Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Děti úplňku, Společnost

Děti úplňku: Home Sharing - Staňte se pečovatelem dětí s autismem

Další díl seriálu o rodinách a dětech s postižením, tentokrát o novém projektu pomoci a podpory

Autor: Děti úplňku
Autor: Děti úplňku

Obvykle se v rámci našeho cyklu setkáváte s příběhy rodin dětí s autismem, ale dnešní video je trochu jiné. Během návštěv v zahraničí nás zaujal systém komunitní podpory rodin, které nesou vzhledem ke zdravotnímu postižení jejich blízkých členů náročnou zátěž. Zaujal je možná slabé slovo - dalo by se říct, že nás přímo nadchnul. Tak moc, že jsme se ve spolku Naděje pro děti úplňku rozhodli jej u nás pilotně vyzkoušet u rodin autistických dětí.

V Irsku, které jsme navštívili, se téhle formě podpory říká Home Sharing. Spočívá jednoduše v tom, že pečlivě vybraní a proškolení jednotlivci, páry nebo rodiny si pravidelně „půjčují“ postižené dítě (případně dospělého) z jeho původní rodiny. Doba a frekvence takových návštěv může být různá podle vzájemné chuti a potřeby: od jednoho odpoledne v týdnu přes víkend  nebo dva v měsíci až po delší časy.

Trochu to připomíná respitní pěstounství, ačkoli hostitelské rodiny nejsou profesionální pečovatelé. Mnohem větší roli v tomhle systému hraje osobní zaujetí a chuť pomáhat než finanční odměna. Pečovatelé nejsou univerzální pro kohokoli, obvykle se vytvářejí dlouhodobé vztahy mezi dvěma konkrétními rodinami.

A přínosy Home Sharingu jsou evidentní hned v několika ohledech. Rodina postiženého dítěte si odpočine od náročné péče, přičemž tahle forma je přirozenější a levnější než obvyklé odlehčovací pobyty poskytované sociálními službami. Dítě s postižením se zdravě socializuje a vytváří si novou síť vztahů kromě své biologické rodiny. A sdílením péče se povědomí o zdravotním postižením přirozeně šíří ve společnosti, jde o nenásilnou formu osvěty a destigmatizace.

Během října jsme vedli intenzivní konzultace s irskými experty na Home Sharing, kteří přijeli do Prahy, a vylaďovali důležité detaily, zejména ty týkající se bezpečí dětí a vzdělávání jejich potenciálních pečovatelů. Naším cílem je především pilotně vyzkoušet, jak by mohl Home Sharing fungovat v českých podmínkách pro děti s náročnější formou poruchy autistického spektra.  Na základě zahraničních materiálů a pilotních českých zkušeností chceme vytvořit potřebnou metodiku, aby se mohl tenhle model podpory dát šířit, pokud se u nás osvědčí.

Pro začátek ji chceme vyzkoušet pro rodiny z Prahy a středních Čech. Pokud vás tedy tahle idea zaujala, je vám víc než osmnáct let, myslíte si, že máte předpoklady pro péči o děti s vážnějším postižením, tedy zejména laskavost, klid, trpělivost a pevnost, a máte také čas a chuť v rámci svých kapacit pomáhat, můžete se do projektu zapojit – prozatím projevením zájmu stát se hostitelem na našich webových stránkách.   Tam se dozvíte také více informací.

Předem děkujeme všem, kdo najdou odvahu něco podobného zkusit. Věříme, že Home Sharing se stane obohacením i pro ně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].