Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Bobošíková míchá volbou

Trojský kůň. Tak by se dala hodnotit snaha komunistů, kteří se rozhodli podpořit europoslankyni Janu Bobošíkovou. Do druhé volby tak půjdou tři kandidáti. Václav Klaus, Jan Švejnar a nově Jana Bobošíková.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Trojský kůň. Tak by se dala hodnotit snaha komunistů, kteří se rozhodli podpořit europoslankyni Janu Bobošíkovou. Do druhé volby tak půjdou tři kandidáti. Václav Klaus,Jan Švejnar a nově Jana Bobošíková.

To, že postup komunistů, kteří nominovali do páteční volby právě Bobošíkovou, nahrává současnému prezidentovi, potvrzují i oslovení politologové.

Vladimíra Dvořáková byla dotazem redakce Respekt.cz, co si myslí o kandidatuře Bobošíkové, velmi pobavena. „Myslím, že to odporuje … je to nesmyslné,“ byla uvedena do rozpaků politoložka Dvořáková. „Já nevím, proč to udělali, jestli to může být, aby zatlačili ostatní strany.“ Komunisté mohou maximálně nevolit, dodala. „Nedokáži si to vysvětlit,“ hledala slova Dvořáková. Jde o strategický tah vůči voličům KSČM, domnívá se. „Několik komunistů bude státotvorných a zachovají si tvář,“ komentovala postup komunistů Dvořáková.Jsou v koncích

Myslím si to, že vyvíjí tlak na švejnarovskou koalici, bez ní jsou naprosto v koncích,“ hodnotí postup KSČM Bohumil Doležal.

Dodal, že ani strana KSČM není jednotná ve svém rozhodnutí. „Myslím, že to bylo předem naprojektované.“ Podle Doležala je zjevné, že za komunistickým plánem nemohou stát příznivci Švejnara. Doležal se domnívá, že se Bobošíková potřebuje zviditelnit před další volbou do Evropského parlamentu.

Jan Kubáček předpokládá dva scénáře komunistů. Pokud KSČM dodrží svou taktiku, tak Švejnar bude „vystřelen“ již v prvním kole druhé volby Poslaneckou sněmovnou. „Druhé kolo druhé volby pak bude o Václavu Klausovi.“

Kubáček to vnímá jako „velmi elegantní“ podporu Klause. KSČM se tak nebude muset bát veřejné volby a získá ústupky od ODS, domnívá se politolog.

Druhou možnost vnímá jako zviditelnění Bobošíkové v české mediální krajině. „Tím se opět komunisté dostanou do finálního vyjednávacího kolečka a zvýší svoji cenu,“ varuje Kubáček.

Podle Kubáčka občanští demokraté neponechají nic náhodě a tentokrát si zvolení Václava Klause pohlídají.

Komunisté dali velmi šalamounskou podmínku a nůž na krk Straně zelených. Zelení musí veřejně deklarovat pakt o neútočení na komunistickou stranu, což by KSČM nesmírně pomohlo před krajskými a senátními volbami," míní Kubáček. Hrozilo by tak riziko velké blamáže zelených, dodal politolog.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].