0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda20. 6. 20084 minuty

Exportéři: Stát by měl regulovat cenu elektřiny i za cenu arbitráží

Exportéři jsou bezradní a vyzvali vládu a Českou národní banku k razantním krokům.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Česká měna nenaplňuje odhady analytiků a dál míří k silnějším hodnotám. Rekordní hranice 24 korun za euro a 15,5 koruny za dolar padly. Radost českých rodin z levnější dovolené střídají nářky českých exportérů. „Posílení měny o 15 procent ročně je smrtící i pro větší ekonomiku než je naše,“ stěžoval si Respektu.cz předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

↓ INZERCE

Podle dubnových údajů Českého statistického úřadu nicméně vzrostl přebytek zahraničního obchodu z necelých pěti na více než osm miliard korun. „Objem exportu neznamená efektivitu exportu. Máme domluvené ceny na rok dopředu, a když koruna takhle významně posílí, tak se to projeví až zpožděně,“ tvrdí Grund.

Export je podle něj také příliš závislý na automobilovém průmyslu. „Po prvním příchodu lidových vozítek z Číny nebo Indie, půjde ekonomika o desítky procent dolů,“ varuje. Asociace tak vyzvala vládu a Českou národní banku (ČNB) k opatřením, která by měla sílící koruně zabránit.

Nižší sazby

Asociace tak požaduje například snížení úrokových sazeb ze strany ČNB. To by mělo snížit úrokové náklady firem a oslabit korunu. „ČNB je v komplikované situaci. Koruna sice posiluje, ale inflace odmítá klesat, takže úrokové sazby zůstanou pravděpodobně po celý letošní rok stejné,“ okomentoval návrh Respektu.cz analytik Patria Finance David Marek. Základní sazbu měnila ČNB naposledy v únoru, kdy ji zvýšila na 3,75 procenta.

Podobně bezzubá je ČNB i v případě omezení spekulací s korunou, které podle analytiků i Asociace exportérů stojí za posledními rekordními hodnotami české měny. „ČNB může vstoupit přímo na trh, ale to by spíše ještě povzbudilo ty nejhrubší spekulanty, kteří na souboji s centrální bankou mohou slušně vydělat,“ myslí si Marek. Česko si tímto prošlo například v roce 1997 a od té doby se centrální banka do podobně razantních soubojů nepouští.

Levnější elektřina i za cenu žalob

Exportéři také vyzvali vládu, aby začala regulovat cenu elektřiny. „Stát by měl zasáhnout jako majoritní vlastník ČEZu a snížit roční růst cen elektřiny, který činí patnáct procent,“ tvrdí Grund. Podle aktuálních informací Pražské energetické burzy (PXE) zdražila silová elektřina na příští rok téměř o polovinu. Silová elektřina přitom činí polovinu konečné ceny. V roce 2009 se tak můžeme dočkat ještě výraznějšího zdražení.

Pokud by ale stát začal regulovat cenu elektřiny, vystavil by se hrozbě žalob minoritních akcionářů ČEZu. „Co je lepší, žaloba akcionářů nebo poškození ekonomiky? Stát by to měl podstoupit,“ myslí si Grund. Ministerstvo průmyslu to ale odmítá. „Nevidíme důvod, proč by měl stát zbytečně platit nějaké peníze v arbitrážích. Cesta ke snížení ceny je ve výstavbě nových zdrojů a ne v regulaci ceny,“ oponoval pro Respekt.cz tiskový mluvčí Tomáš Bartovský.

Podobně to vidí analytik Marek: „Cena elektřiny odráží rostoucí ceny vstupů. ČEZ by se tak mohl dostat do ztráty a ještě by stát čelil žalobě akcionářů.“ Česko by se také mohlo dostat do hledáčku Evropské komise, která by toto mohla brát jako nedovolenou podporu českých firem.

Vydrží?

Exportní firmy se podle Grunda již postupně dostávají do existenčních problémů. „Je otázka, jak dlouho to firmy vydrží. České firmy zvýšily efektivnost, ale takové posílení korun je smrtící. Firmy začnou krachovat v řádech týdnů nebo měsíců, ale není to už otázka let.“

Chtějí se tak setkat s ministrem financí a zapojit se do chystané daňové reformy. Reforma byla představena ministerstvem začátkem dubna, kdy byla předána k veřejné diskusi. „Připomínky přijímáme do konce června,“ naznačil Respektu.cz Jakub Haas z tiskového oddělení, že exportéři již nemají příliš času.

Čtěte komentář Martina Uhlíře o cenách strategických surovin Lépe už bylo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].