0:00
0:00
Agenda8. 4. 20084 minuty

Češi nechtějí utrácet, ekonomika přibrzdí

Českou ekonomiku čeká zpomalení růstu. Proti negativním dopadům americké krize a vysoké inflace bude působit pouze otevření nošovické továrny.

Astronaut
Autor: Respekt

Oslovení analytici se shodují: na ekonomický růst přes 6 procent musíme zapomenout. Podle prognózy České národní banky by si ekonomika měla letos připsat pouze 4,1 procenta a příští rok 4,6 procenta. Analytici jsou jen mírně optimističtější. „Tenhle rok očekávám růst 4,3 procenta, další rok 5,2 procenta,“ řekl pro Respekt.cz analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Podle Lobotky za zpomalením stojí především vysoká inflace, která snižuje spotřebu domácností a pokles zahraniční poptávky v důsledku americké finanční krize. Stejné důvody vidí i analytik Atlantik FT Petr Sklenář. „Očekávám zpomalení k úrovni 4,5 procenta letos i příští rok,“ uvedl Respektu.cz.

↓ INZERCE

Výjimkou je analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank. „Letošní růst by měl být kolem pěti procent. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla dramaticky snížit spotřeba domácností. Jediná negativní čísla pro Česko přišly v podobě snížení zahraničních zakázek,“ sdělil pro Respekt.cz. Podle Michla nás čeká do roku 2010 průměrný růst mezi 5 a 5,5 procenty.

Nošovická továrna

Příští rok čeká ekonomiku mimořádná injekce v podobě rozjezdu nošovické továrny Hyundai. „Bude to mít jednak přímé efekty, ale i nepřímé přes snižování nezaměstnanosti nebo zvyšování maloobchodních tržeb. Vzhledem ke zkušenostem z Kolína se budeme pohybovat kolem příspěvku půl procenta HDP,“ tvrdí Sklenář.

Slovensko na tom bude ale přesto lépe. I po vyčerpání loňského jednorázového vlivu změny spotřební daně z cigaret si v příštích třech letech udrží vyšší tempo. „V příštích letech zde budeme moci vidět růst okolo 8 a 9 procent. Jejich ekonomika je menší, a když zde začne výroba 100 tisíc aut, tak to má větší význam pro ekonomiku než u nás,“ upozornil Lobotka.

Podle Lobotky navíc Česko nevyužívá dostatečně svou pracovní sílu. „Je zde hodně dlouhodobě nezaměstnaných. Česko by mělo zpružnit trh práce, provést reformu školství a podobně,“ nastínil úzké místo české ekonomiky. „Jedno z velkých rizik je v nízké míře nezaměstnanosti. Firmy nebudou mít z čeho čerpat. Bude to bariéra, která tady předtím nebyla,“ upozornil na další problém trhu práce Respekt.cz analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Průměr EU: za pět nebo třicet let?

V současnosti se česká ekonomika pohybuje na 82 procentech průměru Evropské unie. Oslovení analytici se nicméně neshodnou na tom, kdy bychom měli evropský průměr dohnat. „EU bychom měli dohnat zhruba za 20 až 25 let, ale závisí to na mnoha faktorech. Něco se může stát v zahraničí nebo u nás, a může z toho být třeba 30 let,“ předpovídá Lobotka. „Nelze vyloučit, že bychom mohli dohnat průměr v horizontu 5 nebo 6 let. Německu a Rakousku bychom se měli přiblížit do 10 až 15 let,“ tvrdí zase Sklenář.

Takto dlouhodobá predikce ale závisí na mnoha faktorech. Zejména na legislativním a podnikatelském prostředí. „Na vrcholu regionu bylo donedávna Maďarsko, a dnes je jednoznačně poslední,“ upozornil na rychlost změn, které se mohou objevit, Sklenář. „Zkušenost z Česka za poslední čtyři roky bych připodobnil cimrmanovskému cyklu – fázi očekávání střídá fáze zklamání. Viděli jsme několik dobrých analýz změny systému daní nebo penzí, ale nakonec jsme se dočkali zklamání,“ dodal.

S tím souhlasí i Michl. „Pokud to půjde jako v posledních deseti letech, kdy byl náš růst dvojnásobný než u zemí eurozóny, tak dosáhneme evropského průměru za 15 let. Radši bych ale byl, kdyby Česko bylo s Rakušany a Němci srovnatelné třeba v kvalitě soudního procesu,“ prozradil své přání Respektu.cz.

Nejsme sami

Zpomalení ekonomiky se ale dočká celý svět. Mezinárodní měnový fond snížil svou předpověď globálního růstu pro letošní rok z 4,1 na 3,7 procenta. Nejvíce postihne zpomalení Spojené státy, jejíž ekonomika by si měla připsat jen 0,5 procenta a eurozónu, která přidá pouze 1,3 procenta.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].