0:00
0:00
Agenda21. 3. 20085 minut

Nepřítomnost ministrů na interpelacích rozlítila opozici

Poslancům ČSSD a KSČM se nelíbilo, že premiér Mirek Topolánek a většina ministrů na interpelacích chybí.

Astronaut
Autor: Respekt

Pokud člověk častěji sleduje jednání Poslanecké sněmovny, jen tak jej něco nepřekvapí. Tento čtvrtek odpoledne však nezaujatý divák překvapen byl a nejen on. I poslanci ODS chvíli nevěřícně seděli v poslaneckých lavicích, než pochopili, že schůze bude pokračovat až po velikonočních svátcích.

↓ INZERCE

Důvodem nečekaného přerušení jednání byla početná nepřítomnost ministrů i předsedy vlády. Předsedající Lubomír Zaorálek (ČSSD) po dvaceti sedmi minutách interpelací společně s poslanci ČSSD a KSČM opustil jednací sál, když před tím řekl: „Omluvy typu, že se ministr omlouvá kvůli naléhavým pracovním důvodům, nebo pracovní zaneprázdněnosti, jsou nepochopením role parlamentu v parlamentní demokracii. Já proto končím tyto interpelace a přeji vám přesto pěkné Velikonoce.“

Následně poslanec Pavel Hrnčíř (ODS) reagoval: „To, že pan místopředseda ukončil schůzi tímto nezákonným způsobem, v rozporu s jednacím řádem, považuji za skandální.“

Povídačky

Zaorálek však své jednání považuje za legitimní. „To jsou povídačky,“ odvětil na dotaz Respektu.cz, zda souhlasí s argumentem ODS, že ukončil jednání v rozporu s jednacím řádem sněmovny. „Podle paragrafu 62 mám právo, pokud neshledávám průběh jednání za důstojný, jednání přerušit. Což jsem učinil.“

Zaorálek prozradil, že se již před ústními interpelacemi ČSSD a KSČM dohodly na tomto postupu. „My jsme o tom mluvili, už minule jsem říkal, že považuji za nepřijatelné omluvy ministrů z hlediska neodkladných pracovních povinností.“ Připustil, že premiér Mirek Topolánek (ODS) je skutečně na návštěvě Vietnamu, ale ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se mu omlouval ze dvou důvodů – kvůli nemoci a kvůli pracovní vytíženosti.

Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) své vládní kolegy omlouvá. „Všichni byli řádně omluveni,“ řekla Respektu.cz. Podle ní byl ministr vnitra nachlazen, ale přesto šel do Senátu obhajovat zákon o místních referendech. Podle stenografického zápisu ze Senátu vyplývá, že Langer ještě řešil dramatickou situaci na dálnici D1: „Omlouvám se, že jsem byl chvíli mentálně nepřítomen, není to mým zvykem. Máme dramatickou situaci na dálnici D1, kde je katastrofální stav.

Nenašla jsem důvod, proč kolega Zaorálek ukončil jednání. Myslím, že to není úplně šťastné řešení,“ dodala Němcová.

Topolánek má lepší účast než Paroubek

S námitkou, že v minulosti chyběli na ústní interpelace premiéři ČSSD Stanislav Gross nebo Jiří Paroubek, Zaorálek nesouhlasil. „To nevím, já jsem to řídil a Jiří Paroubek se s poměrně velkou chutí účastnil interpelací.“ Na červnové schůzi v roce 2005 Paroubka Zaorálek například omluvil slovy: „Pane poslanče, víte asi stejně jako já, že pan premiér je na jednání Evropské rady v Bruselu, takže z dnešního jednání je omluven.“ Z 19 interpelací, kdy byl Paroubek premiérem, se jich v 6 případech nezúčastnil. To znamená, že chyběl téměř na třetině.

Jaké „skóre“ drží Topolánek? Ze 17 interpelací se nezúčastnil 3, to znamená, že ve více než 80 procentech byl na ústních interpelacích přítomen. Má tedy (zatím) úspěšnost lepší než jeho předchůdce.

Unie se bude řídit podle sněmovny

Šéf poslanců ČSSD David Rath s postupem Zaorálka souhlasí. Institut ústních interpelací byl zaveden právě proto, aby členové vlády reagovali bezprostředně na otázky opozice. Uznává, že ministr může chybět z důvodu nemoci, nebo zahraniční cesty. „Pan premiér tady chybí skoro pořád,“ postěžoval si pro Respekt.cz Rath. „Obecně ministři by si měli plánovat svůj program tak, aby byli přítomni na jednání Poslanecké sněmovny,“ doporučuje Rath.

Místopředseda vlády Petr Nečas (ODS) tvrdí, že argument Ratha, že by si ministři měli plánovat svůj program podle toho, jak jedná sněmovna, je dětinský. „Mluví jako hlupák. Bude se celá EU řídit podle zasedání českého parlamentu,“ ptá se Nečas. Zdůraznil, že se nepřítomnost ministrů bude naopak zvyšovat kontinuálně s tím, jak se bude blížit termín českého předsednictví v Unii. Pro postup místopředsedy sněmovny Zaorálka také neměl příliš pochopení. „Pan Zaorálek nám trošku nasákl móresy ze syrského parlamentu,“ hodnotil pro Respekt.cz počínání předsedajícího Nečas.

Paroubek nepromluví

Nečas se s Němcovou shodl na tom, že dovedeno do důsledku, by mohl předsedající z ODS, kdykoliv opustit jednací sál, když k řečnickému pultíku přistoupí Paroubek nebo Rath a tím jednání sněmovny přerušit. „Pak pan Paroubek v době, kdy bude předsedající z ODS, nepromluví do konce volebního období,“ pohrozil Nečas.

ODS nemá co kritizovat. To je jen další drzost. Nejsem povinen vést schůzi v situaci, kdy se stydím, že tam sedím,“ odmítl jakoukoliv kritiku na svůj postup Zaorálek. „Ani do budoucna nebudu akceptovat, aby ministři sdělovali, že mají neodkladné pracovní důvody,“ dodal. Jedinými omluvenkami by tak napříště měla být pouze nemoc, nebo zahraniční cesta.

Podle Němcové je legitimní, když opozice využívá jakýchkoliv prostředků ve sněmovně, včetně obstrukcí. Vadí ji však, že tak činí i předsedající. „Ten, kdo řídí schůzi, musí být nad těmi stranami. Předsedající musí rozhodovat tak, aby to bylo rozhodnutí, které může přijmout 200 poslanců,“ zdůraznila.

Na dotaz redakce Respekt.cz Němcová připustila, že je atmosféra ve sněmovně poznamenána vyostřenou atmosférou z prezidentské volby. „Jestli jim na tom není něco jasného, tak to je problém. To je jasné. Použijeme všechny zákonné prostředky, abychom je donutili (ministry a premiéra), aby zákon respektovali,“ tvrdí o přítomnosti na interpelacích Zaorálek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].