0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda14. 3. 20085 minut

Bush se to dozví

Zpráva USA o porušování lidských práv vyvolala u českých politiků rozporuplné reakce. Topolánek připomněl našemu spojenci mučení vězňů, Čunek chce změnu informací.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

V České republice jsou porušována lidská práva (zvláště Romů) a bují korupce. Tak zhruba vychází naše země z hodnocení zprávy ministerstva zahraničí USA. Zpráva vyjmenovává jednotlivé případy porušování lidských práv a případy korupce, zmiňuje i konflikt prezidenta Václava Klause s předsedkyní Nejvyšší soudu Ivou Brožovou. Předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka zmiňuje hned dvakrát – v případě jeho aféry s možnou korupcí a s případem vystěhování vsetínských Romů.

↓ INZERCE

Noc a den

Bezprostřední reakce premiéra Mirka Topolánka (ODS), který se nedávno vrátil z návštěvy USA, kde jednal o protiraketové obraně a vízech, vzbudila přinejmenším rozpaky. "Ke zprávě ministerstva zahraničí USA můžu říct pouze to, že země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás," prohlásil Topolánek na tiskové konferenci po skončení jednání koaliční devítky ve středu večer v Kramářově vile. Mohl tak narážet na veto amerického prezidenta George W. Bushe ohledně zákona o zákazu mučení vězňů na vojenské základně Guantánamo na Kubě.

Topolánek si ještě 27. února na společné tiskové konferenci s Bushem vzájemnou spolupráci pochvaloval a o porušování lidských práv ze strany Spojených států nepadlo ani slovo: „Chtěl bych také zmínit, že velká část našeho jednání se týkala otázky lidských práv ve světě. Mluvili jsme o Kubě, mluvili jsme o nedávném vývoji a o našich nadějích do budoucna. A mluvili jsme také o dalších zemích, kterým nebylo dosud dopřáno, aby žily svobodně jako Česká republika. Osobně jsem s tímto jednáním velmi spokojen. Chci poděkovat prezidentu Bushovi za jeho otevřenost a za toto nádherné setkání.“

Bush se to dozví

Americké velvyslanectví v Praze odmítlo středeční Topolánkův výrok komentovat. S komentáři si však pospíšili čeští politici. Komunisté a zelení premiéra za kritiku USA pochválili. Politici ČSSD (kromě Jiřího Paroubka) také neskrývali radost, nakonec i ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg měli pro přímá slova předsedy vlády pochopení.

Opačného názoru je však politolog Jiří Pehe, který v USA v osmdesátých letech 20. století studoval a americkou politickou scénu dlouhodobě sleduje. O výroku českého premiéra se určitě dozví americký prezident právě od lidí, kteří zprávy o lidských právech připravují, míní. „Výrok pana Topolánka je naprosto nešťastný. Jeden den přijede z USA, kde uzavírá dohody jako s naším největším spojencem a druhý den ve vzteku je urážlivý,“ řekl Respektu.cz Pehe. „To mu v Americe nezapomenou,“ dodal.

Čunek píše Graberovi

Pro výhrady předsedy lidovců Čunka má Pehe částečně pochopení, chápe, že se může cítit poškozen, ale jedná se spíše o formální chyby. “Politik, který v české společnosti už nemá skoro žádnou kredibilitu, se snaží dokazovat, že je čistý jako lilium,“ komentuje dopis Čunka Pehe.

Čunek v dopisu americkému velvyslanci v Praze Richardu W. Graberovi si stěžuje na nepřesnosti ve zprávě a žádá, aby byly „informace uvedeny na pravou míru“.

Věřím, že se během přípravy zmíněné zprávy odpovědní pracovníci dopustili nepřesností pouze z důvodů využití nerelevantních informačních zdrojů. Přesto považuji zveřejnění nepřesných a nepravdivých informací týkajících se mé osoby za nepřípustné a cítím se jimi být poškozen. A to nejen jako politik, ale i jako občan České republiky,“ uvedl v dopise Čunek, který poskytl médiím.

Čunkovi se nelíbí formulace, že jeho případ podezření z korupce byl zastaven pro nedostatek důkazů. „Je nepochybné, že skutek, pro který jsem byl trestně stíhán, se nestal,“ napsal. Ohledně vystěhování romských rodin ve Vsetíně vysvětlil, že byly vystěhovány na základě soudního rozhodnutí a ne na základě jeho libovůle. „O všechny obyvatele domu (legální i nelegální) se město postaralo a nikdo z nich nezůstal bez pomoci na ulici.“

Tiskové oddělení velvyslanectví USA potvrdilo, že dopis obdrželi. Velvyslanec Graber Čunkovi odpoví v osobním dopise, nikoliv přes média, zdůraznil pracovník tiskového oddělení.

Pehe vysvětlil, že zprávy z jednotlivých zemí spíše monitorují daný stát a jedná se daleko více o vnímání porušování lidských práv, podobně jako ve zprávách Amnesty International. „Samozřejmě tam mohou být faktické chyby nebo nepřesnosti,“ připustil Pehe. „Je však potřeba se zamyslet nad jádrem problému, že skutečně máme problém s korupcí a určitým druhem rasismu.“

Kdo zprávy připravuje

Jak zpráva o porušování lidských práv vzniká? Na stránkách americké ambasády v ČR to přibližují takto: „Zastupitelské úřady, které vypracovaly první návrhy znění zpráv, shromažďovaly informace po celý rok a z celé řady zdrojů, jdoucích napříč politickým spektrem. Mezi tyto zdroje patří: státní představitelé, právníci, zdroje z ozbrojených sil, novináři, organizace monitorující dodržování lidských práv, akademici a aktivisté v oblasti pracovních záležitostí.“ Následně materiály putují do Washingtonu, kde je zpracovává Úřad pro demokracii, lidská práva a pracovní záležitosti, poté zpráva projde Kongresem a je zveřejněna.

Že podklady i pro letošní zprávu připravila ambasáda v Praze potvrdila Respektu.cz jeho mluvčí Victoria Silverman. “Jako v minulých letech, zpráva pokrývá řadu témat, které zahrnují svobodu shromažďování, vládní korupci, diskriminaci a nelegální obchod s lidmi,” uvedla.

Podle ambasády jsou zprávy využívány při vytváření politiky vůči jednotlivým státům, vedení diplomatických snah a při přidělování zdrojů v rámci zahraniční pomoci.

Celý text zprávy o ČR ZDE.

Seznam všech zpráv o jednotlivých zemích ZDE.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].