Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Elektřina zdraží „pouze“ o 10 procent

Domácnosti i firmy si příští rok opět připlatí za elektřinu. Zdražování není překvapením, přesto se proti němu podnikatelé ostře ohradili.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Energetický regulační úřad v pondělí oznámil, o kolik v příštím roce vzrostou ceny elektřiny. Domácnosti, které zásobuje ČEZ nebo Pražská energetika (PRE), si připlatí 9,9 procenta, zákazníci E.ON dokonce 16,4 procenta. „Měli jsme vyšší náklady jak v oblasti nákupu silové elektřiny, kde nám vzrostly vstupy o třetinu, tak v distribuční složce, kde to bylo zhruba 10 procent,“ zdůvodnil pro Respekt.cz výraznější zdražení tiskový mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Velké rozdíly budou také v cenách určených podnikatelům. ČEZ jim elektřinu zdraží v průměru o 9,4 procenta, PRE o 14,4 procenta a E.ON dokonce o 18 procent. Právě proti takto výraznému nárůstu cen se ostře ohradila Hospodářská komora. V tiskové zprávě se prezident komory vůči energetickým firmám jasně vymezil. „Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují,“ uvedl prezident komory Petr Kužel.

O zdražování elektřiny se přitom vědělo už od léta, kdy analytici očekávali růst o 10 až 15 procent. „Nevadí nám zvyšování ceny elektřiny například o inflaci, ale v okamžiku, kdy si firmy nemohou dovolit zvyšovat ceny a rostou jim takto vstupy, tak to může v mnoha případech vést k existenčním problémům některých firem,“ vysvětlil postoj komory pro Respekt.cz její tiskový mluvčí Jiří Štefek.

Trh to výrazně neovlivní

Příští rok se ještě zvýší rozdíly mezi jednotlivými distributory. Ve většině případů byl totiž ČEZ nejlevnější, a letos se tento rozdíl ještě prohloubí. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky ale k výrazným přesunům zákazníků mezi dodavateli nedojde. „Zejména domácnosti jsou málo ochotné přecházet od jedné firmy ke druhé. Výpočet toho, kolik ušetří je také poměrně náročný. A než aby ušetřili těch pár stovek, tak se na to raději lidově řečeno vykašlou,“ zdůvodnil neochotu změnit dodavatele pro Respekt.cz Hatlapatka. Změnit svého dodavatele mohou zákazníci už dva roky a díky krokům Energetického regulačního úřadu (ERÚ) odpadla i velká část administrativy. Stačí tedy dodržet stanovenou výpovědní lhůtu.

Odlivu zákazníků se ale například E.ON, který ze všech dodavatelů zdražuje nejvíce, neobává. „Pro nejběžnější tarif by přechod v naší zásobovací oblasti k ČEZ znamenal úsporu 500 korun ročně. V případě Pražské energetiky by to byl naopak růst o 200 korun, takže ty rozdíly nejsou nijak výrazné,“ tvrdí Vácha. Samotný ČEZ zdůvodňuje nižší růst cen ve srovnání s konkurencí nižšími náklady a krácením marže.

Nakoupili jsme dostatečné množství elektřiny ve složeném produktu na letošní a příští rok v období, kdy začínala pražská energetická burza. Vzhledem k finanční krizi jsme se vzdali také části marže, abychom ulehčili situaci našim zákazníkům,“ prozradila Respektu.cz tisková mluvčí Eva Nováková s tím, že je pro společnost přednější dlouhodobý vztah se zákazníkem, než krátkodobý zisk.

Každý rok

ERÚ zveřejnil v pondělí také svou prognózu cen plynu, který by měl začátkem roku zdražit maximálně o dvě procenta, a v dalších čtvrtletích by měl dokonce zlevňovat. Úřad stanovuje konečnou cenu na základě rozhodnutí o regulované složce, která tvoří u elektřiny zhruba polovinu konečné ceny, a podkladů od jednotlivých dodavatelů. Paradoxně tak zveřejňuje konečné ceny ERÚ místo samotných dodavatelů. Těm to ale nevadí, protože úřad přitom vychází z jejich podkladů a konečné ceníky se tak od stanovených hodnot většinou neliší.

Rozdíl mezi plynem a elektřinou je pouze v tom, že neregulovanou složku dodavatelé plynu mění zpravidla jednou za tři měsíce, u elektřiny pouze jednou ročně. „ERÚ stanovuje neregulovanou cenu elektřiny jen v takzvaném režimu dodavatele poslední instance, když například původní dodavatel zkrachuje. Uvažovali jsme o změně frekvence na čtvrtletní, ale nevýhody jako například roční frekvence odečtu elektřiny nakonec převážily,“ uvedl pro Respekt.cz místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Regulovaná složka je v případě elektřiny i plynu určena na celý rok.

Dopady na ekonomiku

Zdražování elektřiny by se nemělo odrazit v inflaci, protože dosavadní prognózy s podobným zvýšením cen počítaly. V roce 2010 by se domácnosti a firmy mohly dočkat dokonce zlevnění elektrické energie. Cena kontraktu na přespříští rok na pražské energetické burze totiž klesla ze svých červnových maxim poblíž 90 eur za MW na 57 eur, kde se pohybovala začátkem letošního roku.

Analytici také pro příští rok předpovídají ochlazení poptávky po elektřině. Mohlo by dokonce dojít k meziročnímu poklesu. „Pokud už začátkem roku dopadne na českou ekonomiku výrazněji světová krize, tak bychom se skutečně v příštím roce mohli dočkat po dlouhé době poklesu spotřeby elektřiny,“ předpovídá Hatlapatka. Posledních několik let přitom rostla spotřeba o dvě až tři procenta ročně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].