Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Američané a Britové odposlouchávali summit G20

Deník Guardian informoval o dalším zpravodajském skandálu

Kdopak to mluví? (sídlo NSA v Marylandu) • Autor: Globe Media /  Reuters
Kdopak to mluví? (sídlo NSA v Marylandu) • Autor: Globe Media / Reuters

Britské a americké tajné služby před třemi lety nasadily odposlechy na účastníky dvou summitů G20 v Londýně. Důkazy o tom obsahuje tajný dokument, který získal britský deník Guardian od bývalého zaměstnance CIA a NSA Edwarda Snowdena – muže, který před pár dny rozjel obrovský skandál, když vyzradil údaje o tajném americkém programu na shromažďování osobních údajů z elektronické komunikace.

Deník zveřejnil dokument v pondělí, těsně předtím, než si na přivítanou potřásli rukou vrcholní světoví politici na summitu G8 v severoirském Belfastu. Setkání tedy začalo velkou ostudou pro britské hostitele. 

Podle zveřejněného dokumentu britská tajná služba a americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) odposlouchávaly telefony především tureckým a ruským politikům.

Aby mohli britští agenti sledovat elektronickou poštu, online aktivity diplomatů a také získat jejich přístupová hesla, instalovali na summitu své vlastní, speciálně upravené internetové kavárny s počítači, ve kterých byly programy pro sledování elektronické komunikace a zaznamenávání textu. Tajná služba přitom jednala na příkaz britské vlády.

Kdo je v hledáčku? 

Agenti z NSA se zaměřili na odposlechy přísně tajných hovorů tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva a jeho kolegů, které vedli s Moskvou přes satelit. Zachytit a dekódovat se je snažili experti NSA, kteří pracují ve výzvědném středisku na základně britského královského letectva Menwith Hill ve městě Harrogate. 

Dalšími terči špionáže byla diplomatická delegace Jihoafrické republiky nebo turecký ministr financí. Mehmeta Şimşeka a jeho 15 kolegů tajná služba odposlouchávala - stejně jako ostatní politiky - bez jakéhokoli podezření z trestné činnosti.

V dokumentu je uveden výslovně politický důvod špionáže: „Zjistit postoj Turecka k dohodám z dubnového summitu v Londýně“ (týkaly se reformy globální finanční infrastruktury po krizi světového bankovnictví) a „jeho (ne)ochotu spolupracovat s ostatními státy G20“. Jinými slovy, britští vyjednávači chtěli prostě znát postoj Turků k finanční reformě dříve, než se o ní bude hlasovat. 

Britská tajná služba využila k odposlechům sofistikované technologie, například všechny telefonní hovory odposlouchávaných politiků se graficky promítaly na obří projekční stěnu o velikosti 15 m2 v operačním centru tajných služeb a na obrazovky analytiků, kteří hovory monitorovali. Z dokumentů vyplývá, že plán odposlechů schválil tehdejší britský premiér Gordon Brown a zpráva tajných služeb byla poté předána britským ministrům. 

Politici se zlobí 

O tom, že jsou tajné služby při vrcholných politických summitech zvláště aktivní, se všeobecně ví. Málokdy se ale objeví tak nezvratné důkazy jako ve zmíněném dokumentu, který Guardianu předal Snowden. 

Odhalení by mohlo vést ke zvýšenému napětí na summitu G8, který hostí Británie. Ostře již reagovali ti nejvíce zasažení – Turecko, Rusko a Jihoafrická republika. „Pokud jsou tvrzení zveřejněná v Guardianu pravdivá, je to pro Británii skandál. V době, kdy mezinárodní spolupráce závisí na vzájemné důvěře, respektu a transparentnosti, je takové chování spojeneckých zemí nepřijatelné,“ prohlásil turecký ministr zahraničí. Moskva vzkázala, že celá záležitost „poškozuje už tak napjaté americko-ruské vztahy a vrhá stín na právě probíhajícím summit G8 v Severním Irsku“. 

Je pravděpodobné, že také ostatní účastníci summitu v Belfastu budou chtít od britského premiéra vědět, zda byli také terčem sledování v roce 2009 - a jestli mají napíchnuté telefony i a aktuálním setkání.

Autorka je stážistka

25 kom2 • Autor: Respekt
25 kom2 • Autor: Respekt

O špionážní aféře se více dočtete v aktuálním Respektu 25/2013.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].