0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda6. 6. 20084 minuty

Euro začíná, lidé sází jak o život

Riziko sázení je větší, než kdyby drobní střadatelé vložili své peníze do akcií. Hladina adrenalinu je však nesrovnatelná.

Astronaut
  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

V sobotu začíná evropský šampionát ve fotbale a mnoho lidí se rozhodlo, že si vsadí na svůj oblíbený, nebo naopak neoblíbený, tým. Lidé si sází neoficiálně v práci, mezi přáteli, nebo v sázkových kancelářích.

↓ INZERCE

Mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek popsal pro Respekt.cz atmosféru mezi sázkaři jako euforii. Fotbalové šampionáty pak tradičně lákají největší pozornost sázkařů. „Ten nárůst je markantní. Všechny ukazatele naznačují, že zájem během šampionátu bude obrovský,“ řekl Ježek. Dodal, že lidé u jejich firmy loni prosázeli 5,5 miliardy korun. Celkově by se pak mohlo jednat o 12 miliard korun, odhaduje. „Fotbal je sázkařský sport číslo jedna.“

Kritizoval však to, že stále více sázkařů sází u zahraničních internetových kanceláří, které nemají licenci ministerstva financí a neodvádí ze sázek státu žádné daně. Kolik lidí to je a o jaké sumy se jedná, však lze jen těžko odhadnout, žádná čísla k tomu neexistují. To potvrdil i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. „Je velmi těžké takové odhady dělat. Žádná čísla nemáme,“ odpověděl na dotaz Respektu.cz, o kolik peněz by český rozpočet mohl přicházet. Ježek odhadl, že nelegální internetové sázení odvádí sázkařskému trhu dvě miliardy korun ročně.

Sázení na akcie

Není lepší a především bezpečnější investicí „sázet“ na akcie? „Může být rizikovější sázení, ale stejně tak může být rizikovější investování na finančních trzích,“ řekl pro Respekt.cz analytik Patria Finance David Marek. I sázkaři si podle Marka mohou udělat fundamentální analýzu a riziko své sázky omezit na minimum. „Je to podobná hra, jen s jinými kartami.“

Problémem však je, že zatímco na finančním trhu s akciemi mohou dlouhodobě „vyhrát“ všichni účastníci, u sázení je hlavním výhercem sázková kancelář (podobně tomu je i u kasin). „Investování na finančních trzích je hra s dlouhodobým ziskem, tam je opravdu součet výnosů vyšší než součet ztrát, které lidé realizují. Finanční trhy skutečně dlouhodobě rostou, jejich růst odpovídá hospodářskému růstu,“ potvrdil Marek.

Obliba sázení a gamblingu obecně tak láká okamžitou výhrou, vyšším adrenalinem. „Jsou to určitě emoce. To už nemá nic společného s racionalitou. Je to radost ze hry, nebo dokonce závislost,“ vysvětluje vyšší oblibu lidí sázet nebo chodit do kasina.

Počet drobných investorů roste

Josef Novotný, analytik společnosti FIO, která se zaměřuje na drobné investory na finančních trzích, odhaduje, že drobní investoři za rok 2007 zobchodovali 240 miliard korun. „Investování v České republice stále není tak rozšířeno, jako v západních srovnatelných zemích. Do budoucna u nás bude investovat stále více lidí.“

Mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík odhadl počet aktivních drobných investorů na padesát tisíc. „To číslo dynamicky roste, před dvěmi lety to bylo dvacet tisíc lidí,“ řekl Respektu.cz Kovařík.

Přitom domácí drobní investoři tvoří asi dvacet procent objemu realizovaných obchodů na burze. „Je to relativně malá skupina, která obchoduje s vysokými částkami,“ dodal. Vysvětlil, že celou částku nemusí investor mít, může si půjčit od obchodníka na burze a investovat takzvaně „na marže“. „Při poklesu díky finanční páce můžete ztratit víc, než kdybyste investovali pouze své prostředky,“ upozornil na vyšší riziko Kovařík.

U akcií to není hop anebo trop," připomenul však výhodu investování do akcií, než sázku třeba na fotbalový výběr trenéra Karla Brücknera. „Sestavit si vlastní portfolio a při troše štěstí a pevných nervů nám může přinést třeba deset procent ročně,“ radí Kovařík.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].