Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj • Autor: Globe Media / Reuters

V úterý večer vyrazil z Jaroslavského nádraží v Moskvě vlak číslo 32 na svoji pravidelnou cestu směrem na východ k jižnímu Uralu. Vlak sám o sobě to byl naprosto běžný, avšak jeho pasažéři běžní rozhodně nebyli. Dvě třetiny cestujících ve zmíněném spoji byli buď ruští a zahraniční novináři či opoziční aktivisté, kteří jeli do tisíc kilometrů a dvanáct hodin vzdáleného města Kirov, aby se zúčastnili soudního řízení s populárním ruským blogerem a bojovníkem proti korupci Alexejem Navalným.

Podle ruského novináře Andreje Kozenka většina pasažérů ve vlaku číslo 32 vášnivě diskutovala o Navalného absurdním obvinění z rozkrádání státního majetku. Někteří také spílali šéfovi liberální opoziční strany Jabloko Grigoriji Javlinskému za to, že neměl dost odvahy, aby v roce 2011 podpořil kandidaturu Alexeje Navalného na prezidenta. Sám obviněný strávil většinu cesty společně s manželkou Julií v restauračním voze a snažil se vtipkovat se zástupem příznivců. Když zastavil vlak na dvě minuty na železniční stanici v Kovrově nedaleko Vladimiru, neznámý muž na okno restauračního vozu přitiskl transparent, na kterém stálo: „Alexeji a Julie, jsme s vámi.“ Všem bylo jasné, že se nejedou zúčastnit běžného soudního sporu, ale finálního střetu mezi Putinovým režimem a jeho nejhlasitějším a nejznámějším kritikem posledních let.

Je úplně stejný jako my

Alexej Navalnyj (36) se v roce 2009 stal právním poradcem gubernátora Kirovské oblasti Nikity Belycha, který byl na tento post dosazen tehdejším prezidentem Dmitrijem Medveděvem v rámci jeho snahy jmenovat do některých správních funkcí opoziční představitele. Právě v této době měl Navalný připravit státní lesnický podnik Kirovles o 10 tisíc metrů krychlových dřeva v hodnotě 10 milionů korun.

Chodorkovskij byl souzen, aby zastrašili podnikatele a oligarchy. Navalnyj je nyní souzen, aby zastrašili občanskou společnost, protestní hnutí a občanský aktivismus.

Tweetni to

Toto obvinění se prvně objevilo v červenci minulého roku poté, co Navalnyj na svém blogu odhalil, že předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexander Bastyrkin tajně podniká a skupuje majetek v České republice. Posléze bylo obvinění staženo pro nedostatek důkazů, avšak nedávno bylo opět obnoveno. Ruský opoziční politik Boris Němcov věří, že tentokrát za touto žalobou stojí přímo prezident Vladimir Putin, který se chce Navalnému pomstít za organizování masových demonstrací na počátku minulého roku. „Tento soudní proces má stejný význam jako soudní proces proti Michailu Chodorkovskému,“ řekl pro server Lenta.ru Němcov. „Chodorkovskij byl souzen, aby zastrašili podnikatele a oligarchy. Navalnyj je nyní souzen, aby zastrašili občanskou společnost, protestní hnutí a občanský aktivismus,“ dodal.


První soudní jednání nakonec trvalo pouhých 45 minut, protože Navalného advokátka Olga Michajlovová požadovala alespoň měsíc na důkladnější seznámení se s 29 svazky materiálů obžaloby. Dostala pouze týden. Během cesty vlakem zpět do Moskvy se navíc dozvěděla, že proti jejímu klientovi a jeho bratru Olegovi byla vznesena další žaloba. Tentokrát se jedná o obvinění z ovlivňování výběrového řízení. K dopadu soudu s Navalným na ruskou společnost se pro deník Novoje vremja neobvyklým způsobem vyjádřil předseda kirovského soudu Konstantin Zajcev: „Vážně si myslíte, že Vladimir Putin nám říká, že máme Navalného odsoudit? Existuje takové přísloví: Je to družina, která dělá krále. Aby družina krále potěšila, dělá různá rozhodnutí, ale jestli úplně správně odhadne králova přání, to je otázka.“ Takovýmto způsobem tedy soudce Zajcev vidí spravedlnost ve své vlasti. 

