0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda26. 10. 20087 minut

Dvojitý výprask pro ODS

Po krajských volbách ČSSD drtivě vyhrála i ve volbách do Senátu. Prezident Klaus v neděli interpretoval výsledek voleb jako referendum o Topolánkovi. Ten zvažuje, zda bude opět kandidovat do čela ODS.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Výsledek senátních voleb skončil pro ODS opět katastrofálně. ČSSD vyhrála ve 23 obvodech, ODS se dařilo pouze ve třech pražských. Ve Znojmě pak zvítězila kandidátka KSČM. Lidovci nezískali ani jednoho senátora. O rozkolu v ODS vypovídá to, že pražská ODS sledovala výsledky voleb na pražském magistrátu, nikoliv v sídle ODS na Jánském vršku.

↓ INZERCE

Jiří Paroubek výsledek voleb označil za epochální úspěch strany, který nemá v Evropě obdoby. Vyzval již vládu, aby odstoupila. Předčasné volby by se tak podle něj mohly konat společně s volbami do Evropského parlamentu v červnu příštího roku. (Paroubkovy výroky z minulého týdne čtěte ZDE)

Mirek Topolánek v reakci na výsledek voleb připustil, že zváží kandidaturu na předsedu ODS na prosincovém kongresu. Dále řekl, že je třeba udělat změny ve vládě. "Za reformy se platí všude na světě," prohlásil premiér s tím, ža vláda dělala dobrou politiku, pouze ji špatně komunikovala. "Již před volbami se začalo zbrojit na kongres," připustil pak s odkazem na rozbroje mezi ním a prezidentem Klausem během týdne. ODS ztratila v Senátu většinu, společně s lidovci však stále majoritou disponuje.

Podle politologa Jana Kubáčka byla hlavní příčinou neúspěchu občanských demokratů nejednotnost strany. "Na vzájemné ataky ve straně je volič ODS velice citlivý," řekl Respektu.cz Kubáček.

A jak se vnitropoliticky dotkne neúspěch v podzimních volbách menších koaličních stran? "Paradoxně jim výsledek pomohl. V kontextu prohry ODS bylo na ně zapomenuto," hodnotí situaci Kubáček.

Promyslet, co nabízí Bém

Komentátor Respektu Erik Tabery připomíná, že je třeba si klást otázku, kdo může vést ODS, pokud to nebude Toplánek. "Po tomto debaklu by měl Topolánek uvažovat o odchodu. Je však třeba promyslet, co nám nabízí to druhé křídlo. A tady začínají obavy," řekl Tabery v rozhovoru pro Respekt.cz. (Více o proměně Béma ve vysoké politice čtěte článek Respektu Smlouvy Pavla Béma)

Podle Kubáčka by ODS měla do čela strany najít někoho třetího, který není spojen se současným vedením strany. Hovoří se o současném předsedovi Senátu Přemyslovi Sobotkovi. Ten ostatně byl v sobotu na začátku na Jánském vršku z vedení strany jediný přítomen. "Připomíná mi to situaci po sarajevském atentátu. Také jsem tu byl osamocen," řekl v ČT.

ODS se musí zbavit vlivu Klause

Politolog Bohumil Doležal je přesvědčen, že po výsledku podzimních voleb bude Topolánek z vedení strany "smeten". Podle něj je současná ODS stále příliš ovlivňována otcem zakladatelem Klausem.

V nedělním rozhovoru na TV Prima Václav Klaus interpretoval výsledek voleb jako referendum o vládě Mirka Topolánka. A volby tak přirovnal k parlamentním v roce 2006, kdy podle něj lidé rovněž vyjádřili nespokojenost s vládou Jiřího Paroubka. Klaus tak de facto přebral argumentaci špiček ČSSD po výsledku krajských voleb.

Dokáže se strana občanských demokratů po kongresu stmelit a být důvěryhodnou pro své tradiční voliče? "Těžko se tmelí, když prezident Klaus neustále reje," odtušil pro Respekt.cz Doležal. Podle něj bylo chybou, že jej současná ODS dostala na Hrad a doufala, že do dění strany již nebude zasahovat.

"Dobře to udělal Paroubek se Zemanem. Zbavil se ho okamžitě po volbách," dodal Doležal. Je ale pravdou, že Zeman poměry v ČSSD dosud ovlivňuje. Naposledy se to ukázalo v minulém týdnu, když Paroubek žádal o jeho podporu a vstup do strany.

Bílý kůň Bendl

Tabery naznačil, že by Pavel Bém nemusel kandidovat na předsedu strany přímo, ale nasadit svého člověka, například Petra Bendla. Jeho slova pak oba aktéři nepřímo potvrdili na tiskové konferenci, když dorazili na Jánský vršek. Topolánek tam v té době již nebyl. Bém to vysvětlil tím, že se musí starat o syna.

Tabery připomněl, že si i hejtmani ODS mohou za volební výsledky v krajích tím, jakým způsobem vedli předvolební kampaň. Určitě tak nepředstavují novou sílu ve straně. "I hejtmani předvolební kampaň hodně podcenili."

Podle něj ani Bendl nemá jasnou vizi, co by chtěl prosazovat jako předseda strany. V sobotním rozhovoru pro Lidové noviny totiž úřadující středočeský hejtman odpověděl na dotaz, k čemu by byla vláda, která by přestala dělat reformy, následovně: "No k čemu by ta vláda byla… Řekl bych: Vláda by byla." Klaus v neděli dokonce odmítl, že by vláda dosud prováděla převratné reformy. "Měl bych veliký problém je jmenovat, pouze učinila dílčí krůčky, reformami s velkým R bych nazval něco jiného."

Jaký je možný recept na obrodu občanských demokratů? "Nakombinovat matadory a komunální politiky. Jak je to obtížné se však ukázalo, když si lidovci vybrali do svého čela starostu Vsetína Jiřího Čunka," míní Tabery.

Jak ovlivní výsledek senátních voleb vyjednávání o krajských volbách? "I ČSSD v krajích si uvědomuje, že vládnout s ODS je něco jiného než s KSČM. S komunisty mají určitou historickou zkušenost," doufá Tabery. Paroubek, který před senátními volbami mobilizoval proti koalicím s ODS, již připustil, že koalice s ODS na krajské úrovni bude akceptovatelná, pokud nebude jiné řešení. Zeman se naopak v neděli vyslovil pro spolupráci s komunisty.

Volební účast byla nadprůměrná

Po uzavření volebních místností bylo jasné, že volební účast byla nadprůměrná, přiblížila se třiceti procentům. Druhé kolo senátních voleb přilákalo v minulosti kolem dvaceti procent oprávněných voličů. Výjimkou byly volby v roce 1996, kdy se poprvé a naposled volil celý Senát a pak volby v roce 2002, kdy se druhé kolo spojilo s komunálními volbami. V obou případech přišlo do volebních místností přes 30 procent voličů.

Ještě před skončením druhého kola senátních voleb se lídři stran vyslovovali k tomu, kolik by mohly jejich strany získat ve volbách do třetiny Senátu.

Alibi si dělali Topolánek i Paroubek

Pod největším tlakem byla ODS a její předseda Mirek Topolánek. Ještě před krajskými volbami hovořil o obhájení 9 křesel. Po propadáku v krajských volbách už svůj odhad zmírnil na pouhých pět senátorů z dvaceti postoupivších. Což byl celkem pesimistický odhad s tím, že se jen v Praze počítalo se ziskem tří senátorů.

Právě podpora pražských kandidátů Václavem Klausem se stala těsně před volbami jablkem sváru přímo v ODS. Topolánek v pátek kritizoval ve sněmovně Klause za to, že je příliš aktivistický. Naopak poslanec Boris Štastný to považoval ve volební den za neodpustitelnou chybu lídra strany. Každopádně úspěch pražské ODS posílil před kongresem strany prvního místopředsedu Pavla Béma.

Paroubek hovořil o deseti až dvanácti kandidátech. ČSSD obhajovala sedm mandátů. I Paroubek si tak dělal alibi. Pokud bychom sečetli minimální odhady předsedů dvou největších stran, dostaneme číslo patnáct. Přitom ve vzájemném duelu se zástupci ČSSD a ODS setkali na 19 místech.

O dalších sedm křesel se mohla podělit menší uskupení. Do Senátu se však dostala pouze kandidátka KSČM. KDU-ČSL neobhájila ani jedno ze tří křesel, vždy ji těsně porazil kandidát ČSSD. Neuspěli ani vyslanci SNK ED a jeden nezávislý kandidát.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].