Otevřená Francie
Polský instalatér se dočkal. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy při své návštěvě v Polsku slíbil, že jeho země na začátku července otevře svůj pracovní trh pro nové členské země Unie.
Další mýtus padnul. Francie se přestala bát přílivu levné pracovní síly, kterou symbolizoval polský instalatér. „Francie se rozhodla zrušit všechna omezení pro pracovníky z nových členských států k 1. červenci," uvedl prezident Nikolas Sarkozy při své návštěvě v Polsku. Rozhodnutí se týká členských států, které vstoupily do EU v roce 2004, tedy včetně Česka.
Sarkozy pravděpodobně podlehl tlaku francouzských podnikatelů, kteří se potýkají s nízkou nezaměstnaností. Již začátkem roku Francie liberalizovala trh pro 150 profesí. Ve Francii ale začala pracovat jen desetina lidí, se kterými se počítalo. List Le Monde jejich počet odhadl na méně než pět tisíc.
Uvolnění trhu nebude platit pro Rumunsko a Bulharsko. „Pro tyto státy platí jiný režim, protože vstoupily do Unie o několik let později,“ uvedl pro Respekt.cz analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš. „Rozdíl mezi mzdami v těchto státech a Francií je větší než v případě členských států, které přistoupily v roce 2004,“ naznačil Bureš možný důvod, proč Francie neotevřela svůj trh pro všechny.
Češi se moc do zahraničí nehrnou
Z otevření francouzského trhu budou těžit více Poláci než Češi. „Česko má migrační potenciál kolem 50 tisíc lidí. V Polsku to jsou miliony,“ sdělila Respektu.cz Jana Skalová, tisková mluvčí společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz. Podle Skalové se usnadní migrace manažerů v rámci nadnárodních firem. „Jediné, co to blokovalo, byly složité administrativní procedury. Kdo tam ale chtěl pracovat, tak už tam většinou je,“ doplnila.
Pracovní trh zůstává pro Čechy nadále uzavřený v Německu, Rakousku, Dánsku a Belgii. Přechodné období omezení vstupu na svůj pracovní trh mají do roku 2009. Německo a Rakousko ale pravděpodobně využije možnost odložit jej až na rok 2011. „Krok Francie pro ně může být signál. Ale pravděpodobně převáží jejích strach. Je to karta v rukou politiků,“ okomentoval možnost dřívějšího otevření těchto trhů analytik Bureš.
To před nedávnem potvrdila i německá kancléřka Angela Merkelová, když prohlásila: „Otevření pracovního trhu zaměstnancům z východu dříve než v roce 2011 si neumím představit.“ Na to reagoval i český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas: „K omezení nemá německá vláda žádný důvod. Rozhodnutí je protievropské a popírá veškeré evropské hodnoty."
Klíčové Německo
Německo je pro Česko v oblasti pracovního trhu asi nejklíčovější zemí. „Již dnes shání v Česku techniky a IT specialisty,“ tvrdí Skalová. Otevření německého trhu bude podle Skalové příležitostí hlavně pro čerstvé absolventy. „Čechům se moc nechce stěhovat za prací, když tady splácí hypotéku a děti jim chodí v Česku do školy,“ myslí si.
Odliv Čechů bude navíc brzdit posilující koruna. „V Česku je díky nízké nezaměstnanosti dostatek nabídek,“ upozornila Skalová. „Manažeři zde už mají stejné platy jako v západní Evropě a u méně kvalifikovaných profesí dojde k migraci hlavně v příhraničních oblastech,“ dodala.
S nízkou nezaměstnaností se ale potýká prakticky celá Evropa. Jediným řešením pro Evropskou unii bude řízená politika imigrace. „Ten, kdo to zvládne lépe, bude dlouhodobě těžit z vyššího ekonomického růstu,“ myslí si analytik Bureš. Ke zhoršení situace přispěje i demografický vývoj. „Kvůli stárnutí populace to bude horší a horší,“ dodal ne příliš optimisticky.
Základní svobody
Česko se díky změnám z poslední doby konečně blíží koncepci čtyř základních svobod, na kterých má Evropská unie stát: svoboda pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu. Přispěl k tomu například vstup Česka do schengenského prostoru nebo úprava českého právního řádu o směrnici o kapitálových trzích. Příští rok bychom se mohli dočkat implementace směrnice o službách (čtěte ZDE). Nejpozději v roce 2011, kdy pravděpodobně otevře svůj pracovní trh Německo a Rakousko, tak konečně padnou hlavní bariéry našeho plnohodnotného členství v EU.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].