Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Neslyšela jsem od Bohuslava Sobotky žádnou sebereflexi

Exposlankyně Vlasta Bohdalová vysvětluje, proč zvedla ruku pro ustanovení vyzývající předsedu ČSSD k rezignaci

Předseda bez podpory • Autor: Matěj Stránský
Předseda bez podpory • Autor: Matěj Stránský

Vlasta Bohdalová je jednou z lidí, kteří v neděli na schůzi předsednictva ČSSD zvedli ruku pro návrh, aby Bohuslav Sobotka rezignoval na funkci předsedy strany. Posledních sedm let poslankyní za jižní Čechy a asi nejvíc proslula recitací při nočních obstrukcích, když na podporu stavebního spoření recitovala sněmovně „Kéž bych mohl sebrat vaše domky do dlaně a jako rozsévač je rozhodit v lesích a lukách“ z knihy Prorok libanonského básníka Chalíla Džibrána; tentokrát už ji voliči do sněmovny nevyslali. Rozhodla se i proto vystoupit proti předsedovi, kterého strana představovala jako kandidáta na premiéra?

Proč jste hlasovala proti Bohuslavu Sobotkovi?
Čekala jsem nějakou sebereflexi, náš výsledek se opravdu nedá nazvat kdovíjakým vítězstvím. Ale na předsednictvu nic takového nepadlo. Pořád jsem jen poslouchala, že jsme vyhráli.

A dočkala jste se nějaké sebereflexe od Michala Haška, který v kampani při každé příležitosti podkopával předsedu Sobotku, jenž se snažil před voliči ony rozkladné síly v ČSSD utajit?
To nevím proč, nevšimla jsem si, že by na mítincích Michal Hašek šel proti Bohuslavu Sobotkovi.

Na mítincích třeba ne, ale při různých vyjádřeních do tisku ano. A také svou podporou Rusnokovy vlády, jejímž ustavením prezident Miloš Zeman ČSSD poškodil.
Poškodilo nás vedení kampaně, rozhodnutí, že kandidáti nesmí vést osobní kampaň, bylo nesmyslné, vždyť hlas pro konkrétního kandidáta znamená hlas pro ČSSD. Takovou sebereflexi jsem na předsednictvu od předsedy neslyšela. A nemluví ze mě hořkost, že jsem se z druhého místa nedostala do sněmovny; ta v tom opravdu není.

Co je podle vás hlavní příčinou nízkého výsledku ČSSD? Jen kampaň?
To je jedna z příčin.

A ty další?
Bude jich víc.

Jakou váhu přičítáte roli Miloše Zemana a Michala Haška, který stranu dělil a uvnitř ní i navenek Bohuslavu Sobotkovi škodil?
Já jsem o tom ještě nestihla takhle přemýšlet. Já jsem člověk, který si potřebuje sednout a v klidu si všechno probrat krok za krokem, na to zatím nebyl čas.

Takže co když jste vyzvala k odchodu toho nesprávného, když jste si předtím nestihla věci zanalyzovat?
To určitě ne. Já si dlouhodobě myslím, že Michal Hašek by byl lepším lídrem, vyjadřuje se jasně a srozumitelněji než Bohuslav Sobotka. I když i toho mám lidsky ráda.

Co říkáte reakci veřejnosti, která na internetu protestuje proti puči ve straně? Zejména voliči ČSSD si připadají zrazení. Volili Sobotku, nechtějí Haška, zdá se jim, že na ně strana dělá podraz.
Taky mi přišlo několik hnusných mailů, kdybych byla mladší, tak bych se z toho sesypala, teď už ne. Ale je to jinak - pět hodin jsme na předsednictvu čekala na sebereflexi, ta nepřišla, viděla jsem ty naštvané lidi z regionů a sama jsem se ještě srovnávala se svým výsledkem ve volbách. Měla jsem hlavu toho, že jsem se z druhého místa nedostala do sněmovny; takové „vítězství“ ČSSD to bylo. A opravdu si nemyslím, že je Bohuslav Sobotka dobrý lídr, tak jsem zvedla ruku pro jeho rezignaci.

I když nijak výrazně, přece jste volby vyhráli. Máte šanci na sestavení vlády, máte koaliční potenciál, je logické, že v této situaci sestavuje vládu předseda vítězné strany.
Takhle jsem o tom nepřemýšlela. Přijela jsem z jižních Čech, mihla jsem se v Lidovém domě, pak byla na tom předsednictvu několik hodin a tam ta situace vypadala tak, že jsme vyhráli volby. Ale tomuhle já vítězství neříkám, proto myslím, že by měl Bohuslav Sobotka rezignovat. A zase jsem odjela do jižních Čech.

Jak vám vysvětlil Michal Hašek - který už převzal otěže vyjednávání o vládě - tajnou sobotní schůzku v Lánech za zády předsedy strany?
O tom jsme nemluvili.

Vy jste se ho neptala?
Na předsednictvu jsem o tom nevěděla, nikdo se na to neptal. A dokud o té schůzce neuslyším přímo od Michala Haška, tak to nebudu komentovat.

Záběry běžely v televizi, schůzka skutečně proběhla. Vadí vám, že druhý muž strany kuje tajně pikle s prezidentem za zády předsedy?
Já jsem se od voleb na televizi nedívala, takže nevím - počkám, až mi tu schůzku potvrdí Michal Hašek.

A jak Vám to má potvrdit, když se ho nezeptáte?
To jako že mu mám zavolat? Volat mu nebudu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].