Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Líbí se mi děti, ale nechci jim ubližovat

Pedotlak 2: Rozhovor s Karlem Žákem, autorem diplomové práce o životě a pocitech pedofilů

Rajčatový pedotlak • Autor: Respekt
Rajčatový pedotlak • Autor: Respekt

Nedávno vzbudil na stránkách respekt.cz velkou pozornost blog Michaela Čejky Rajčatový pedotlak o tom, co se děje s fotkami dětí po nahrání na internet. „Nevím, jestli by mi to vadilo, ale rozhodně bych se nebál. Pedofilové mají gigabity fotek - pokochají se, někteří si uleví masturbací a tím to hasne. Obavy, že by dítě, které viděli na fotce, stopovali s úmyslem ho zneužít, jsou dle mého názoru přehnané, takto pedofilové nefungují,“ komentuje text Karel Žák, autor diplomové práce Život a pocity nekriminálních pedofilů (2012), kterou vytvořil na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Psal jste o pedofilech bakalářskou i magisterskou práci. Jak jste se k tomuhle tématu dostal?
Svěřil se mi kamarád. Řekl mi, že se mu líbí děti, popisoval, co k nim cítí. Byl zamilovaný do desetileté holčičky, jemu bylo dvacet. Znal jsem ji i její rodinu. Začal jsem si hledat informace, nebylo jich moc. Sexuologické publikace věnovaly pedofilům obvykle tak čtyři stránky a hned navazovala pasáž o zneužívání dětí. Můj kamarád ale říkal, že si neumí představit, že by dítěti ublížil. Tak jsem se rozhodl, že se budu tomuhle tématu v bakalářské práci věnovat.  

A byl z toho velký ohlas…
Ani mě nenapadlo, jaký ohlas bude ta práce mít. Díky chatu na stránkách pedofilie-info.cz – což je informační web pedofilní komunity - jsem znal pedofila, který vystupuje pod přezdívkou Jiří Fx100d. Právě on reagoval na článek psycholožky Dany Štěrbové a uvedl odkaz na mou bakalářskou práci. Dana Štěrbová mi pak nabídla, zda nechci vystoupit na kongresu k sexuální výchově. Váhal jsem, já čerstvý bakalář mám přednášet lidem, kteří se tématem zabývají léta? Nakonec jsem přesvědčil Jiřího, aby jel se mnou – já jsem řekl něco teorie a on vyprávěl svůj příběh.

Co říkal?
Vystupuje veřejně mimo jiné proto, aby ostatním pedofilům sdělil: Jsi pedofil, líbí se ti děti. To ale neznamená, že je musíš zneužívat. Když si nevíš rady, na internetu funguje anonymní poradna. Pokud je pud silnější, dělá ti problémy, dá se tlumit. Řada pedofilů se návštěvy sexuologa bojí, je třeba jim říci, že sexuologové většinou nemají předsudky: berou pedofila jako lidskou bytost, nezavřou ho do léčebny, neoznámí věc zaměstnavateli. Přednášel jsem pak asi na dvou desítkách odborných konferencí či pro studenty univerzit, obvykle opět spolu s Jiřím Fx100d, jednou vystoupil pedofil, který má na internetu přezdívku MR_Xguard. Ohlas mě přiměl, abych se pedofilii věnoval i v diplomové práci.

Slyšel jsem od několika z nich, že když v rané pubertě zjistí, že se jim líbí děti, je to šok. Zároveň jsou konfrontování s obecným povědomím, že pedofil je člověk, který ubližuje dětem. 

Alba nahých dětí mají mnohonásobně víc zhlédnutí než jiná. Ze zmíněného  blogu plynulo, že rodiče jsou lehkomyslní, když dají své děti takto všanc. Jsou takové stránky pro pedofily zajímavé?
Samozřejmě; pokud chtějí pedofilové nějaký legální podnět pro svůj sexuální pud, jsou právě tyto fotky nahých dětí z pláží, od bazénu, z koupelny, jednou z mála možností. Občas za nimi zajdu na chat, ptal jsem se jich, proč si je stahují. Důvody jsou dva. Za prvé estetický, děti se jim velmi líbí, jejich tělo jim připadá krásné. Zároveň jsou i podnětem pro jejich sexualitu. Pedofilové jsou v tomto velmi rozdílní, některým jde především o estetiku, jiným víc o ono sexuální vzrušení. Někteří vyhledávají nahotu, jiným je naopak jedno, zda je dítě nahé, nebo oblečené.

