Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Editorial, Redakce

Respekt Vizionáři: Rozhovory s lidmi, kterým naslouchá svět

Dalajlama, Fukuyama, Snyder, Styron, Gauck, Gilliam, Albrightová... 30 rozhovorů o výzvách našeho světa je znovu v prodeji.

vizionari • Autor: Respekt
vizionari • Autor: Respekt

  • Celkem 130 stran inspirativních rozhovorů o výzvách našeho světa
  • Myšlenky a ideje třiceti výjimečných osobností
  • Nejlepší rozhovory Respektu za posledních 25 let

erik • Autor: Respekt
erik • Autor: Respekt

Erik Tabery: Když jsme na konci loňského roku chystali přílohu k pětadvacátému výročí Respektu, počítali jsme také, s kolika osobnostmi jsme za tu dobu pořídili rozhovor. Je jich už na tisíc, což je sice samo o sobě zajímavé číslo. Ještě zajímavější ale bylo, kolik výjimečných jmen se v tom výčtu objevilo. Joseph Heller, Francis Fukuyama, dalajlama, Susan Sontagová… To jsou všechno jména lidí, kterým naslouchal či stále naslouchá celý svět. A tak vznikl nápad připravit tento speciál, tedy výběr z rozhovorů s lidmi, jejichž myšlenkám stojí za to věnovat pozornost.

Vybrali jsme 30 rozhovorů s výhradně zahraničními osobnostmi, které nám nějak pomáhají interpretovat svět, ve kterém žijeme. A je jedno, jestli jde o ekonoma, spisovatele či psychologa. Jedním z kritérií také pochopitelně bylo, aby rozhovor byl i po letech živý. Tedy, aby se netýkal jen někdejších aktuálních událostí, které už dnes nemají význam. Z tohoto důvodu jsme řadu zvučných jmen vyškrtli. Někdy ale má „stáří“ rozhovoru své kouzlo.

vizionari kolaz • Autor: Respekt
vizionari kolaz • Autor: Respekt

U některých témat se zase dlouho zdálo, že aktuální nejsou a nebudou. Například situace v Rusku. „Nemyslím, že by došlo k válečnému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou dejme tomu o Krym nebo černomořskou flotilu. Pravděpodobnější je, že se Ukrajina rozpadne na západní část s těsnějšími vztahy k Západu a východní část s Krymem, která se připojí k Rusku.“ Je to neuvěřitelné, ale tato slova pronesl Samuel P. Huntington v Respektu přesně dvacet let předtím, než se začaly měnit v realitu.

Časopis můžete zakoupit ve vybraných prodejnách denního tisku za cenu 89 Kč.

Speciál VIZIONÁŘI si můžete objednat jednoduše také prostřednictvím SMS a my vám ho doručíme přímo do schránky. Stačí poslat SMS ve tvaru: VIZIONARI JMENO PRIJMENI ULICE C.P. OBEC PSC na číslo 902 11.

Objednací SMS jsou zpoplatněny podle běžného tarifu vašeho mobilního operátora. Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 89 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha. Infolinka 296 363 199 v pracovní dny 8:00 – 17:00, www.platmobilem.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].