0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda30. 10. 20084 minuty

Obama má namířeno do Bílého domu

Jakkoli je senátor Obama kvalitním kandidátem na úřad prezidenta, velký podíl viny za případnou porážku bude muset McCain připsat sám sobě.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Průzkumy veřejného mínění přisuzují Baracku Obamovi necelý týden před volbami několikaprocentní náskok před svým republikánským soupeřem, průměrná hodnota průzkumů sledovaných serverem RealClearPolitics.com činí zhruba 6 procentních bodů. Jakkoli je senátor Obama kvalitním kandidátem na úřad prezidenta, velký podíl viny za případnou porážku bude muset John McCain připsat sám sobě.

↓ INZERCE

Fakt, že demokratický kandidát v průběhu roku nevedl v preferencích nijak výrazně, a to po osmi letech vlády republikánského prezidenta, který láme rekordy v neoblíbenosti a v době, kdy drtivá většina Američanů není spokojena se současným směřováním své země, svědčí o tom, že Barack Obama byl porazitelný. K vítězství ovšem John McCain potřeboval, aby jeho kampaň byla takřka bezchybná a aby naopak jeho soupeř klopýtl. Opak se stal skutečností.

Neočekávaná krize

Je třeba přiznat, že senátoru Obamovi hrály do karet věci, které mohl senátor McCain ovlivnit jen stěží, jako například vypuknutí finanční krize, která z ekonomických otázek udělala naprosto dominantní téma, nebo republikánské aféry (nejčerstvěji senátor Stevens). Spousta přehmatů jde ovšem na vrub čistě republikánskému kandidátovi.

Nepředvídatelná Sarah

Odvážným, ale zároveň zcela nezodpovědným krokem byl výběr Sarah Palinové jako kandidátky na viceprezidenta. Guvernérka Palinová sice dokázala zaktivizovat republikánskou stranickou základnu, ale ukázala se naprosto nepřipravenou pro případ převzetí úřadu prezidenta.

Co je ještě důležitější, senátor McCain nevyužil faktu, že guvernérka mu zajistila solidní podporu konzervativního křídla své strany, a nevrátil se zpět do pomyslného politického středu, aby obhajoval svá kdysi tradiční témata, např. ochrany životního prostředí nebo imigrační reformy, která vzbuzovala nevoli v republikánské straně i sympatie u nezávislých voličů. Přitom je pravděpodobné, že 4. listopadu rozhodnou právě hlasy nezávislých, kteří nacházejí stále častěji cestu k senátoru Obamovi.

Rozvážný Barack

Barack Obama naproti tomu dokázal, že je schopen klidného a rozvážného postupování, ať už ve spojitosti s finanční krizí (kde jeho postup ostře kontrastoval se zmatečným výletem Johna McCaina do Washingtonu) nebo právě výběrem viceprezidentského kandidáta. Organizace jeho kampaně bývá označována za jednu z nejlepších vůbec, což poněkud tiší obavy z jeho nedostatku zkušeností.

Ostře sledovaná Florida

Sílu Obamova tažení do Bílého domu odráží fakt, že až na Pennsylvánii se nejvíce bojuje o státy, které v roce 2004 volily George W. Bushe. Senátor McCain je tak nucen věnovat drahocenný čas i prostředky obranou oblastí, které považoval se bezpečně své. Jako dobrý příklad této situace může sloužit Florida.

Stát s republikánským guvernérem, kde se prakticky rozhodlo o vítězství Johna McCaina ve stranických primárkách a kde Barack Obama v primárkách vůbec nekandidoval (z důvodu porušení vnitrostranických pravidel ze strany floridských demokratů), je nyní ostře sledovaným bojištěm.

Příznačným pro poslední fázi kampaně bylo ostře sledované vyjádření podpory senátoru Obamovi od Colina Powella. Generál Powell, jakožto bývalý ministr zahraničí v republikánské administrativě, ztělesnil svým příklonem k demokratickému kandidátovi rozčarování umírněných republikánů i nezávislých voličů z McCainova ústupu z jeho tradičních pozic.

Čtyřicátý čtvrtý prezident

Barack Obama je na dobré cestě stát se 44. prezidentem Spojených států amerických. Ačkoliv mu ji jeho soupeř v posledních dvou měsících ulehčil, demokratický kandidát výtečným vedením volební kampaně voliče přesvědčil, že by měl mít manažerské schopnosti žádané při výkonu funkce prezidenta USA.

Vyhlídka demokraty kontrolovaného Kongresu mu navíc dává naději na snazší prosazování svého programu. Pro řadu pozorovatelů tak poslední otázkou před volbami zbývá, jak moc se budou průzkumy lišit od konečných výsledků.

Autor je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky.

Dodatek:V noci na dnešek Obama odvysílal půlhodinovou reklamu na stanicích CBS, NBC a Fox News. Mohl si to dovolit proto, že dosud vybral na příspěvcích přes 600 milionů dolarů. Peníze musí podle zákona utratit za předvolební kampaň.

Podívejte se na prvních sedm minut: K volbám čtěte také glosu Benjamina E. Beebeho, proč nebude volit Obamu ani McCaina Naděje a změna?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].