Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Berlínská superstar Chodorkovskij

Momentálně nejpopulárnější muž zvažuje po propuštění možnosti

Návrat k podnikání ho nezajímá • Autor: Globe Media /  Reuters
Návrat k podnikání ho nezajímá • Autor: Globe Media / Reuters

Berlínský Checkpoint Charlie v sobotu zažil mimořádné divadlo. Na dvě stě redakcí z celého světa přilákal na místo někdejšího přechodu železné opony z východního do západního Berlína jediný muž. Michail Chodorkovskij tu pár hodin pro propuštění ze sibiřské věznice vazby pozdravil svět a naznačil, jak dlouho by mu tahle pozornost globální celebrity mohla vydržet.

Ten kontrast je obrovský - z oprýskané sibiřské cely o pár metrech čtverečných skočil Chodorkovskij do úplně jiného světa. Soukromý tryskáč, nejlepší hotel, to vše pod taktovkou bývalého německého ministra zahraničí. Soudě podle zájmu Chodorkovskij v Berlíně musel vystoupit, i kdyby měl jen pozdravit a podělit se o pocity z vytouženého setkání s rodinou.

To, co chtěl svět od nejslavnějšího ruského vězně slyšet, je však něco jiného. Někdejší kritik ruského prezidenta Vladimira Putina nese podle mnohých pozorovatelů největší potenciál sjednotit protikremelské politické síly. Po deseti letech v kriminále se Chodorkovskij vrací do jiného Ruska, kdy svět i ruská ulice na kremelskou kritiku mnohem více slyší. Přemýšlí tak rovněž on sám?

Nijak excentrický, avšak citelně spokojený a uvolněný muž mluví pomalu a opatrně. „Je potřeba zajistit, aby nejen v Rusku, ale v žádné jiné zemi nebyli političtí vězni,“ říká do objektivů. „Doufám, že na to západní političtí lídři budou při svých návštěvách Ruska myslet.“ Ve stejný okamžik však vytyčuje i hranici. „Souboj o moc není nic pro mě, nebudu se aktivně zapojovat do politiky.“

V podobné dvojakosti se nese i většina dalších Chodorkovského prohlášení. Někdejší nejúspěšnější byznysmen se chce snažit o „kultivaci ruské společnosti“, do střetů s prezidentem Putinem se však pouštět nehodlá a kvůli uvěznění prý necítí ani zášť. „Nerad se dívám zpět, jsem pragmatik,“ říká nad nově nabytou svobodou.

Jednoznačné poselství ale nepřichází. Chodorkovskij zatím prý ani nezná svou současnou finanční situaci, natož plány pro nejbližší budoucnost. „Na zajištění rodiny prostředky mám, to je teď klíčové,“ konstatuje jen. O navrácení zabaveného majetku své kdysi nejmocnější ropné společnosti Jukos se u mezinárodních soudů snažit nebude.

Půlmiliarda na cestě

Ve slovech ruského podnikatele jakoby rezonovalo pochopení situace, v níž jsou jeho možnosti skutečně výrazně omezené. Současný pardon nemusí být zdaleka finále Chodorkovského justiční anabáze. Stále proti němu běží žaloba o půl miliardy dolarů. O ní má v příštích měsících rozhodovat ruský nejvyšší soud. „Teprve její zamítnutí by pro mě bylo znakem, že se můžu do Ruska vrátit,“ říká.

Otázkou je i to, jak velký vliv bude mít na Rusko propuštěný vězeň - ať se bude snažit o cokoli. Převažující výklad ruských médií na jeho osobu zopakovala v neděli spolu s živým přenosem z Berlína prokremelská globální televizní stanice Russia Today (RT).

Michail Chodorkovskij • Autor: Globe Media /  Reuters
Michail Chodorkovskij • Autor: Globe Media / Reuters

„Chodorkovskij není vězeň svědomí - byl to kriminálník, který mohl být za své zločiny odsouzen klidně na doživotí,“ má jasno RT. „Těžko zároveň může být nazýván podnikatelem. Jako další oligarchové v průběhu devadesátých let kradl, raboval - a v průběhu budování svého impéria z ukradeného státního majetku pravděpodobně i objednával vraždy.“

Příběh Michaila Chodorkovského je otevřený. Neděle každopádně přinesla potvrzení, že hybné momenty evropsko-ruských vztahů se aktuálně odehrávají v Německu. Berlín pod vedením Angely Merkelové si ve vztahu k putinovskému režimu prošel pozoruhodným obratem. Německá politika – vedena ekonomickými zájmy na otevírajícím se ruském trhu - nejprve usilovala o vstřícnost. Ale pak ze stejných důvodů otočila kormidlo.

Auf Wiedersehen v Soči

Německé firmy podnikající v Rusku jsou brány za klíčového kritika tamních poměrů. Současný německý prezident Joachim Gauck už ohlásil, že se nezúčastní olympijských her v Soči; podobně zřejmě přemýšlejí i další. Kancléřka označila Putinovu amnestii za dobrý krok, otevírající však zatím jen možnost k debatě, jak situaci v Rusku skutečně demokratizovat.

Chodorkovského propuštění bývá vykládáno jako snaha ruského prezidenta blýsknout se před blížící olympiádou. V tomto smyslu by neměla nedělní Chodorkovského slova zapadnout. „Přeji si, aby nešlo o jednu velkou Putinovu párty,“ prohlásil s tím, že Soči naopak otevírá možnost popsat ruské poměry tak, jak na tom deset let po oligarchově zatčení jsou.

Názor na Chodorkovského další politické působení si přečtěte v textu Václava Lídla Chodorkovskij na export

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].