Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Děti úplňku

Děti úplňku: Matýsek - Jsme doma jako vězni

Další díl seriálu o rodinách a dětech s postižením

Děti úplňku
Autor: Děti úplňku

„Pád do propasti.“ - Těmito slovy popisuje Marcela Kadlecová situaci, v níž se její rodina ocitla. Spolu s manželem vychovává tři děti, nejmladší z nich je Matýsek, který trpí nízkofunkční podobou autismu. Desetiletý chlapec nemluví, nedokáže se o sebe prakticky vůbec postarat a v posledních dvou letech se u něj rozvinulo silné sebepoškozování.

Během natáčení našeho dokumentárního cyklu jsme navštívili už hodně rodin, které se potýkají s náročnými projevy svých dětí s poruchou autistického spektra, ale nikdy jsme nezažili něco podobného jako u Kadlecových. Matýsek si ubližuje prakticky nepřetržitě, každých několik vteřin se domem rozlehne rána, kterou si dává rukou do hlavy. Kromě toho mívá několikrát za den silné záchvaty, kdy mu jeho rodiče musí v sebepoškozování bránit.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=sHd7iqs5wQI

Péče o syna je mimořádně stresující a rodičům se zatím nedaří synovo chování harmonizovat. Letos v létě se jeho stav zhoršil natolik, že byl hospitalizován v psychiatrické léčebně. Marcela Kadlecová však říká, že mu to vůbec nepomohlo, naopak. Vrátil se předávkovaný medikací. „Pro nás to byl důkaz, že děti s autismem nepatří do psychiatrické léčebny, potřebují kvalitní sociální službu, která dokáže částečně nahradit rodiče.“

Kadlecovi mají v současné době jen minimum takové podpory a s Matýskem prakticky nemohou vycházet ven. „Jsme doma jako vězni,“ shrnuje matka. Potřebovala by výraznější pomoc asistentů nebo asistentek, aby se mohla věnovat svým dvěma zdravým dcerám, domácnosti a aspoň trochu normálně žít.

Tímto videem tak chceme tak oslovit potenciální asistenty z Českých Budějovic a blízkého okolí, kteří by chtěli Kadlecovým s péčí o Matýska pomáhat – v případě zájmu napište na email: kadlecovi.kadlecovi@centrum.cz.  Rodině můžete přispět i finančně prostřednictvím Nadačního fondu Aut-talk: v současné době shání Kadlecovi pro Matýska peníze na dvě zátěžové deky, které ho uklidňují, a též podporu s úhradou asistence. Pokud se dary sejdou ve větší výši, než rodina potřebuje, bude část poukázána organizaci Auticentrum, kam Matýsek občas chodí na odlehčovací pobyt, na nákup nového svozového auta. Číslo účtu je 4010401017/2010, uveďte variabilní symbol 005 a do zprávy napište Kadlecovi.

Další díly seriálu najdete v rubrice Děti úplňku

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1476
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte