Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Facka přišla ve správný čas, řekl Topolánek

Lídři koaličních stran zatím nechtějí vyvozovat z výsledku voleb osobní odpovědnost. Paroubek nevyloučil spolupráci s komunisty.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Sociální demokracie dokázala přesvědčit nerozhodnuté voliče a drtivě vyhrála krajské volby. Pro ČSSD hlasovalo téměř 36 procent voličů a spolu s KSČM získala levice nadpoloviční počet všech odevzdaných hlasů. ODS nevyhrála ani v jednom kraji. V volbám přišlo rekordních 40 procent voličů, což je o více než deset procent než před čtyřmi lety. To také rozhodlo.

Předsedové koaličních stran odmítají, že by měla vláda skončit. Shodují se v tom, že kabinet je teprve uprostřed svého vládnutí. „Naše prohra byla zakódována v minulých volbách,“ tvrdil v České televizi premiér Mirek Topolánek. „Jestli jsme dostali facku, tak to přišlo včas.“

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že na krajské úrovni budou spolupracovat se středovými stranami. Nevyloučil ale rovněž, že sociální demokracie bude spolupracovat s komunisty. „ODS dělá chybnou politiku. My jsem šli za voličem,“ zdůraznil během nedělní debaty všech šéfů parlamentních stran.

Topolánek připustil chybu, když občanští demokraté rezignovali na centrální vedení kampaně, na rozdíl od sociálních demokratů, kteří postavili svou kampaň na zdrcující kritice vládních reforem, především pak zdravotnictví.

Předsedové menších koaličních stran Martin Bursík ani Jiří Čunek nechtěli zatím vyvozovat osobní odpovědnost z volebního neúspěchu. „Musíme pokračovat v konsolidaci strany,“ řekl Bursík. Zelení se nedostali ani do jednoho krajského zastupitelstva, lidovci získali zhruba stejně hlasů jako před čtyřmi lety. „Ubylo nám 400 hlasů. Je to úspěch po roční dehonestaci Jiřího Čunka," prohlásil lidovecký předseda.

Neprodali jsme úspěchy vlády

Podle Topolánka se nepodařilo koaličním stranám prodat úspěchy vlády. „Volby nebudou mít vliv na vládu. Budeme chtít dodělat reformy,“ zdůraznil nicméně předseda ODS. Podle Bursíka nebylo dobře komunikováno právě téma zdravotnictví. ČSSD hodlá zdravotnické poplatky platit z rozpočtů krajů, tedy z našich daní. Předseda KSČM Vojtěch Filip vládě vzkázal, že jí nevěří 75 procent obyvatelstva. Vládní strany získaly pouze třetinu odevzdaných hlasů.

Příští víkend se bude konat druhé kolo senátních voleb. ČSSD již získala jednoho senátora a dalších 25 jejich kandidátů postupuje do druhého kola. Kandidáti ODS postoupili ve dvaceti okrscích. KDU-ČSL uspěla zatím ve třech případech, komunisté v jednom. Kandidáti zelených se nedostali do druhého kola ani v jednom případě.

ČSSD chce ve středu již počtvrté hlasovat o nedůvěře vládě. Podle ODS se jedná pouze o předvolební mediální šou. Topolánek nevěří, že by poslanci vládu nepodrželi.

Čtěte volební speciálZDE.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].