0:00
0:00
Agenda24. 10. 20134 minuty

Naším cílem není lidem říkat, koho mají volit

Chceme, aby se začali o volebních tématech víc bavit, vysvětluje Michal Škop z kalkulačky kohovolit.eu

Škop: Hodně se věnujeme propojení aplikace se sociálními sítěmi, aby  lidé o volbách diskutovali o něco informovaněji
Autor: KohoVolit.eu
Tradiční součástí posledních předvolebních klání se staly volební kalkulačky. Za úplně první a tou nejnavštěvovanější
Domů
" target="_blank">www.kohovolit.eu stojí matematik, statistik a demograf Michal Škop (37) spolu s datovým analytikem a politologem Kamilem Gregorem. „Naším cílem hlavně je, aby se lidi začali o jednotlivých předvolebních tématech víc bavit,“ říká Michal Škop.

Kdy jste si tu kalkulačku dělal naposledy vy sám?

↓ INZERCE

Dneska v noci jsme zrovna zkoušeli ruskou verzi, tak tu jsem čerstvě testoval. Ne že bychom se teď tu kalkulačku chystali dělat pro Rusko, působíme zatím jen v Česku a na Slovensku. Ale jezdíme ale na různé konference a chtěli jsme mít kromě anglické i ruskou verzi; výhledově máme slíbenou i arabskou.

Shoduje se to, co vám vychází, se stranou, kterou půjdete volit? 

Samozřejmě (smích). Ale chtěl bych zdůraznit, že naším cílem není lidem říkat, koho mají volit, řada věcí v kalkulačkách nejde zachytit, například jak jsou jednotliví kandidáti aktivní. Naším cílem hlavně je, aby se lidi začali o jednotlivých předvolebních tématech víc bavit – aby nespoléhali jen na dojmy, lépe se informovali. Proto se poslední dobou hodně věnujeme propojení té aplikace se sociálními sítěmi, aby na nich lidé o volbách diskutovali o něco informovaněji.

Vystudoval jste matematiku, statistiku a demografii, věnujete se ale především občanskému sdružení, které pomáhá veřejnosti kontrolovat politické dění. Jak k tomu došlo?
Zajímalo mě, nakolik se to, když politici říkají, že prosazují nějakou konkrétní věc, shoduje s tím, jak v té věci skutečně hlasují. Tak jsme s kamarádem v roce 2006 udělali aplikaci Inventura hlasování, která sledovala, nakolik se osobní preference uživatelů shodují s tím, jak hlasovali jednotliví poslanci. Kdybychom se tehdy podívali třeba do Holandska, mohli jsme si dost práce ušetřit – pět let tam už něco hodně podobného běželo, aniž jsme to tušili. Dneska už jsme s nimi v kontaktu, inspirujeme se navzájem. Rozdíl oproti holandské a německé kalkulačce ovšem je, že tam jsou tyhle projekty hrazeny přímo ze státních peněz.

Michal Škop

Z čeho jste financováni vy?
Dostali jsme několik grantů z Open Society Fund; ty příjmy jsou ale dost nárazové, žádný stabilní z toho nemáme. Na poslední kalkulačku jsme vybrali asi dvacet tisíc korun přes DMS a příspěvky od příznivců.

Jaké jsou náklady na zprovoznění jedné kalkulačky?
Nejdražší je zaplatit lidi, kteří na ní pracují – kdyby se ty úvazky sečetly, vyjde jedna kalkulačka na práci dvou lidí na plný úvazek po dobu jednoho měsíce. Několik tisíc stojí webhosting, tisková konference a další drobnosti.

Když si člověk udělá kalkulačku na jiných portálech, mnohdy mu vyjde úplně jiný výsledek. Jak otázky vybíráte vy?
Bylo by ideální udělat průzkum v celé populaci voličů, kde by se zjistilo, jaká jsou klíčová témata, podle nichž se budou lidi rozhodovat. Na to ale bohužel nemáme prostředky. Kolega tedy lidi vyzval na svém blogu, ať mu ty klíčové otázky napíšou. Já se zase snažím osobně mluvit s lidmi různých věkových i příjmových skupin; u nás na vsi, v Praze i jinde. A v podstatě kvalitativním výzkumem zjistit, co pro ně je důležité a co může ta vláda nebo parlament ovlivnit. Zeptám se takto desítek lidí. A konkrétní znění otázek potom konzultujeme s různými neziskovými - třeba znění otázky na exekuce jsem probíral s Člověkem v tísni, který se tomu tématu věnuje.

Proč míří většina otázek na oblast ekonomiky a politický systém, ale skoro žádné na kulturu, vědu nebo dopravu?
Částečně proto, že to lidé, s nimiž jsme mluvili, nezmiňovali. Částečně je to i proto, že se nám některé otázky nepodařilo naformulovat – vždycky to probíhá tak, že v momentě, kdy máme otázky hotové, pošleme je na ústředí a tiskové odbory jednotlivých stran. Když nám odpoví, vyřazujeme ještě ty, kde je z odpovědí jasné, že jsme dotazy naformulovali nejednoznačně - a také ty, kde všechny strany odpoví stejně.

Co budete dělat s cennými daty, která kalkulačka od tolika lidí sesbírá? 
Zveřejníme je, kdokoliv je bude chtít, dostane k dispozici celý anonymní data set. Dřív jsme to nedělali, protože jsme to nestíhali, ale ozvalo se teď několik lidí, že by o to měli zájem, tak to máme v plánu.

Vaší zatím nejúspěšnější kalkulačkou byla ta před prezidentskou volbou, kdy ji využil více než milion uživatelů. Kolik lidí máte zatím letos?
Vypadá to, že to bude zhruba stejně.

Jak zatím letošní volby vychází podle výsledků vaší kalkulačky?
Až do vyhlášení výsledků to zveřejňovat nechceme, protože to není průzkum, nemáme reprezentativní vzorek obyvatel.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].