Nevhodně načasovaná kandidatura

Celá situace kolem Navalného má ještě jeden klíčový aspekt. Navalnyj totiž 4. dubna prohlásil v interview pro moskevské rádio Dožď, že by chtěl v příštích prezidentských volbách kandidovat proti současnému prezidentovi. Zanedlouho poté došlo k obnovení trestního řízení. Je otázkou, jestli je možné, že by se jeho kandidatury Putin natolik obával, ale na druhou stranu je nutné mít na paměti, že právě Navalnyj je autorem populárního označení vládnoucí strany Jednotné Rusko za „stranu podvodníků a zlodějů“ a že se v posledním roce během protestního hnutí etabloval v neoficiální hlavu ruské protiputinovské opozice. Sám Navalnyj situaci jednoduše shrnul na provizorní tiskové konferenci po soudním přelíčení: „My říkáme tuto jednoduchou pravdu – Putin je zloděj – a to je ten důvod proč probíhá toto soudní řízení.“

Ve středu se na podporu Navalného uskutečnil opoziční mítink v centru Moskvy, kterého se zúčastnilo okolo 1500 demonstrantů. Jedna z aktivistek Jevgenija Čirikovová řekla reportérům deníku Novaja Gazeta, proč přišla na shromáždění: „Největší zásluhou Alexeje Navalného je to, že naučil lidi být občany a stát si za svými právy.“ Novinářka ruského deníku Vědomosti Alexandra Astachovová si myslí, že proces s Navalným se koná v Kirově z toho důvodu, aby Putin zakryl, že se jedná ve skutečnosti o politický proces. „Alexej má mnoho podporovatelů, nemyslím si, že to proběhne tak hladce, jak by si vláda přála. Soud s Navalným je soudem s námi všemi,“ řekla Astachovová pro britský deník The Guardian. „Lidi po celém světě zajímal soud s členkami Pussy Riot, protože v sobě zahrnoval množství zajímavých témat – feminismus, práva homosexuálů, náboženství. Nyní se proto vláda snaží proměnit soud s Navalným ve vulgární politicko-ekonomický případ, který neupoutá tolik světové pozornosti,“ dodala.

Vladimir Putin měl už prostě Navalného dost a tak se rozhodl se ho definitivně zbavit.

Tweetni to

Putinova strategie je nyní úplně jednoduchá. Stejně jako na počátku minulé dekády zkrotil odbojné oligarchy, rozhodl se nyní pokořit i rodící se občanskou společnost. V případě oligarchů se mu ukázalo jako nejlepší řešení udělat exemplární příklad z nejmocnějšího z nich Michaila Chodorkovského. Nyní se rozhodl udělat exemplární příklad z Alexeje Navalného, protože ten právě na Putina v poslední době nejzuřivěji útočil a dokonce si dovolil přímo ruského prezidenta vyzvat na volební souboj. Jak s neuvěřitelnou lehkostí prohlásil Navalného soudce Zajcev: „Není nic pěkného, když o sobě na internetu pořád čtete, že jste zlý člověk, tyran, bastard a že jste se zaprodal za třicet stříbrných.“ Vladimir Putin měl už prostě Navalného dost a tak se rozhodl se ho definitivně zbavit. Vybral si k tomu navíc velmi zákeřný způsob, kdy se snaží ukázat, že Navalnyj je stejný podvodník a zloděj jako ti proti kterým celou dobu ostře vystupuje. Ovšem je otázkou jak dlouho bude Putinovi tato strategie postupného odstraňování politických protivníků vycházet. Jak prohlásil nedávno sám Navalnyj, pokud se Putin do pěti let nevzdá absolutní kontroly společnosti, tak ho tato společnost smete. Napětí, které se posledních třináct let v Rusku hromadí, se prostě musí dříve nebo později vydrat na povrch.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte