Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Muž na rotopedu moci

První rok prezidenta Zemana v deseti bodech

Mít všechny v hrsti • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Mít všechny v hrsti • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Miloš Zeman byl 8. března 2013 uveden do funkce jako historicky první přímo volený prezident. Co charakterizuje jeho první rok ve funkci?

Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Podle svého slibu začal Miloš Zeman doplňovat Ústavní soud. Vesměs šlo o uznávaná jména, jež navíc rozdíl od Václava Klause konzultoval se předsedou soudu Pavlem Rychetským a respektovanými právníky. Poté si však prý Zeman začal stěžovat, že noví soudci hlasují v klíčových rozhodnutích proti jeho postojům, a začal si vybírat „svoje“ kandidáty. Ani tady nicméně nešlo o vyložené přehmaty - až na soudce Jana Sváčka. Proti jeho kandidatuře se postavily špičky zdejší justice s tím, že se ústavními otázkami nezabýval a může Ústavní soud znevěrohodnit kvůli kontaktům s podezřelými lidmi; poté ho ve finále zamítl i Senát. Celkově jde každopádně o pozitivní posun.

Klíčovým Zemanovým zásahem do politického života země bylo loni v létě jmenování vlády Jiřího Rusnoka po pádu Nečasova kabinetu. Šlo o průlom do zvyklostí nejen proto, že šlo o vládu sestavenou de facto přímo prezidentem a z okruhu jeho příznivců a podporovatelů, ale taky proto, že vznikla proti vůli sněmovny. Strany bývalé vládní koalice totiž deklarovaly většinu v dolní komoře a žádaly o další šanci sestavit vládu na stejném půdorysu a s jinými personálním obsazením. Rusnokova vláda pak prováděla zásadní personální změny a rozhodovala o zakázkách, přitom však vládla bez důvěry a v demisi. Prezident následně splnil Jiřímu Rusnokovi přání – jmenoval ho členem bankovní rady České národní banky.

Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Zemanovi se podařilo vrazit klín do ČSSD. Začalo to hned po volbách, kdy do Lán dorazili Michal Hašek, Jiří Zimola, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Milan Chovanec. Hrálo se o to, že by vládu nemusel sestavovat šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, jehož Zeman nemusí, ale premiérem by byl právě jeho stranický oponent Hašek; argument zněl, ČSSD sice vyhrála, avšak málo, a vinu nese předseda. Lánská schůzka se ale provalila, lidé na podporu Sobotky demonstrovali a rebelové pro tentokrát prohráli. Se Sobotkou se však „zemanovci“ hádají dál. Někteří z nich jsou hejtmany a razí tezi, že hejtman může být dál poslancem. Naposledy kritizovali, že ČSSD na post veřejné ochránkyně práv nominovala Annu Šabatovou, a nikoliv Stanislava Křečka, kterého navrhl Zeman.

Očekávání Miloš Zeman splnil ve stylu chování a komunikace s okolím, zejména s politickými partnery a novináři. Potvrdil pověst sebestředného a arogantního hulváta, který rád ponižuje partnery v debatě a rafinovaně podkopává pověst lidí, které nemá rád. Jako když nechá svého kancléře, aby vyprávěl, jaký má prý šéf ČSSD slabý stisk ruky. Právě Bohuslav Sobotka však byl tím podle mnohých tím, kdo pozastavil uchvatitelské chování současného prezidenta. Zeman chtěl zabránit vzniku jeho vlády a strašil, které ministry nejmenuje. Sobotka však trval na svém a neuhnul. Postavil Zemana před nepříjemné rozhodnutí, zda trvat na svém – a prezident vládu jmenoval. Od té dob se zdá, že Zeman svou rétoriku i intriky přece jen umírnil; byť nemá cenu dělat si iluze, že by nechtěl mít co nejvíc moci.

Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Snad nikoho nepřekvapil Zemanův životní styl. Loni na jaře byly hitem internetu záběry ze slavnostního vyzvednutí korunovačních klenotů. Prezident ve Vladislavském sále Pražského hradu vrávoral, v jednu chvíli se musel opřít o zeď. Protože se chvíli předtím vrátil z recepce na ruské ambasádě, nikdo nepochyboval, že přebral. Prezidentova mluvčí ale tvrdila, že vše způsobila viróza. Na podzim zase Zeman udivil na jednání Evropského parlamentu, kde vystoupil proti směrnici, která omezuje tabákové výrobky. Argumentoval zdravým rozumem a prosperitou tabákových firem, které v Česku zaměstnávají tisíce lidí. Poslední dobou, po zranění nohy a zhoršení cukrovky, jde ale zřejmě do sebe – prý méně pije, cvičí na rotopedu a plave. Zřejmě také míň kouří, ČTK přinesla zprávu, že během posledního rozhovoru prezident nevykouřil ani jednu cigaretu.

Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V zahraniční politice se Zeman držel principů, které dlouhodobě prosazuje, zejména zásady, že v zájmu tuzemských exportérů je nutné nedráždit nedemokratické režimy tím, že bychom je za prohřešky proti lidským právům kritizovali. Problém s tímto pohledem nemá jen vláda, která jej sdílí jen do jisté míry, a nevládní organizace, ale neodpovídají tomu ani data o českém exportu. Stejně tak neváhal pozvat na návštěvu uzbeckou hlavu státu Islama Karimova, který vládne doma tvrdou rukou. To platí i pro dalšího pozvaného, turkmenského vládce Berdymuhamedova. Na druhé straně kritizoval vstup ruské armády na Krym a podle diplomatických zdrojů konzultuje v otázce Ukrajiny svůj postup s EU. Asi nejvíc je nakonec pro Zemana charakteristické, že do evropské ani jiné zahraničně politické agendy příliš nezasahuje a příliš návštěv nepřijímá.

Kdosi trefně napsal, že Miloš Zeman se k Ústavě chová jako strávník u švédského stolu. Prostě si vybírá, co se mu líbí, a zbytek ignoruje. Podobným způsobem tak během svého prvního roku prezident odmítal plnit některé své povinnosti – jmenovat vysokoškolské profesory či udílet milosti. Kritiku ústavních právníků si vysloužil také tím, že otálel se jmenováním předsedy vítězné strany premiérem, byť žádná lhůta není stanovena. Tyto prezidentovy výstřelky ovšem vedly k tomu, že ve sněmovně leží novela Ústavy, která prezidentovi zúží manévrovací prostor a již podporují nejen vládní strany, ale i poziční TOP 09.

Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Zeman - karikatura - Respekt • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ještě před nástupem do úřadu oznámil Zeman výraznou změnu kurzu v evropské politice. To by po předchozím antievropském prezidentovi nemělo být tak těžké, nicméně tohle otočení kormidla se zatím až tak výrazně neprojevilo. Symbolicky sice vyvěsil vlajku na Hradě, což by Václav Klaus považoval za bezmála okupaci, sympaticky v angličtině a spatra pronesl projev v Evropském parlamentu, kde zmínil pár vizí Evropy se společnou armádou či sociálním systémem. Na druhé straně Zeman na Klause navázal tím, že stejně jako on opakuje nesmyslná klišé o evropských byrokratech, kteří nám nutí úsporné žárovky a zakazují pomazánkové máslo.

Na sklonku letošního ledna Miloš Zeman navštívil Afghánistán. Kvůli bezpečnostním rizikům tam vyrazil tajně. Navštívil české vojáky na základně Bagrám a sešel se s tamním prezidentem Hámidem Karzáím. Zeman je prvním českým prezidentem, který navštívil českou vojenskou misi v tak rizikové zemi. Tato cesta si zaslouží úctu a do jisté míry byla přihlášením českého prezidenta k politice severoatlantické aliance. Bez velkých fanfár a zbytečných frází.

Zeman několikrát zopakoval, že je nutné povzbudit českou ekonomiku. Měla by se orientovat také na Rusko a Čínu, ale prezidentovy hity jsou stavba průplavu Labe, Odra, Dunaj a prolomení těžebních limitů uhlí. Obojí dohromady by přineslo do české ekonomiky obrat kolem bilionu korun. Jenže to první je snem, na nějž nemá Česká republika peníze - a v Evropské unii, která by měla podle Zemana projekt z velké části zaplatit, nenajdeme dost bláznů, kteří by zvedli ruku pro něco, co považuje většina odborníků za zbytečné. Prolomení limitů zase Zeman obhajoval vymyšlenými argumenty; možná šlo nakonec jen o to zalíbit se Severočechům, před kterými svou ekonomickou vizi přednesl.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Post by Časopis Respekt.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].