0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda3. 7. 20153 minuty

Adam B. Bartoš: Hrozba oprátkou je v pořádku

Předseda strany Národní demokracie odpověděl na písemné otázky Respektu o demonstraci proti imigrantům

Adam B. Bartoš • Autor: Archiv

Na středeční pražské demonstraci proti imigraci, kvótám a za vystoupení z EU bylo podle odhadů policie 550 lidí. Někteří z nich v rukou třímali dřevěné makety šibenic s houpající se oprátkou, která prý čeká na vlastizrádce. Těmi má být vláda - a zřejmě i všichni lidé, kteří souhlasí s pomocí některým uprchlíkům ze Sýrie či dalších afrických a blízkovýchodních zemí ohrožených válečným konfliktem. Adam B. Bartoš, předseda strany Národní demokracie, jež byla spolupořadatelem akce, v tom nevidí nic špatného, jak písemně potvrdil Respektu. Jeho odpovědi zveřejňujeme, přestože jsou hrubé, manipulující a xenofobní. Nabízejí totiž vhled do uvažování zdejších extremistů. 

Považujete tedy šibenice a oprátky za normální vyjádření názoru?
Je to vyjádření názoru adekvátní vážnosti situace. Když vláda souhlasí s přijetím hord negrů proti vůli vlastního obyvatelstva a zrazuje jeho zájmy, je potřeba volit silnější rétoriku. Chceme jim (politikům) dát šanci, aby otočili a napravili své vlastizrádné počínání. A když jsme u té šibenice - když Židé na šibenici oběsí figurínu (karikaturu) Čecha, je to velká švanda, které se novináři a politici smějí. Narážím na počínání Žida Karla Goldmanna. Takže příliš nerozumím vaší otázce… (Jde o aktivistu, který před třemi lety založil recesistickou iniciativu Čechy v Čechách nechceme, aby touto formou upozornil na nesmyslnost rostoucích xenofobních postojů vůči cizincům, pozn. redakce)

Reklama

Myslíte si, že jste jednal v souladu se zákonem, když na demonstraci padlo, že vlastizrádci, tedy ti, kdo jsou pro pomoc uprchlíkům, mají skončit na šibenici?
Neřekl jsem, že mají skončit na šibenici. Pohrozil jsem jim oprátkou, aby se vzpamatovali. To je rozdíl. Svým způsobem jsem jim pomohl, protože jsem je varoval a dal jim šanci k nápravě. A když se ptáte na uprchlíky - nejde o uprchlíky, ale o nadržené negry placené z USA, kteří jednoho dne mohou znásilnit i vás. Jakkoli nemám Respekt rád, nepřál bych vám to…

Jak by se podle Vás měla situace uprchlíků v Evropě řešit?
Národní demokracie to řekla jasně: Ani jednoho uprchlíka, zavřít hranice, postavit na ně armádu, opustit Schengen, odejít z EU, pochytat ty, co tu už jsou a vyvézt ven. To je řešení pro ČR. Kdyby to takto řešila každá země, měla by Evropa po problému.

Více o demonstraci a Tomiu Okamurovi, který ji zahajoval, najdete v textu Okamura: Nevím, kdo je vlastizrádce.

(Aktualizace 3. 7. 2015 17:55: V úvodu doplněn důvod, proč text zveřejňujeme.)


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].