Vadilo by vám osobně, kdyby si stahovali fotky vašich dětí?
Zatím děti nemám. Nevím, jestli by mi to vadilo, ale rozhodně bych se nebál. Pedofilové mají gigabity fotek - pokochají se, někteří si uleví masturbací a tím to hasne. Obavy, že by dítě, které viděli na fotce, stopovali s úmyslem ho zneužít, jsou dle mého názoru přehnané, takto pedofilové nefungují. Pokud by pedofil měl takový úmysl, je pro něj daleko snazší počkat si před školou. Navíc jako sexuální podnět může pedofilovi sloužit nejen fotka nahého či oblečeného dítěte, ale také vzpomínka na dítě, které potkal na ulici. A není v mých silách jakkoliv ovlivnit, co si doma představuje.

Ve vaší diplomové práci je podrobná kazuistika příběh zmíněného Jiřího Fx100d, dnes 34letého muže, který pracuje jako technik v biologické čistírně odpadních vod. Odlišnou sexuální orientaci si uvědomil v patnácti, už deset let je zamilovaný do dívky, které je dnes čtrnáct. Když se do Danušky zamiloval, byly jí čtyři a jemu dvacet. Znal její rodinu a stále s ní má přátelské vztahy. Ze všeho nejvíc mě překvapilo, že když se matce svěřil, že její dítě miluje, ona se nevyděsila. Naopak, Danušku i její sourozence si mohl dokonce brát na víkend k sobě. Jak je možné, že to matce nevadilo?
Matka nemá jeho vztah k dceři spojený s pojmem pedofil. Tedy s představou člověka, který se chová k dětem nevhodně. S matkou jsem se setkal, Jiřího zná léta, ví, že je do dcery zamilovaný a nemá s tím problém. Naprosto mu věří; vidí, že se k dětem nechová nijak divně. Bere to možná tak, že když Danušku léta miluje, počká na ni ještě nějaký čas a pak třeba budou mít normální partnerský vztah.

A je šance, že by spolu měli normální vztah?
Pokud jde o Jiřího, tak ano, on by o to stál. Myslím ale, že o něj nebude stát Danuška. Jirka je pro ni hodný strejda, kterého zná deset let; má s ním sice řadu hezkých zážitků, ale nemá o něj takový zájem, který by mohl přerůst v případné partnerství.

Pedofil by chtěl mít vztah s dospělou ženou?
Moje diplomová práce obsahuje dotazníkové šetření mezi 36 pedofily. Většina heterosexuálních pedofilů (83 procent z nich) to má podobně jako Jirka, chtěli by si na své dítě počkat, mít s ním regulérní partnerský vztah. Mladé ženy, které si vyhlédli jako děti, o ně ale obvykle nestojí.

Život pedofila musí být celkem neveselý. Je odkázán k životu v osamění?
Často ano. Ale je spousta pedofilů, kterým se občas líbí i dospělé osoby. Mohou navázat úspěšný vztah v rámci možností; nežijí sice s osobou, která se jim líbí ze všeho nejvíc, ale funkční partnerský vztah mohou mít.

Přece jen, představa, že se někomu líbí děti, je odpudivá…
Lidé vnímají hodně věcí přes sex, je to pro ně těžko stravitelné. Sexuální orientaci vnímají v tom smyslu, že ji mohou realizovat pohlavním stykem. To pedofil nemůže. Ale Jirku znám dobře už léta. Zdá se mi, že jeho vztah k Danušce je spíš o citu a citovosti než o sexualitě.

V diplomové práci také uvádíte, že děti ve velké většině případů (zhruba 90 procentech) zneužívají běžně orientovaní, nepedofilní lidé.
To říká sexuolog Petr Weiss; vychází z toho, že dělá znalecké posudky na pachatele zneužití. Je to jeho odhad. Další sexuologové potvrzují, že by to tak mohlo být. Ale výzkum na to téma není.

A naopak, kolik pedofilů dítě opravdu zneužije?
Na to není statistika; nevíme ani, kolik je pedofilů v populaci.

Změnil váš kontakt s pedofily nějak váš pohled na ně?
Předtím jsem o tom nepřemýšlel. Měl jsem pojem pedofil ztotožněný s někým, kdo je nebezpečný a ubližuje, nerozlišoval jsem. Dnes rozlišuji. Přes jejich internetovou stránku znám řadu pedofilů, když se s nimi setkám osobně, nemám předsudky. 

Proč mají pedofilové potřebu sdružovat se, mít svou stránku?
Slyšel jsem od několika z nich, že když v rané pubertě zjistí, že se jim líbí děti, je to šok. Zároveň jsou konfrontování s obecným povědomím, že pedofil je člověk, který ubližuje dětem. Neví si rady s pocitem „líbí se mi děti, ale nechci jim ubližovat“. Bojí se někomu svěřit, bojí se toho, jak by reagovalo okolí. A i když se někomu svěří, běžně orientovaný člověk mnoho věcí nechápe. Ani já mnoha věcem nerozumím, v pedofilní komunitě najdou pochopení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].