0:00
0:00
Denní menu6. 12. 20173 minuty

Žaloba na zbavení Trumpa prezidentské funkce může být za dveřmi

Autor: REUTERS

„Je na čase začít mluvit o podání impeachementu proti Trumpovi,“ stálo v sobotním sloupku americké zpravodajské stanice CNN. A nejedná se o první případ, kdy byl návrh na odvolání amerického prezidenta zmíněn. Poté, co se ukázalo, že je Trumpův bývalý poradce Michael Flynn obviněn ze lhaní FBI, naznačují čím dál víc političtí komentátoři a pozorovatelé americké scény, že by žaloba na zbavení prezidentské funkce mohla být za dveřmi.

Flynn agentům FBI v čele se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem dlouho tvrdil, že nařčení z jeho styků s bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem jsou vymyšlená. Mlžení mu dlouho vycházelo, v pátek však přiznal, že při výpovědi lhal. Vyšlo najevo, že Flynn s ruským velvyslancem probíral i citlivá témata jako protiizraelskou rezoluci v OSN či reakci Moskvy na americké sankce.

↓ INZERCE

Pokud Trump věděl, že Flynn lhal FBI, a přesto řekl vyšetřovatelům, aby se případu dále nevěnovali, pak to podle prezidentových kritiků znamená maření spravedlnosti. A list The Daily Telegraph připomněl, že bránění výkonu spravedlnosti je jedním z důvodů, který může vést k podání ústavní žaloby, jež by prezidenta zbavila úřadu.

The Atlantic ovšem upozorňuje, že podání ústavní žaloby proti Trumpovi a jeho skutečné sesazení z prezidentské funkce jsou dvě rozdílné věci. Klíčovou otázkou je, jestli by se našel dostatečný počet hlasů v dolní komoře parlamentu. I kdyby v současné chvíli všichni demokraté hlasovali pro podání žaloby proti Trumpovi, stále by na schválení žaloby bylo potřeba nejméně 22 republikánů.

Pokud by Demokratická strana příští rok na podzim v parlamentu získala většinu, mohla by žalobu na impeachement navrhnout sama - ale k jejímu odsouhlasení by byl potřeba i tak souhlas dvou třetin senátorů, což by opět znamenalo nejméně 15 hlasů z Republikánské strany. A větší vzpoura republikánů je dnes i v budoucnu spíše nereálná. Podle průzkumů se ukazuje, že voliči republikánské strany se navzdory Trumpovi drží svých politických preferencí - a chystají se „potrestat“ ty republikánské politiky, kteří proti americkému prezidentovi naopak vystupují.

Možná právě proto je hodnocení Trumpa uvnitř republikánské strany i po různých kauzách a nevhodných výrocích stále stabilní. V týdnu, kdy byl speciálním vyšetřovatelem jmenován Mueller, činila Trumpova podpora 84 procent. Poté, co se ukázalo, že měl Trumpův syn napsat „Miluji to“ jako odpověď na ruskou nabídku pošpinit prezidentskou protikandidátku jeho otce, věřilo Trumpovi přes 87 procent členů strany.

Shrnuto: průběžné průzkumy ukazují, že republikánská podpora prezidenta nikdy neklesla pod 79 procent. Naopak republikánští senátoři, kteří Trumpa kritizují, ztrácejí podporu nejen svých spolustraníků, ale i voličů.

Je tedy nepravděpodobné, že by Mueller nebo jakýkoli investigativní novinář mohl odhalit tajemství, které by důvěrou v Trumpa mezi republikány otřáslo. Je pravda, že poslední desetiletí ukázalo, že v Kongresu lze hodně změnit i s podporou pouze jedné strany. Ale jak dodává The Atlantic, odstranění prezidenta vyžaduje dohodu na obou stranách politického spektra - i když je to Donald Trump.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].