Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Zdravotní sestra Salome přežila ebolu, ale zemřela na strach

Autor: Time
Autor: Time

Salome Karwah, proslulá zdravotní sestra pečující o lidi napadené Ebolou a jedna z „osobností roku 2014“ zachycená na obálce časopisu Time, zemřela v Libérii po porodu dítěte. Zabilo ji stigma člověka, který prodělal srážku se smrtonosným virem eboly a dokázal to přežít.

Zdravotní asistentce Salome Karwah vymřela při epidemii eboly před třemi lety téměř celá rodina - rodiče, bratr a všichni příbuzní z otcovy i matčiny strany. Ona sama a její sestra Josephine se ale z nemoci zázračně zotavily. To je vůči viru vybavilo imunitou, kterou se Salome rozhodla využít k oddané službě ostatním pacientům.

Teď, když epidemie odezněla, se jí však kontakt s ebolou vymstil s nečekanou tvrdostí: když ji manžel přivezl dva dny po těžkém porodu s krvácením do jednoho ze špitálů v liberijské metropoli Monrovia, odmítl se jí personál jen dotknout ve strachu, že u ní nějak propukla kdysi vyléčená smrtelná nemoc - a každému, kdo by se dostal do kontaktu s jejími tělesnými tekutinami, hrozí smrt. Salome tak zemřela na poporodní komplikace bez pomoci 21. února.

Když před třemi lety unikla jisté smrti, vrátila se jako pečovatelka do stejného špitálu, kde ji předtím léčili - do oddělení boje s ebolou v nemocnici Lékařů bez hranic na periferii Monrovie. Protože nemoc zažila na vlastní kůži, věděla přesně, čím pacienti procházejí, a díky získané imunitě se o ně mohla starat bez hrůzy z nechráněného dotyku. Jak píše ve své vzpomínce Aryn Baker z magazínu Time: mohla krmit lidi neschopné udržet lžíci a uspávat v náručí děti sežehnuté horečkami. „Můžu dělat věci, které jiní lidé dělat nemohou,“ řekla v roce 2014 novinářům Time, kteří ji přijeli fotit pro svou obálku.

V té době Salome spolu se svou sestrou a svým pozdějším manželem plánovali, že znovu otevřou rodinnou kliniku, kterou před úderem eboly vedl jejich otec - místní lékař. Sestry měly v plánu najmout do nemocnice především zdravotníky vybavené stejnou imunitou jako ony samy - což by jim všem umožnilo pracovat beze strachu.

Z plánu nakonec sešlo, protože epidemii eboly se podařilo v Libérii zastavit. Když v zemi postupně opadla hrůza z možnosti nakažení a lidé se opět začali setkávat a společně bavit, Salome se vdala za svého přítele Jamese Harrise a narodilo se jim dítě; dali mu jméno Destiny - Osud. Pak otěhotněla opět a 17. února porodila císařským řezem zdravého chlapce Solomona.

Z porodnice ji pustili dvacátého, ale krátce po návratu domů se zhroutila v křečích. Manžel a sestra ji hned odvezli do špitálu, ale tam se jí - jak už bylo řečeno - personál bál dotknout. Z úst jí šla krvavá pěna, tělo se otřásalo v silných křečích a zdravotníky to vyděsilo. „Řekli mi – ta přežila ebolu,“ cituje Time sestru Josephine. „Nechtěli se k ní ani přiblížit. Nikdo jí nechtěl píchnout uklidňující injekci.“

Druhý den Salome zemřela. Josephine je přesvědčená, že zdravotní potíže její sestry způsobil špatně provedený císařský řez. A že kdyby jí lékaři hned poskytli odpovídající péči, mohla dál žít. „Ale k tomu nedostala šanci,“ říká. „Leželo na ní stigma a to jí přineslo smrt.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].