Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Exkluzivně: V miliardové kauze íránského obchodníka figurují jména majitelů Biodiesel Trade

V kauze obřího daňového úniku za 2,3 miliardy korun při obchodech s pohonnými hmotami figurují podle informací Respektu jména brněnského právníka Petra Dokládala a podnikatele Petra Moštěka.

Policejní razie • Autor: HN, Jiří Koťátko
Policejní razie • Autor: HN, Jiří Koťátko

V kauze obřího daňového úniku za 2,3 miliardy korun při obchodech s pohonnými hmotami figurují podle informací Respektu jména majitelů společnosti Biodiesel Trade, brněnského právníka Petra Dokládala a podnikatele Petra Moštěka.

Oba muži by tak měli být součástí skupiny 15 lidí, kterou koncem minulého týdne pozatýkala protikorupční policie pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Kromě dvou lidí poslal soud celou skupinu do vazby. Policie zatím pouze sdělila, že všechny osoby byly obviněny z krácení daně ve prospěch zločinecké skupiny a z trestného činu účasti na zločinecké skupině.

Na veřejnost se zatím dostalo pouze jméno údajné hlavy či klíčového muže celé pyramidy, která měla stát připravit o miliardy na daních, a tím je Íránec s českým pasem Shahram Abdullah Zadeh. Policie ho podle zjištění LN z konce minulého týdne zatkla v pražském hotelu Hilton, kde žil v luxusním apartmá.

Olomoucký státní zástupce Petr Šereda, který má kauzu na starosti, na dotaz Respektu řekl, že žádná jména zatím nebude komentovat. Stejně tak zatím bližší informace nesdělila ani policie.

Biodiesel Trade je středně velká firma, která obchoduje s benzinem, naftou i biopalivy. Dokládal zároveň šéfoval i firmě Petroleum Produkt Services se sídlem ve Vídni. Kromě Rakouska a Česka firma obchodovala také na trzích v Německu a dalších zemích.

Před časem se jméno obou mužů objevilo také ve firmě Ecoll Invest, o níž se kvůli podezření z daňového úniku také začala zajímat policie. Firma ale byla prodána dál a oba muži v ní přestali figurovat.

Na vyzvánění telefonů v Biodiselu dnes nikdo nereagoval. Obchodní zástupkyně vídeňské společnosti Hana Cabalová pouze opakovala, aniž jí Respekt stačil položit otázku, že se nebude k ničemu vyjadřovat. Jakýkoliv komentář odmítla i firma, na kterou Biodiesel odkazuje jako na svůj daňový sklad pohoných hmot. Dovolat se není možné už od konce týdne ani Dokládalovi či Moštěkovi.

Paradoxem je, že Petr Dokládal vzbudil před dvěma lety zájem o svou osobu v úplně opačném světle. Ve spolupráci s policií totiž odhalil korupci, kdy ho chtěl podplatit jiný právník. Dokládal byl tehdy v roli konkurzního správce společnosti a vymáhal za ní dluhy od věřitelů.

AKTUALIZACE: Obří podvod s daněmi pro Íránce: 1 hlava, 4 obchodníci, 10 bílých koňů

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].