0:00
0:00
Agenda25. 4. 20085 minut

Nejvíce za poplatky platí lidé po šedesátce

Podle údajů VZP lidé nejvíce platí za položky na receptu. Za pohotovost doplácejí nejvíce pojištěnci do deseti let.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Politici se navzájem obviňují z toho, že zavedením poplatků trpí různé skupiny obyvatel. Chudší více, bohatší méně. Nikdo však po necelých čtyřech měsících od zavedení poplatků nebyl schopen argumentovat konkrétními čísly.

↓ INZERCE

Co by například znamenalo zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví pro děti do tří, deseti, patnácti, osmnácti let a stejně tak pro starší občany? Například zrušit poplatky od sedmdesáti let, jak to navrhují někteří lidovci. Ministerstvo zdravotnictví opakuje, že situaci vyhodnotí až po půlročním fungování výběru poplatků.

Redakce Respekt.cz se zeptala na konkrétní čísla největší pojišťovny v zemi VZP, u které je pojištěno přes 65 procent obyvatel ČR. Zdravotnická zařízení totiž VZP posílají pravidelné statistiky, kolik na poplatcích vyberou.

Z těch vyplývá, že nejvíce na poplatcích včetně započitatelných doplatků za léky zaplatili do 21. dubna pojištěnci mezi 61 a 70 lety. Celkem zaplatili 207 milionů korun. Nejvíce zaplatili za položku na receptu – celých 84,5 milionů korun a za započitatelné doplatky na léky dalších 44 milionů korun.

Lidé starší šedesáti let zaplatili na poplatcích 524,4 milionů korun, celkově se vybralo 1.114, 4 milionu korun.

Za hospitalizaci platí nejvíce lidé po sedmdesátce

Poplatky za pobyt v nemocnici jsou nejvíce dotčeni pojištěnci mezi 71. a 80. rokem života. Celkově tato věková skupina zaplatila na poplatcích 194 milionů korun (pojištěnců je zhruba o tři sta tisíc méně než v předchozí skupině). Za pobyt v nemocnicích pak 35,6 milionů korun.

Za léky zaplatili přes 82 milionů korun, za návštěvy praktiků a stomatologů (jsou vedeni společně) téměř 39 milionů korun. Osmdesátníci pak za hospitalizaci zaplatili téměř 31 milionů korun, což je relativně nejvíce, protože jich je o více než polovinu méně než sedmdesátníků.

Nejvíce zaplatili za návštěvy ordinací praktických a zubních lékařů lidé mezi 51. a 60. rokem života. Bylo to 54 milionů, lidé o deset let starší pak 49 milionů, lidé mezi 71 a 80. rokem pak o dalších deset milionů méně.

Za návštěvy pohotovostí naopak platí nejvíce rodiče dětí do deseti let, je to 4,7 milionu korun. Za poplatky za léky to je 20 milionů, což je více než čtyřikrát méně, než platí lidé v důchodovém věku.

Nejvíce se vybere za položky na receptu

Celkově se dá říci, že nejvíce peněz se vybere za poplatky za položku na receptu – prozatím přes 400 milionů korun. Následuje položka za návštěvu praktiků a stomatologů – 314 milionů korun, na „bronzové příčce“ se umístily platby za pobyt v nemocnicích – 161 milionů korun. Na návštěvu pohotovostí lidé zaplatili „zanedbatelných“ 25 milionů korun.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt tvrdí, že dosavadní výsledky zavedení poplatků jsou výborné. Návštěvy pohotovostí klesly o 45 procent, počet receptů poklesl o 40 procent. Více v rozhovoru Marka Švehly s Tomášem Cikrtem Jsme připraveni na zmírnění.

Co lidovci?

Část lidoveckých politiků navrhuje zrušení poplatků pro pojištěnce mladších šesti let a starších sedmdesáti let, zelení pro děti do patnácti let. Mají propočítáno, jaké dopady by zavedení jejich požadavků mělo?

Kritik poplatků Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) tvrdí, že by se poplatky měly zrušit pro děti a mládež do osmnácti let a rovněž pro důchodce. Podle něj analýzy ukazují, že poplatky od starších lidí a za děti nehrají v systému rozhodující roli. Čísla VZP však jeho tvrzení nepodporují. Nejvíce platí lidé mezi 60. a 80. rokem života. O něco méně lidé mezi 51. a 60. rokem. Čtyřicátníci však platí téměř o polovinu méně, než lidé po šedesátce. Nejméně pak platí děti a dospívající mezi 11. a 20. rokem.

Poplatky mají svůj věcný, ideový charakter,“ řekl během čtvrtečních interpelací premiérMirek Topolánek (ODS). Mají podle něj několik funkcí: regulační (snížení nadužívání), signalizační (člověk platí za něco, co stojí normálně mnohem více), hotelový/pobytový (za nemocnice), psychologický (že neexistuje bezedná studnice státní péče).

Ministerstvo zdravotnictví dokonce tvrdí, že senioři platí za regulační poplatky o sedmdesát procent méně, než ekonomicky aktivní pojištěnci. Vychází přitom z údajů zdravotních pojišťoven. Ani absolutní čísla VZP tomu neodpovídají. Lidé mezi 20. a 60. rokem celkově zaplatili za poplatky 468 milionů korun, lidé starší šedesáti let pak 524,4 milionů korun.

Předseda zdravotnické odborné komise KDU-ČSL Jiří Carbol pro Respekt.cz uvedl, že strana zatím žádné ekonomické analýzy vypracované nemá ohledně dopadů zrušení poplatků pro některé věkové skupiny. „Spíše máme srovnání typů změn s tím, co je běžné v okolních zemích – Rakousku, Německu, Francii a podobně.“

Připustil, že otázka parametrických změn je otázkou politickou a povede se o ní ještě diskuse. „Máme několik variant, zatím nejsou projednány tak, aby to bylo oficiální stanovisko KDU-ČSL,“ řekl poslanec Carbol.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].