0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Diskuse20. 5. 20083 minuty

Vyvlastnění ve veřejném zájmu

Astronaut

Památkáři budou mít menší vliv

Ředitelka odboru památkové péče ministerstva kultury Anna Matoušková zdůraznila na páteční tiskové konferenci, že věcný záměr vznikal v průběhu minulého roku a byli osloveni jednotliví účastníci památkové péče. Ministerstvo vycházelo z analýzy současného stavu a komparace památkové péče v okolních zemích. Upozornila, že se jedná o složitou legislativní normu, která je výsledkem kompromisu často protichůdných zájmů.

↓ INZERCE

Nový zákon by měl rozlišovat kulturní památky, národní kulturní památky, památkové zóny a rezervace a nově i památky místního významu. Ty budou spadat do kompetence obcí.

Změnit by se mělo postavení Národního památkového ústavu (NPÚ). Už by neměl vést seznam kulturních památek, to by mělo dělat ministerstvo kultury. O zápisu do seznamu kulturních památek bude rozhodovat ministerstvo. Bude zavedena desetiletá lhůta, během které budou stávající kulturní památky zapsány do nového seznamu.

Ministerstvo odmítá námitky, že tato lhůta nebude stačit k přepsání všech památek. Nemovitých památek je nyní asi čtyřicet tisíc, movitých pak padesát tisíc. Jiří Klusoň z památkového odboru ministerstva tvrdí, že se vše stihne. Podobně prý postupovalo i srovnatelně velké Rakousko. Navíc národních kulturních památek se nový zápis týkat nebude, budou národními památkami nadále. „Revize fondu je správná. Nyní se v těch seznamech skutečně nikdo nevyzná,“ soudí architekt Zdeněk Lukeš. Podle něj zákon vykračuje správným směrem, ale obsahuje řadu sporných bodů.

Matoušková dodala, že NPÚ bude stále vrcholnou odbornou organizací památkové péče. Hlavní změnou by také mělo být to, že se ústav bude povinně vyjadřovat pouze k určitému okruhu zásahů, které budou striktně vymezeny. To by mělo dát památkářům více času na posuzování nejvýznamnějších zásahů, které budou mici řádně odůvodnit. Současná úprava vyžaduje po památkářích vyjádření téměř ke všemu. „Zákon by měl jasně vymezit, co je balastní, nadbytečné. Ale, kdo to rozhodne,“ vznáší námitku Lukeš.

Odborné komise

Podle Lukeše by měly vzniknout odborné komise, které budou řešit protichůdná rozhodnutí památkových ústavů a úředníků památkových odborů. „V Praze se osvědčil Sbor expertů památkové péče,“ řekl k tomuto modelu Lukeš Respektu.cz. V tomto sboru sedí architekti, historici umění, památkáři, urbanisté, kteří vydávají doporučení, kterým se pražský magistrát většinou řídí. „Podobné komise by mohly pracovat u každého z krajů,“ navrhuje Lukeš.

Klusoň uvedl, že by se měl usnadnit život majitelům nemovitostí v oblastech památkových rezervací a zón. Měly by být vypracovány plány ochrany, které jasně vymezí, které nemovitosti budou potřebovat souhlas se změnou od památkového ústavu a které nikoliv.

Vyvlastnění ve veřejném zájmu

Pokud majitel památky bude tuto ohrožovat svou nečinností, mohla by být památka vyvlastněna ve veřejném zájmu. Nový zákon by měl i výrazně změnit sankce za poškozování památek. Nyní to je deset tisíc korun, nově by to mohl být až milion korun. Sankce by mohla řešit nově i takzvaná památková inspekce.

Více v článku Františka Nováka - Památkáři budou mít menší vliv.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].