Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Křeček agresorem

Zástupce ombudsmanky souhlasí s masakrováním protestujících Ukrajinců

Zástupce ombudsmanky a bývalý poslanec ČSSD Stanislav Křeček • Autor: HN
Zástupce ombudsmanky a bývalý poslanec ČSSD Stanislav Křeček • Autor: HN

Zástupce ombudsmanky a prezidentův kandidát na funkci veřejného ochránce práv Stanislav Křeček se pro server lidovky.cz vyjádřil k situaci na Ukrajině. A zatímco naše ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení vyzvalo prezidenta Janukovyče a jeho vládu k okamžitému zastavení násilí, pan Křeček to vidí jinak: „Násilí může vláda zabránit jen násilím. Když na barikádách demonstranti střílejí, musí totéž dělat i ti, co chtějí střílení zastavit.“ 

Stručné a úderné. Lépe by to neřekl ani Putin. Pan Křeček se už před volbou ombudsmana, z níž odešel poražen, projevil jako skrytý rasista. Že se ale tento vysoký úředník, u něhož by měla být ochrana občanských svobod na prvním místě, projeví i jako vyznavač státního terorismu, to je už mimo veškeré chápání.

Křeček svou krvelačnou výzvu k masakrování bouřících se ukrajinských občanů doprovází argumentem, že neprotestují proti diktátorskému režimu, ale proti režimu, který byl zvolen v demokratických volbách. Pomiňme teď známou věc, že demokraticky byl zvolen nejeden diktátor, u nás například Klement Gottwald.

Tady jde přece o to, že specialista na lidská práva, za kterého se Křeček považuje, by měl vědět, že i proti demokraticky zvolené vládě má právo občan pokojně protestovat. Tak jako Ukrajinci pokojně protestovali proti tomu, že prezident Janukovyč odmítl asociační dohodu s Evropskou unií. Tím, kdo poprvé brutálně napadl demonstranty, byla ukrajinská vláda - a ne, že by protestující napadli ukrajinskou vládu. Ti ji pouze v souladu se svými občanskými právy vyzývali k odstoupení.

Byl to Janukovyč, kdo dal pokyn policii k agresivnímu zásahu a rozpoutal tak násilí vůči vlastnímu obyvatelstvu, které bohužel dospělo k zabíjení na obou stranách. Kdo přesto tvrdí, že agresor má v agresi pokračovat i za cenu dalšího prolévání krve, je sám v duši agresorem.

Křeček klade v rozhovoru otázku: To chcete všechno zpochybnit? Všechno ne; určitě ne skutečnost, že situace na Ukrajině je nesmírně složitá a nepřehledná. Jedno však chceme zpochybnit zcela určitě. A to je představa dalšího setrvání agresora Křečka ve funkci zástupce veřejného ochránce práv.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].