Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Manažeři čekají dno krize v druhé polovině roku

Kdy se světová ekonomika dočká oživení? Z průzkumu Factum Invenio a Donath-Burson-Marsteller vyplývá, že čeští manažeři a finanční poradci očekávají obrat ještě letos.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Kdy dosáhne pokles světové ekonomiky svého dna? Podle českých finančních odborníků a manažerů to bude ve druhé polovině letošního roku. Vyplývá to z průzkumu agentur Factum Invenio a Donath-Burson-Marsteller, jež byl proveden u příležitosti sedmého ročníku „Forecasting Dinner“, který se uskutečnil ve čtvrtek večer v prostorách České národní banky.

Že se světová ekonomika dotkne svého dna ve třetím čtvrtletí tohoto roku si myslí 37 procent z 351 respondentů, kteří se zabývají finančním poradenstvím, manažerů předních českých firem a pracovníků poradenské firmy OVB Allfinanz. Že to bude o kvartál dříve si myslí 27 procent dotázaných. Navíc 79 procent oslovených se domnívá, že by stát měl proti dopadům současné krize, byť v omezené míře, intervenovat. Průzkum se konal ve druhé polovině ledna.

Výsledky nemůžeme brát jako zjevenou pravdu, ale jako subjektivní názory vysoce kvalifikovaných lidí, kteří dokáží své názory opřít o přesvědčivé argumenty,“ řekl při prezentaci výsledků průzkumu ředitel Factum Invenio Jan Herzmann.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že z ekonomické krize vyjde nejlépe střední a východní Evropa. O tom je přesvědčeno 43 procent respondentů. Číně naopak nejvíce věří 39 procent oslovených, na třetím místě se umístila Severní Amerika se ziskem 26 procent. Západní Evropa u odborníků z ČR obsadila až osmé místo se 14 procenty. Sedm z deseti dotázaných si myslí, že letošní růst HDP se bude pohybovat v rozmezí 0 až 2 procenta, pokles HDP naopak čeká jedna čtvrtina oslovených.

Nikdo z nás to nezažil

Co na zveřejněné výsledky říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl? Nejsou zveřejněná čísla spíše přáním otce myšlenky? Kdy může celosvětová ekonomika očekávat dosažení dna a obrat k lepšímu? „Zatím neexistuje předstihový indikátor, na který bych se podíval a řekl: Hurá! Je velice pravděpodobné, že současná cesta z vrcholu na dno bude nadprůměrně dlouhá, přes 17 měsíců. Model ekonomického cyklu mi dodává: Příštích šest, deset, dvanáct měsíců může být stále ještě krutých, pak se uvidí…,“ uvedl pro Respekt.cz Michl.

Proč mnoho analytiků ještě během podzimu nečekalo tak drastické snížení výkonnosti ekonomiky? „Ani já jsem tak tvrdý dopad nečekal. Možná to souvisí s tím, že to nikdo z nás nezažil, nemá s tím zkušenost,“ zamýšlí se Michl. „Každý zlom se dá jen těžce prognózovat,“ dodal.

Záleží na Německu

Ani zástupci exportérů a průmyslu zatím nejeví přílišné známky optimismu. Navíc tím, že z 80 procent táhne české HDP export a ten je zas orientován především na Německo a zbytek Unie, bude velmi záležet na obnovení poptávky na západ od českých hranic. „Přikláním se spíše k pozdějšímu datu,“ odpověděl předseda Asociace exportérů Jiří Grund na dotaz redakce Respekt.cz, zda souhlasí s tím, že dna dosáhne ekonomika ve druhém až třetím čtvrtletí tohoto roku. „Prognózy z Německa hovoří o dopadech ve spotřebě až v roce 2010,“ dodal.

Rovněž mluvčí Svazu obchodu a průmyslu Milan Mostýn tvrdí, že česká ekonomika bude ještě v útlumu minimálně ve druhé polovině letošního roku. „Firmy nám avizují, že pokles poptávky budou mít ještě ve druhé polovině roku,“ řekl pro Respekt.cz Mostýn.

Prezident svazu Jaroslav Míl míní, že obrat v poptávce se otočí až v roce 2010 a klíčovou roli v tom bude hrát Německo. Důležité bude sledovat meziměsíční statistiky. V prosinci průmyslová výroba v Česku propadla o 17 procent, v unijním měřítku pak o 12 procent.

Míl kritizuje především postoj bank, které se k celé krizi staví, jako by ji nezpůsobily, nebo nezavinily. „Dokud se neodstraní příčiny krize, těžko se můžeme dočkat obratu. Nikdo nemůže tvrdit, že za krizi mohou čeští podnikatelé,“ řekl Respektu.cz Míl.

Kvalita rozhodne

Aleš Michl se domnívá, že dlouhodobě, v horizontu pěti let, na krizi vydělá západní Evropa. „Nakonec rozhodne kvalita. Například volkswageny se budou dobře prodávat v Číně nebo v Indii,“ tvrdí. Grund míní, že by se i Česká republika mohla z krize poměrně dobře vzpamatovat. „Jsme schopni v dodávkách nahradit Čínu. Již nyní cítíme zájem z Německa, můžeme dodávat rychle a v malých dodávkách.

Mostýn ze Svazu obchodu a průmyslu je přesvědčen, že krize by měla vést české podniky k restrukturalizaci a zefektivnění nákladů. „V dobách růstu není čas na inovace a výzkum. Byla obrovská poptávka třeba na dva roky dopředu. Firmy řešily dostatek lidí, neměly čas na zefektivnění vnitřní struktury a manažerského vedení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].