka ceny a je to taky o tom, kdy který distributor elektřiny nakoupil,“ uvedl.
Nepovolené povolenky
Cenu elektřiny v budoucích letech ovlivní i nový systém obchodování s emisními povolenkami. Od roku 2013 si totiž budou muset společnosti povolenky kupovat, na rozdíl od současného stavu, kdy je dostávají přiděleny a obchodují jen s tím, co je nad limit. Nedávno obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda předpověděl, že tento systém zdraží elektřinu o 30 procent. ČEZ se také proto rozhodl přesunout investice za 50 miliard z obnovy uhelných elektráren do stavby plynových, které mají přibližně poloviční emise.
Podle Hatlapatky je nicméně velká část zdražení promítnutá v cenách již nyní. „V současných cenách už je promítnuto 50 až 70 procent zdražení. K dalšímu zvýšení cen dojde postupně od chvíle, kdy bude systém schválen, čili za dva nebo tři roky,“ uvedl. Elektřina by tak podle něj neměla zdražit o více než 20 až 25 procent.
Česku se ale nelíbí ani současný stav, kdy dostali české podniky méně povolenek, než se původně plánovalo. Spolu s dalšími zeměmi tak Česko podalo v loňském roce žalobu na Evropskou komisi u Soudu prvního stupně v Lucemburku.
„Nemám zprávu o tom, že by tam došlo k posunu,“ informoval Respekt.cz tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Bartovský. Tyto spory trvají v průměru dva roky. „Z tohohle hlediska jsme v počáteční fázi,“ upřesnil Bartovský.
Jaderné fórum
Kvůli boji s emisemi CO2 se oči Evropy upírají také k jaderné energetice. Na konci května bude Praha hostit už druhé Evropské jaderné fórum, kde budou představitelé jednotlivých členských států, institucí EU, reprezentanti energetických firem i nevládních organizací diskutovat o budoucnosti jaderné alternativy.
„Evropská komise dala signál své podpory jaderné energetiky tím, že dala podnět vzniku tohoto fóra. Ale určitě předseda komise neřekne členským státům: stavte nové jaderné zdroje. Je to čistě kompetence členských států,“ nastínil poslání fóra Bartovský.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].