V literárních kruzích to začalo pěkně vřít. Ministr kultury Václav Jehlička se rozhodl ušetřit na takzvaném živém umění – divadle, hudbě, tanci, výtvarném umění a literatuře – a oproti loňsku snížil rozdělovanou grantovou sumu o 35 procent. Nejhůře dopadly periodika a akce spojené s literaturou – místo dvaceti milionů z minulého roku by na jejich provoz mělo letos padnout jenom devět milionů korun. Takové snížení částky může být pro většinu z už tak živořících časopisů likvidační záležitostí. Státní peníze se totiž na jejich celkových nákladech podílejí zpravidla 50 až 70 procenty.

Jako jedna střecha

„Myslím, že si ministr prostě neuvědomil, jakou paseku může jeho rozhodnutí udělat,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu A2 Libuše Bělunková. Osud časopisu novinového formátu, který si na zdejší scéně vybudoval slušnou prestiž, může sloužit jako dobrý modelový případ. Na počátku roku změnil periodicitu z týdeníku na čtrnáctideník a byl přinucen zeštíhlit redakční tým. Ztratil totiž hlavního sponzora z Francie, který pokrýval provoz přibližně z jedné třetiny. Zbytek mu zajišťují zisky z inzerce a dotace ze státní kasy. Snížení částky, která loni činila 1,75 milionu korun, by mu asi definitivně zlomilo vaz.

Literární periodika mají malou šanci, že seženou peníze z fondů EU.Zástupci literárních časopisů proto vyrazili do mediálního boje. Ministrovi Jehličkovi poslali otevřený dopis, v němž jej varují před tím, že 11 milionů ušetřených korun může způsobit zánik celého jednoho kulturního odvětví. Na jejich stranu se přiklonila ve středu i odborná grantová komise, která připravuje ministrovi návrhy na rozdělení peněz. „To nešlo spravedlivě rozdělit. Nemohli jsme si vzít na svědomí, že by některé časopisy a sborníky byly ohroženy na existenci,“ říká její předseda Vladimír Karfík. Inspiroval se postupem komise pro oblast současného tance, která už dříve nabídla ministrovi hromadnou rezignaci. Komise pro periodika ale nehrozí okamžitým rozpuštěním sebe sama a ve výzvě ministrovi slibuje, že se „v případě přijatelného zvýšení celkové dotační částky“ opět k návrhu na rozdělení grantů sejde (více v článku Jana Gregora - V likvidaci).

(Diskuse a anketa k tématu - zde.)

(On-line rozhovor s Libuší Bělunkovou - 5.3. od 14:00.)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte